شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در نشست بررسی مشکلات و چالش‌های امنیتی شبکه‌های شرکت‌های کارگزاری، رییس مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه (مکنا) ضمن تأکید بر ضرورت اهمیت امنیت سایبری در بازار سرمایه،

بازرسی‌های سرزده مکنا افزایش می‌یابد

در نشست بررسی مشکلات و چالش‌های امنیتی شبکه‌های شرکت‌های کارگزاری، رییس مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه (مکنا) ضمن تأکید بر ضرورت اهمیت امنیت سایبری در بازار سرمایه، مشکلات فنی و فرایندی موجود در شبکه‌های شرکت‌های کارگزاری را تشریح و راهکارهای لازم را به‌منظور بهبود وضعیت امنیت اطلاعات آنها عنوان کرد. حامد سنجری، رییس مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه بابیان اینکه رعایت الزامات امنیت اطلاعات بازار سرمایه از اقدامات ضروری به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: پیگیری و پایش مستمر وضعیت رخدادهای امنیتی شبکه‌های داخلی شرکت‌های کارگزاری برای جلوگیری از مخاطرات امنیتی این حوزه اجباری است. حامد سنجری تصریح کرد: با توجه به وجود اتفاقات سایبری زیان‌بار اخیر در سطح کشور، لازم است دقت و توجه کافی از سوی مدیران بالادستی و فنی شرکت‌ها به حذف نقاط آسیب‌پذیر و بهبود زیرساخت‌های فنی و امنیتی وجود داشته باشد. به گفته این مقام مسوول، بازار سرمایه کشور در دو سال اخیر با استقبال بی‌سابقه‌ای از سوی سرمایه‌گذاران مواجه شده است و این سطح از اقبال عمومی، لزوم تقویت قدرت دفاعی زیرساخت‌ها را بیش‌ازپیش نمایان می‌سازد. وی با اشاره به اینکه تمامی زیرساخت‌های بازار سرمایه تحت نظارت مستمر مکنا است، اذعان کرد: افزون بر نظارت‌های دایمی این مرکز، ممیزی‌ها و بازرسی‌های دوره‌ای و سرزده مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه از وضعیت امنیتی شبکه‌های داخلی کارگزاری افزایش خواهد یافت و هرگونه تخلف در این حوزه، با جدیت پیگیری خواهد شد. در این نشست، رییس مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه‌بر ضرورت توجه شرکت‌های کارگزاری به الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار و توصیه‌های پیشین این سازمان و مکنا که در 5 سال اخیر به کارگزاری‌ها ابلاغ‌شده است، تأکید کرد. بررسی الزامات پدافند غیرعامل در حوزه سایبری و رعایت الزامات بالادستی کشوری از دیگر موضوعات این نشست بوده است. یادآور می‌شود، نشست بررسی مشکلات و چالش‌های امنیتی شبکه‌های شرکت‌های کارگزاری بازار سرمایه با حضور مدیران عامل شرکت‌های کارگزاری توسط مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه (مکنا) طی دو روز در هفته گذشته برگزار شد.

میزبانی فرابورس  از ۵۰ صندوق سرمایه‌گذاری

عارف علیقلی پور، مدیر نهادهای مالی فرابورس با اشاره به اینکه تعداد صندوق‌های حاضر در فرابورس به ۵۰ عدد رسیده است، گفت: طی هشت‌ماهه سال جاری ۱۱ صندوق سرمایه‌گذاری در فرابورس پذیرش و پذیره‌نویسی آنها انجام شد. وی با اشاره به اینکه طی مدت موردبررسی ۹ صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) و دو صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی از طریق فرابورس پذیرش و پذیره‌نویسی شدند، درباره جزییات این ابزارهای مالی گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله پذیره‌نویسی شده امسال شامل پنج صندوق سرمایه‌گذاری در سهام، سه صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و یک صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نوع دوم هستند. این مسوول با اعلام خبر پذیره‌نویسی یک صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی ظرف روزهای آینده، افزود: همچنین در این مدت یک صندوق سرمایه‌گذاری‌ جسورانه به نام «پیشرفت» و یک صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی به نام «کمان» پذیره‌نویسی خود را به اتمام رساندند. علیقلی پور با اشاره به اینکه پذیرش صندوق‌های قابل معامله در فرابورس از سال ۱۳۹۲ آغاز شد، اظهار کرد: صندوق توسعه اندوخته آینده با نماد «اطلس» به عنوان اولین صندوق قابل معامله در آذرماه سال ۱۳۹۲ پذیره‌نویسی شد و پس‌ازآن با توسعه نهادهای مالی خدمات‌دهنده، حضور صندوق‌ها در فرابورس شتاب بیشتری گرفت. مدیر نهادهای مالی فرابورس با اشاره به اینکه فرابورس امروز میزبان ۳۲ صندوق قابل معامله است، گفت: از این تعداد، پذیرش ۹ صندوق در ۸ ماه ابتدایی امسال انجام‌شده است. وی با اشاره به اینکه پذیرش صندوق‌های جسورانه و خصوصی در فرابورس نیز از سال ۱۳۹۵ آغاز شد، ادامه داد: هم‌اکنون ۱۶ صندوق جسورانه و خصوصی در فرابورس حاضر هستند که مجموع سرمایه آنان ۲۰ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال است. به گفته وی، صندوق‌های خصوصی و جسورانه با سرمایه‌گذاری و تأمین مالی شرکت‌های نوپا یا همان استارتاپ‌ها و همچنین با کمک و سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که نیاز به اصلاح ساختار اعم از منابع مالی و حاکمیت شرکتی دارند، کار خود را آغاز می‌کنند و توسعه فعالیت این صندوق‌ها منجر به افزایش بهره‌وری شرکت‌ها و رونق تولید در اقتصاد کشور می‌شود. علیقلی پور میزبانی فرابورس از دو صندوق زمین و ساختمان با نمادهای «نسیم» و «صغرب» را هم موردتوجه قرارداد و همچنین گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری نقش مهمی در بازار سرمایه دارند به‌این‌ترتیب که سرمایه‌گذارانی که آشنایی کاملی با بازار سرمایه ندارند می‌توانند از طریق این صندوق‌ها، بازدهی معقول و مناسبی با درجه ریسک‌پذیری متناسب خود به دست آورند. مدیر نهادهای مالی فرابورس با اشاره به اینکه در میان انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، نوع سهامی آن به عنوان پرریسک‌ترین و صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم به عنوان کم‌ریسک‌ترین‌ها طبقه‌بندی می‌شوند، ادامه داد: سرمایه‌گذاران با توجه به درجه ریسک‌پذیری خود، می‌توانند انواع مختلف این صندوق‌ها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. وی که معتقد است مزیت مهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام ریسک بسیار پایین آنها است، گفت: در این صندوق‌ها امکان اینکه اصل سرمایه افراد کاهش یابد یا از بین برود، بسیار کم است چراکه بخش قابل‌توجهی از منابع صندوق‌ها به اوراق با درآمد ثابت تخصیص داده‌شده و همچنین این نهادهای مالی توسط افراد حرفه‌ای و متخصص مدیریت می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران