شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سپیده رستمی‌نیا رییس اداره بازار مشتقات فرابورس از راه‌اندازی دو قرارداد آپشن جدید روی دو صندوق سرمایه‌گذاری طی روزهای آینده خبر داد و گفت:

قراردادهای آپشن چیست؟ 

سپیده رستمی‌نیا رییس اداره بازار مشتقات فرابورس از راه‌اندازی دو قرارداد آپشن جدید روی دو صندوق سرمایه‌گذاری طی روزهای آینده خبر داد و گفت: البته برای این بازار نقدشوندگی و ورود نقدینگی‌های بیشتر مهم‌تر از افزایش تعداد نمادهاست. وی با اشاره به اینکه شنبه برای اولین‌بار روی واحدهای یک صندوق‌ سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF)، قرارداد اختیار خرید و فروش منتشر شد، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است برای هر سه‌گونه صندوق‌های با درآمد ثابت، مختلط و سهامی آپشن منتشر شود. رستمی نیا در پاسخ به این پرسش که شرایط انتشار آپشن روی صندوق‌ها چگونه است و صندوق‌ها باید چه فاکتورهایی برای این موضوع داشته باشند، گفت: چند فاکتور مدنظر است اما مهم‌ترین مساله این است که مدیر صندوق نقش حامی و پشتیبان آپشن‌های خود را بپذیرد و تعهد کند. در واقع زمانی که مدیر صندوقی بتواند نقش بازارگردانی برای قراردادهای اختیار خرید و فروش را ایفا کند می‌توان از نقدشوندگی صندوق اطمینان حاصل کرد. وی موضوع دوم را تعداد دارندگان واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری دانست و افزود: هرچه تعداد دارندگان واحدهای یک صندوق سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، نقدشوندگی برای قراردادهای اختیار خرید و فروش آن صندوق افزایش خواهد یافت. رستمی نیا در ادامه تصریح کرد: به‌طور کلی مانع خاصی برای صندوق‌ها در خصوص انتشار قراردادهای اختیار خرید و فروش وجود ندارد و اگر مدیر صندوق تقاضای این موضوع را داشته باشد، فرابورس شرایط آن را فراهم می‌کند. رییس اداره بازار مشتقات فرابورس در خصوص محدودیت‌های معاملاتی این قراردادها گفت: از آنجا که این بازار هنوز عمق کافی ندارد به وضع محدودیت‌هایی نیاز است اما در ابتدای کار فعلا محدودیت خاصی وجود ندارد. وی با تاکید بر اینکه بازار آپشن پیچیدگی‌هایی دارد که لازم است تمام مشتری‌های آن با ریسک‌های این بازار آشنا شوند، اظهار داشت: بر همین اساس دانش اولیه در این بازار ضرورت بالایی دارد. به گفته این مقام مسوول، کارگزاری‌ها نیز این موضوع را در زمان اهدای کد برای بازار مشتقه مد نظر قرار می‌دهند چراکه دانش برای ورود به این بازار بسیار بااهمیت است. رستمی‌نیا به سرمایه‌گذاران توصیه کرد در بحث قراردادهای اختیار خرید و فروش، ریسک‌ها را مورد توجه قرار دهند و گفت: آپشن مثل سهام نیست بلکه یک قرارداد است که تا تاریخ مشخصی از اعتبار برخورد ار است، البته خوشبختانه در حال حاضر قراردادهای آپشن یک ساله نیز در بازار وجود دارد اما سرمایه‌گذاران بدانند که باید به‌طور مداوم این قراردادها رصد شود و ماهیت آن با سهام که می‌توان آن را خریداری کرد و کنار گذاشت، کاملا متفاوت است.

واریز منابع به صندوق تثبیت بازار با جدیت دنبال می‌شود

بهروز محبی نجم‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رییس‌جمهوری بر صندوق تثبیت بازار سرمایه به منظور کمک به سرمایه‌گذاران بازار تأکید کرده است، به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: خوشبختانه اقدامات بسیار خوب و قابل توجهی به منظور بهبود بازار سرمایه و رونق آن از سوی مدیران کشور صورت گرفته است و با تاکید رییس‌جمهور، شاهد روزهای خوب در بازار سرمایه خواهیم بود. محبی نجم‌آبادی عنوان کرد: دولت و مجلس به صورت جدی برای بهبود مسائل اقتصادی کشور اقدام به اخذ تصمیم‌های جدی کرده‌اند و به‌طور قطع برای سر وسامان دادن به شرایط این روزهای بازار سرمایه و رونق آن در کشور، مسیرهای متنوع و متفاوتی انتخاب شده است. وی یکی از مسیرهای حمایت از بازار سرمایه را از کانال واریز منابع ثابت به صندوق تثبیت برشمرد و گفت: در لایحه بودجه، ردیف مستقلی از سمت دولت برای صندوق تثبیت بازار در نظر گرفته شده است. این مسوول ادامه داد: در بودجه ۱۴۰۱، اقدامات قابل توجهی برای بخش‌های مختلف اقتصادی کشور به ویژه بازار سرمایه در دستورکار قرار گرفته است که امیدواریم گامی بزرگ در جهت شکوفایی اقتصاد کشور برداشته شود. نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن در مجلس تصریح کرد: مقابله با قیمت‌گذاری دستوری از جمله مسائلی است که می‌تواند اوضاع بسیاری از صنایع و کالاها را ساماندهی کند. وی با اشاره به اینکه دولت و مجلس درصدد بهبود شرایط نابسامان اقتصادی هستند، اظهار کرد: به‌طور قطع، بازار سرمایه یک فرصت بسیار ارزنده است اما باید اتفاق‌های خوبی برای همه مردم کشور که سهامدار عمده آن هستند، رقم بزند. این مسوول در ادامه صحبت‌های خود بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید با دقت و وسواس بسیار عملیاتی شود، در حال حاضر تا پایان سال جاری تخصیص این ارز برای دارو، آرد و نان در نظر گرفته شده است. این در حالی است که در سال آینده در صورت حذف ارز ترجیحی در حوزه نان، مردم با همان قیمت و با کارت خاصی که شارژ می‌شود نان را خریداری می‌کنند. اما در حوزه آرد، به صورت آزاد به مجموعه نانوایی‌ها تحویل داده می‌شود و دولت مابه‌التفاوت آن را به‌طور مستقیم به نانوایی‌ها پرداخت می‌کند.  محبی نجم‌آبادی خاطرنشان کرد: اگر قرار است ارز ۴۲۰۰ تومانی برای صنعت دارو حذف شود، لازم است بیمه‌های صددرصدی در کشور ایجاد و افراد تحت پوشش بیمه قرار بگیرند و براساس کد ملی خود، دارو را تهیه و مابه‌التفاوت آن را از بیمه دریافت کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران