شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره فروش اوراق دولتی در بازار سرمایه گفت: بازار بدهی و بازار سرمایه دو بازار مجزا هستند که در کل دنیا در کنار هم فعالیت می‌کنند. وی ادامه داد

مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره فروش اوراق دولتی در بازار سرمایه گفت: بازار بدهی و بازار سرمایه دو بازار مجزا هستند که در کل دنیا در کنار هم فعالیت می‌کنند. وی ادامه داد: فردی که سهام خریداری می‌کند به‌ندرت اتفاق می‌افتد که سهام خود را بفروشد و اقدام به خرید اوراق مشارکت یا اوراق بدهی کند. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرد: ما قصد داریم بازار بدهی را بزرگ کنیم تا هم دولت و هم شرکت‌های خصوصی به‌راحتی از این بازار تأمین مالی کنند. عشقی بابیان اینکه بر اساس کشش بازار سرمایه اقدام به عرضه اوراق دولتی می‌کنیم گفت: نهادهای مالی مانند بانک‌ها، بیمه‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید بر اساس مقررات، بخشی از دارایی خود را اوراق خریداری کنند و درزمانی که قرار است اوراق عرضه شود ما میزان توانایی آنها در خرید اوراق را می‌سنجیم و بر همین اساس خریداران اوراق مشخص می‌شوند. وی با اشاره به اینکه سهامداران حقیقی این اوراق را خریداری نمی‌کنند ادامه داد: اینگونه نیست که اوراق روی میز باشد و به مردم بگوییم سهام بفروشند و اوراق خریداری کنند، زیرا ۹۹ درصد این اوراق قبلاً بازاریابی شده است. عشقی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از منابع حاصل از فروش اوراق صرف بازخرید اوراق قبلی می‌شود و وجوه حاصل از فروش، دوباره به بانک‌ها و صندوق‌ها بازمی‌گردد و لذا خالص عددی که از بازار خارج می‌شود ۱۰ درصد است.

وی افزود: ما در عرضه‌های اولیه نیز کشش بازار را مدنظر قرار می‌دهیم و اکنون برخی از شرکت‌ها آماده عرضه اولیه هستند. این مسوول درباره اصلاح قیمت خودرو گفت: با پیگیری‌های سازمان بورس و وزیر اقتصاد و در جلساتی که با حضور وزیر صمت و رییس‌جمهور برگزار شد، مقرر گردید اصلاح قیمت خودرو مجدد در ستاد تنظیم بازار بررسی شود که بزودی نتیجه آن اعلام می‌شود. وی بابیان اینکه یکی از وظایف ذاتی سازمان بورس، نظارت بر ناشران است، افزود: ناشران شرکت‌هایی هستند که در سازمان بورس پذیرفته‌شده‌اند، این شرکت‌ها باید اطلاعاتشان در بازار سرمایه به‌صورت شفاف اعلام شود. عشقی درباره نمادهای بسته‌شده خودروها، افزود: این نمادها تا زمانی که اطلاعیه شفافی درباره اثرات این تصمیم‌ها بر روی سودآوری شرکت‌ها اعلام نکنند، بسته می‌مانند. وی اضافه کرد: در پی انتشار اطلاعیه اصلاح قیمت خودرو، نماد شرکت‌های اصلی که این اطلاعیه را دادند، در روز چهارشنبه (۱۹ آبان) قبل از معاملات بسته شد تا شرکت‌ها شفاف‌سازی کنند و اطلاعات تکمیلی را ارایه دهند. عشقی بابیان اینکه اعلام حذف قیمت‌گذاری دستوری سه‌شنبه گذشته (۱۸ آبان) باعث خوش‌بینی در بازار شد و اثر مثبتی در سایر سهام داشت افزود: پنجشنبه ۲۰ آبان به‌واسطه اختلاف‌نظری که درباره نحوه اجرای سیاست حذف قیمت‌گذاری دستوری ایجاد شد این اطلاعیه ملغی و روز شنبه به دلیل ملغی شدن این سیاست، بازار سرمایه منفی شد. وی ادامه داد: سیاست دولت در بلندمدت پرهیز از قیمت‌گذاری دستوری است این سیاست بارها توسط رییس‌جمهور و تیم اقتصادی دولت اعلام شد و در دستور کار دولت قرار گرفت. امروز بازار شرایط عادی خود را پیدا کرد، اما تأثیر این سیاست اثر یک یا دوروزه بر بازار گذاشت. عشقی بیان کرد: سیاست بلندمدت این است که از سیاست‌گذاری دستوری فاصله بگیریم تا شرکت‌ها بتوانند سودآوری بلندمدتی داشته باشند. وی گفت: خیلی از صنایع مانند فولاد و پتروشیمی شامل قیمت‌گذاری دستوری نیستند، در برخی از صنایع شاهد قیمت‌گذاری دستوری هستیم که سیاست کلی دولت این است که قیمت‌گذاری دستوری برداشته شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران