شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بیست و سومین مرحله حراج اوراق بدهی با عرضه ۱۰ هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان از این اوراق برگزار شد.

 اوراق بدهی حراج شد

بیست و سومین مرحله حراج اوراق بدهی با عرضه ۱۰ هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان از این اوراق برگزار شد.در این مرحله ۷ هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان اوراق بدهی در بازار سرمایه فروخته شد. در این مرحله، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی یک هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان معادل ۲۷.۵ درصد اوراق فروخته شده را خریدند و پنج هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان معادل ۷۲.۵ درصد نیز در بازار سرمایه به فروش رفت. در حالی که در سه هفته پیش از این تنها یک هزار و ۷۵۸ میلیارد تومان اوراق بدهی فروخته شده‌بود. از خرداد ماه امسال دولت حدود ۵۰ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان، اوراق بدهی و سلف نفتی بفروش برساند. حداکثر و حداقل نرخ بهره اوراق فروخته شده در این مرحله برابر۲۱.۵ و ۲۱.۹ درصد بوده‌ که نسبت به هفته گذشته تغییری نکرده است. مرحله بعدی با عرضه ۲ هزار و ۶۷۰ میلیارد تومانی این اوراق هفته آینده برگزار خواهد شد.

استفاده از اوراق تسه برای خرید خانه نصف شد

حسین حیدری رییس اداره کل نظارت و ارزیابی اعتباری طی نامه به معاونت نظارت بازار فرابورس در خصوص شفاف‌سازی نمادهای معاملاتی تسه، اظهار کرد: با توجه به مصوبه هیات‌مدیره بانک مسکن در خصوص نحوه اعطای تسهیلات خرید مسکن و جعاله تعمیر واحد مسکونی از محل اوراق ممتاز (تمامی نمادهای تسه) کاهش خرید این اوراق برای متقاضیان وام مسکن و جعاله لازم‌الاجرا است.  در این نامه آمده است، بر اساس موافقت هیات‌مدیره بانک مسکن مقرر شده است به منظور حمایت از متقاضیان تسهیلات خرید مسکن، تقویت قدرت خرید اقشار مختلف جامعه و کاهش هزینه‌های اخذ تسهیلات از تاریخ ۲۳ آذر ۱۴۰۰ تا تاریخ ۲۵ دی ۱۴۰۰ تمامی متقاضیان تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق ممتاز صرفا نسبت به خرید اوراق ممتاز به میزان ۵۰ درصد تسهیلات در خواستی اقدام کنند و ۵۰ درصد مابقی تسهیلات از محل منابع بدون سپرده بانک پرداخت می‌شود.  مطابق با این اطلاعیه، این موضوع مشمول متقاضیان تسهیلات جعاله تعمیر واحد مسکونی (به صورت همزمان با خرید) نیز است.

 زیان ادامه‌دار خودروسازان درصورت عدم اصلاح قیمت خودرو

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن در تشریح نشست فوق‌العاده کمیسیون صنایع و معادن مجلس با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس هیات عامل سازمان ایدرو، مدیرعامل سایپا و قائم مقام اجرایی مدیرعامل ایران خودرو گفت: در پی افزایش ۱۸ درصدی قیمت خودرو نشست فوق‌العاده کمیسیون صنایع و معادن با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار و نمایندگان در این جلسه دیدگاه‌های خود را نسبت به این اقدام اعلام کردند. برای ارتقای کیفیت و جلوگیری از افزایش قیمت باید واردات خودرو انجام شود. روح‌الله عباس پور افزود: براساس گزارش ارایه شده، در حال حاضر خودروسازان ۸۵ هزار میلیارد تومان زیان انباشته و ۱۱۵ هزار میلیارد تومان به مردم، قطعه‌سازان و بانک‌ها بدهی دارند. عباسپور ادامه داد: وزیر صمت معتقد است در صورتی که اقدامی در راستای اصلاح قیمت خودرو صورت نگیرد، زیان خودروسازان تا پایان سال به ۱۰۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد. این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه وزیر صمت در این نشست مطرح کرد که موافق واردات خودرو در سال آینده است، تصریح کرد: در این نشست مقرر شد کارگروهی مشترک از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شود تا قیمت تمام شده تولید خودرو را آنالیز و هزینه‌های سربار آن را مشخص کنند، سپس درباره این موضوع تصمیم‌گیری خواهد شد.

چه خبر از سهام عدالت

دریافت تسهیلات سهام عدالت و اعطای کارت اعتباری به مشمولان، از جمله طرح‌های زیرمجموعه آزادسازی سهام عدالت است. با وجود اینکه در حال حاضر، مشکلاتی برای ارایه کارت اعتباری سهام عدالت وجود دارد، اما در این گزارش به مشروحی از نحوه دریافت تسهیلات پرداخته می‌شود.

      شرایط دریافت وام سهام عدالت چیست؟

همه اشخاص حقیقی، از جمله دارندگان سهام عدالت که تاکنون هیچ میزان از سهام خود را نفروخته‌اند و همه سرپرستان خانوار که حداقل یکی از یارانه‌های نقدی یا معیشتی را دریافت می‌کنند، می‌توانند تا سقف هفت میلیون تومان کارت رفاهی دریافت کنند. سهامداران باید در سامانه سجام ثبت‌نام کرده، مراحل احراز هویت را طی و سپس در بانک ثبت‌نام کنند. مبلغ وام، ۵۰ درصد ارزش سهام عدالت افراد است. همچنین سهامدارانی که متقاضی دریافت کارت اعتباری سهام عدالت هستند، باید پیش از ورود به سامانه بانک حتما تغییر کارگزاری ناظر را در پرتفوی سهام عدالت خود فعال کنند. با توقیف سهام و فروش حتی یک سهم از پرتفوی سهام عدالت توسط اشخاصی که مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند، افراد دیگر قادر به دریافت کارت اعتباری نیستند. اگر سهامداران عدالت بتوانند تا یک ماه مبلغ را به بانک بازگردانند، این مبلغ قرض‌الحسنه خواهد بود. اما اگر از یک ماه عبور کرد و قادر به بازپرداخت وام نبودند، این اعتبار به تسهیلات سه ساله تبدیل خواهد شد. نرخ سودی که برای کارت‌های اعتباری سهام عدالت در نظر گرفته شده ۱۸درصد است، اما اگر مشمولان تا پایان ماه اول مبلغ کارت را تسویه کنند، هیچ سودی از آنها دریافت نمی‌شود. چنانچه سهامداران نتوانند به تعهدات خود در قبال بازپرداخت مبالغ کارت‌های اعتباری عمل کنند، سهام عدالت آنها توسط بانک به فروش می‌رسد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران