شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در چهارمین هفته آذر ماه، صندوق‌های ETF سهامی به‌طور متوسط، افت ۳.۸درصدی را ثبت کردند و صندوق‌های مبتنی بر طلا، با کاهش ۱.۴درصدی قیمت به کار خود پایان دادند.

در چهارمین هفته آذر ماه، صندوق‌های ETF سهامی به‌طور متوسط، افت ۳.۸درصدی را ثبت کردند و صندوق‌های مبتنی بر طلا، با کاهش ۱.۴درصدی قیمت به کار خود پایان دادند. صندوق‌های معامله‌پذیر سرمایه‌گذاری در سهام، در هفته‌ای که گذشت، به‌طور متوسط ۳.۸درصد افت قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آنها ۴.۹درصد کاهش یافت. این در حالی بود که شاخص کل بورس، افت ۴.۲درصدی را به ثبت رساند. بیشترین بازدهی هفتگی قیمت، ۱۴.۲درصد و مربوط به صندوق ثروت‌آفرین پارسیان «ثروتم» بود. با این وجود خالص ارزش دارایی‌های هیچ یک از صندوق‌ها افزایش نیافت. بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته، به صندوق آوای معیار اختصاص داشت؛ صندوق «آوا» هم‌جهت با تنزل ۸.۳درصدی ارزش دارایی‌های تحت تملکش با افت ۶.۷درصدی قیمت مواجه شد. صندوق سپهر اندیشه نوین «صنوین» را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد. زیرا قیمت آن روی تابلو ۲۱.۴درصد زیرNAV ابطال قرار دارد. صندوق فراز داریک نیز به عنوان گران‌ترین صندوق، با انحراف ۲۶.۹درصدی قیمت، به استقبال هفته بعد رفت.

  صندوق‌های دولتی

در طول هفته، صندوق واسطه‌گری مالی یکم ۴.۸درصد افت قیمت داشت و ارزش سبد بانکی و بیمه‌ای آن ۷.۳درصد کاهش یافت. دومین صندوق دولتی، یعنی صندوق پالایشی یکم، ۴.۷درصد افت قیمت داشت و از ارزش سبد دارایی‌های پالایشگاهی آن ۶.۲درصد اضافه شد. بدین‌ترتیب قیمت «دارا یکم» ۱۵.۸درصد و «پالایش» ۱۶.۵درصد زیر NAV ابطال بسته شد. طی هفته جاری، صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا به‌طور میانگین زیان ۱.۴درصدی را بر سرمایه‌گذاران خود تحمیل کردند. به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه ۱.۱درصد افت قیمت داشت و ۰.۳درصد زیر قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

از میان صندوق‌های کالایی، صندوق ETF طلای سرخ نوویرا «نهال» بیشترین افت قیمت (۲.۹درصد) را به نام خود ثبت کرد و حباب منفی این صندوق به ۷.۹درصد رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران