شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کالا خبر| علیرضا پاک‌فطرت، عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه در فرآیند اجرای جهش تولید مسکن قطعاً دولت باید نظارت دقیق داشته باشد گفت:

نقش بورس کالا در اجرای طرح جهش تولید مسکن

کالا خبر| علیرضا پاک‌فطرت، عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه در فرآیند اجرای جهش تولید مسکن قطعاً دولت باید نظارت دقیق داشته باشد گفت: بورس کالا بستری شفاف برای مبادلات کالاست و دولت نیز به منظور رصد معاملات مختلف نیازمند شفافیت اطلاعات است، ازاین‌رو امکان نظارت تنها در بسترهایی چون بازار سرمایه فراهم است و در بازار آزاد و شیوه‌های سنتی معاملات به دلیل عدم شفافیت امکان نظارت مطلوبی وجود ندارد. وی افزود: خوشبختانه باعرضه سیمان در بورس کالا و رها شدن این صنعت از قیمت‌گذاری دستوری، برخلاف مقاومت عده‌ای از فعالان این بازار، هیچ مشکلی در عرضه کامل این محصول در بورس کالا به وجود نیامد و در ادامه با رفع مشکل قطعی برق کارخانه‌ها، شرایط تولید و بازار سیمان به ثبات رسید. اوتصریح کرد: عرضه کامل فولاد در بورس کالا از اقدامات موردنظر کمیسیون عمران مجلس است چراکه فولاد نقش بسزایی در تولید مسکن ایفا می‌کند و در طرح جهش تولید مسکن هم به موضوع مواد اولیه ساخت مسکن و عرضه آن در بورس کالا اشاره‌شده است.

احتمال کاهش سود صنایع به دنبال قطعی گاز

سنا| کاویان عبدالهی، کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: در این شرایط، برخی از شرکت‌هایی که باقیمت‌های جهانی فروش خود را انجام می‌دهند یا قیمت‌گذاری دستوری دارند، ممکن است سود کمتری کسب کنند. طی بررسی‌های انجام‌شده، اگر قطعی گاز اتفاق بیافتد، احتمال دارد سود برخی صنایع تا حدود ۸ درصد کاهش پیدا کند. عبدالهی، قطعی گاز شرکت‌ها در فصل سرما را موضوعی جدید ندانست و گفت: در بسیاری صنایع از گاز استفاده می‌شود که در فصل سرما احتمال قطعی آنها وجود دارد. در این شرایط بسیاری از شرکت‌ها از راهکار سوخت مازوت برای تولید انرژی خود استفاده می‌کنند، موضوعی که هزینه بیشتری را نیز به شرکت‌ها تحمیل می‌کند. وی تصریح کرد: این هزینه بیشتر در شرکت‌هایی که قابلیت فروش باقیمت بالاتر دارند، اعمال می‌شود. مانند شرکت‌های سیمانی که در بورس کالا، محصولات خود را معامله می‌کنند و مجبور هستند کالای خود را باقیمت بیشتری به فروش برسانند. عبدالهی با اشاره به اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یکی از مراحل تک‌نرخی شدن ارز است، گفت: با انجام این موضوع بهای تمام‌شده کالاهای تولیدی افزایش پیدا می‌کند؛ موضوعی که سبب می‌شود به دنبال آن بسیاری از شرکت‌ها برای حفظ سود، کالاهای خود را گران‌تر بفروشند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران