شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس طی نامه‌ای به رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خواستار شفاف‌سازی این سازمان در خصوص دلیل تأخیر در واریز ۱۰ درصد سود

شفاف‌سازی سازمان بورس در خصوص سود سهام عدالت

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس طی نامه‌ای به رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خواستار شفاف‌سازی این سازمان در خصوص دلیل تأخیر در واریز ۱۰ درصد سود پارسال سهام عدالت و همچنین ابهامات مربوط به پرداخت سود این سهام در سال جاری شد. در نامه حسن شجاعی رییس کمیسیون اصل 90 مجلس خطاب به مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار که رونوشت آن به ابراهیم رییسی رییس‌جمهور و احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز ارسال‌شده، آمده است: همان‌گونه که مستحضرید بر اساس طرح سهام عدالت مقرر شد پس از پایان مهلت 10 ساله تسویه اقساط سهام عدالت از محل سود سالانه، سود نقدی مجامع شرکت‌های سرمایه پذیر به‌حساب مشمولان واریز شود. این در حالی است که سود مجامع سال مالی 1398 این شرکت‌ها تا به این لحظه به‌طور کامل دریافت و به‌حساب 50 میلیون سهامدار عدالت واریز نشده است. بر این اساس لازم است در راستای شفافیت بیشتر این امر و همچنین احقاق حق جامعه 50 میلیونی سهامداران عدالت، نسبت به شفاف‌سازی و پاسخ به پرسش‌های زیر در اسرع وقت اقدام نمایند:  1- اعلام نام شرکت‌هایی که باوجود برگزاری مجامع سال مالی 1398 و تقسیم سود، تاکنون اقدام به واریز این سود به‌حساب سهامداران عدالت نکرده‌اند. میزان این سود به تفکیک نام هر شرکت چقدر است؟ دلیل این تأخیر چیست؟ مبادی و بسترهای قانونی موجود در راستای برخورد با این دسته از تخلفات چیست؟ آیا تاکنون اقدامی قانونی توسط سازمان بورس در برخورد با این تخلفات صورت گرفته است؟ و این اقدامات در چه مرحله‌ای قرار دارند؟ و چرا اقدامات این سازمان در زمینه دریافت کامل سود سهام عدالت و برخورد قانونی با شرکت‌های متخلف تاکنون با تأخیر مواجه بوده است؟ 2- شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در راستای ارایه خدمات مشخص در زمینه پرداخت سود سهام عدالت، هزینه یا کارمزدی از این سهام دریافت می‌کند یا خیر؟ 3- با توجه به پایان مجامع شرکت‌های سرمایه پذیر مربوط به سال مالی 1399، لازم است میزان سود تقسیمی مجامع هر یک از این شرکت‌ها به همراه ارزش کل سود تقسیمی سهام عدالت مربوط به این دوره اطلاع‌رسانی شود. بر این اساس ضمن اعلام موارد ذکرشده، برنامه آن سازمان برای تقسیم سود سهام عدالت در سال جاری به چه نحو می‌باشد؟ 4- لازم است آمار دقیقی از تعداد افرادی که هنوز شماره شبای بانکی و سایر اطلاعات را برای دریافت سود در سامانه سهام عدالت ثبت نکرده‌اند اعلام، و اقدامات آن سازمان در راستای اطلاع‌رسانی و دریافت این اطلاعات اعلام شود.

چقدر اوراق دولتی از طریق بورس فروخته شد؟

خزانه‌داری وزارت امور اقتصادی و دارایی طی اطلاعیه‌ای نتیجه بیست‌ویکمین هفته عرضه اوراق بهادار دولتی منتهی به مورخ 10 آذر امسال را اعلام کرد که طی آن ضمن برگزاری حراج و اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس مبلغ 758 میلیارد تومان اوراق به فروش رسید. گفتنی است، وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با کمترین تبعات تورمی، در سال 1400 نسبت به انتشار اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف ازجمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری بیست‌ویک هفته عرضه اوراق بدهی و دو مرحله پذیره‌نویسی اوراق اقدام نموده که از این طریق تا این تاریخ، مبلغ 51.940 میلیارد تومان به‌صورت عرضه نقدی تأمین مالی انجام گردید. این گزارش می‌افزاید: در ادامه اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور باهدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور در سال جاری نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف ازجمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری بیست‌ویک هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیر بانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین مالی) و دو مرحله پذیره‌نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی  شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام نمود. بر اساس این گزارش حسب تصمیمات اتخاذشده در راستای تأمین مالی بهینه، بیست‌ویکمین هفته عرضه اوراق بدهی برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مجموعاً مبلغ 758 میلیارد تومان اوراق به‌صورت نقدی به فروش رسید. این گزارش می‌افزاید، تاکنون مجموعاً 51.940 میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی، حدود 29 درصد از طریق بازار پول و 71 درصد از طریق بازار سرمایه تأمین مالی شده است. این گزارش خاطرنشان می‌سازد، علاوه بر مبالغ فوق‌الذکر مبلغ 81,000 میلیارد تومان نیز اسناد خزانه اسلامی، منتشرشده که به‌مرور توسط دستگاه‌های اجرایی به گیرندگان واگذار خواهد شد. با احتساب اسناد خزانه اسلامی، مجموع عملکرد انتشار (اعم از نقدی و غیر نقدی) تا تاریخ فوق‌الذکر معادل 132,940 میلیارد تومان است. شایان‌ذکر است در مقابل مبلغ تأمین‌شده از طریق انتشار اوراق نقدی تا این تاریخ به مبلغ 51.940 میلیارد تومان، مبلغ 65.143 میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور برای تسویه اصل و سود اوراق در سال جاری پرداخت‌شده است که بر همین اساس مجموع نقدینگی جذب‌شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی می‌باشد. ضمناً مقرر است از ابتدای آذرماه تا پایان سال جاری، نسبت به انتشار اوراق مالی اسلامی (فروش نقدی) بر اساس مجوزهای صادره به‌صورت ماهانه به مبلغ 10.000 میلیارد تومان درمجموع مبلغ 40.000 میلیارد تومان اقدام شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران