شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی‌لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، درباره آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت:

آمار بیت‌کوین استخراج‌شده در بورس اعلام شد

حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی‌لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، درباره آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: یکی از مواردی که در بحث تحقیق و تفحص از بورس پیگیری کردیم کشف تعدادی ماینر برای استخراج غیرمجاز رمز ارز در شرکت بورس و اوراق بهادار تهران در ماه گذشته بود. کشف این ماینر موجب عصبانیت مردم شده و آنها را ناامید کرده است.وی افزود: این ماینرها از خرداد سال ۱۳۹۹ که بورس در بحرانی‌ترین وضعیت خود به سر می‌برد به مدت چند ماه در شرکت بورس تهران نصب‌شده و حدود ۳ بیت‌کوین استخراج رمز ارز داشته است.عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: مدیران بورس بی‌اهمیت به هدر رفت اعتماد مردم به‌نظام به‌صورت غیرقانونی به فکر درآمدزایی خود بودند این در حالی است که آنها توجهی به اعتماد سلب شده مردم از بورس نکردند.وی گفت: رفتارهای این‌چنینی باعث شده است که جدای از بازار سرمایه مردم اعتمادشان به گفته‌های دیگر مسوولان نظام هم تحت‌الشعاع قرارگرفته و به آن خدشه وارد شود. چرا باید در بازار سرمایه تخلف آشکاری مانند بهره‌برداری چندین دستگاه ماینر برای استخراج رمز ارز صورت گیرد.این مسوول ادامه داد: یکی از مواردی که جزو تحقیق و تفحص از سازمان بورس است موضوع ماینرها و تخلفات مربوط به آن است و قطعاً هیات‌مدیره شرکت بورس تهران بایستی در این زمینه پاسخگو باشند و بگویند چرا چنین مجوزی را به افراد داده‌اند که این کار صورت گیرد؛ ‌متأسفانه از برق دولتی برای فعالیت این ماینرها استفاده‌شده است.عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: هزینه‌ای که دولت برای تولید هر کیلووات برق در کشور انجام می‌دهد بسیار زیاد است و این هزینه از خزانه دولت برداشت می‌شود که متعلق به ۸۵ میلیون ایرانی است لذا به هیچ‌وجه پذیرفتی نیست که از این خزانه هزینه‌ای را برای استخراج رمز ارز از طریق دستگاه‌های نصب‌شده در شرکت بورس تهران انجام شود.وی گفت: ‌وقتی مردم کشف ماینرها را در شرکت بورس تهران متوجه شدند چه آنهایی که در بورس سرمایه‌گذاری کرده و آنهایی که هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری نکرده‌اند همگان از این اقدام عصبانی شده و به این عمل خلاف اعتراض کردند. هیات تحقیق و تفحص از بورس به دنبال آن است که حقی که از مردم در طول بیش از یک سال اخیر تضییع‌شده است را احصا کند و مشخص شود چه کسانی این حق را ضایع کرده و مجازات شوند.این نماینده مجلس ادامه داد: از مرداد سال ۱۳۹۹ که شاخص بورس به بالای ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد رسید و از ۲۶ مردادماه شاهد تنزل ارزش بورس بودیم که این تنزل به‌جایی رسید که در ۲۶ مرداد رکورد افت شاخص به میزان ۸۰ هزار واحد را داشتیم و در همین مقطع بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۱۵ هزار میلیارد تومان از سرمایه‌های مردم در بورس سوخت شده و از بین رفت.وی گفت: آقای دژپسند وزیر وقت امور اقتصادی و دارایی رسماً در تلویزیون اعلام کرد که طی ماه‌های گذشته ۵۰۰ هزار میلیارد تومان دولت از بورس درآمد داشته و کسری بودجه دولت از بورس جبران شده است. این در حالی است که بازار سرمایه محل درآمد برای جبران کسری بودجه نیست.

نهضت ملی مسکن و موضوع تأمین مصالح

عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن سیمان گفت: موضوع تأمین انرژی پایدار و معضلات پیش روی آن، اتفاق تازه‌ای نیست. در این خصوص ضروری است وزارتخانه‌های نیرو و نفت راهی برای جبران کمبودهای موجود بیندیشند. شیخان افزود: اگر نتوانیم تولید کافی داشته باشیم، شاید صنعت سیمان نتواند به حیات خود ادامه دهد؛ زیرا در این شرایط آنقدر هزینه‌ها افزایش پیداکرده که در برخی موارد ممکن است تولید کارخانجات متوقف شود یا ناچار به تعدیل نیرو شوند. براین اساس، نیاز به سرمایه‌گذاری در این صنعت همواره وجود دارد. دبیر انجمن سیمان اظهار کرد: به‌طورقطع می‌توان سیمان موردنیاز برای اجرای این طرح را با توجه به زمان‌بندی واحدهای تولیدی تأمین کرد. در نظر داشته باشید که پراکندگی کارخانه‌های سیمان در سطح کشور زیاد است، این ویژگی می‌تواند هزینه حمل‌ونقل درنتیجه قیمت نهایی را برای تولید مسکن کاهش دهد. وی توضیح داد: برای ساخت هر مترمربع واحد مسکونی حدود ۲۰۰ کیلوگرم سیمان نیاز است که باید به‌تدریج و در مراحل مختلف ساخت مسکن تأمین شود. این توانمندی در کشور وجود دارد تا نیاز سیمان پروژه‌های نهضت ملی مسکن از طریق بورس کالا و قیمت‌هایی که در بورس کالا کشف می‌شود تأمین و در اختیار سازندگان قرار گیرد. شیخان افزود: در حال حاضر صادرات سیمان به دلیل افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل به‌شدت محدودشده و براین اساس قدرت رقابت در کشورهای هدف تقریبا ازدست‌رفته است. در نظر داشته باشید که حدود ۱۰ درصد از تولید سیمان امکان صادرات دارد.وی عرضه سیمان در بورس کالا را اقدامی مثبت دانست و گفت: این اقدام سبب شده تا میزان دلالی در این خصوص کاهش پیدا کند. اکنون سهامداران خرد هم می‌توانند با کد سجام خودبین ۱۰ تا ۱۰۰ تن از بورس کالا سیمان بخرند.این کارشناس صنعت سیمان تأکید کرد: صنعت سیمان ۸۸ سال در کشور قدمت دارد. تا قبل از مرداد ۱۴۰۰ معاملات این کالا به‌طور سنتی انجام می‌شد اما با ورود این محصول به بورس کالا، بسیاری از مشکلات در خصوص معاملات این محصول , برطرف شد. شیخان گفت: امیدوارم بتوانیم با وزارت صمت به توافق برسیم تا از تمرکز بیش‌ازحد در صنعت سیمان و تدوین مقررات پیچیده برای بورس کالا در خصوص این کالا کاسته شود؛ زیرا از این طریق ما به عنوان تنها تشکل صنعت سیمان می‌توانیم با برنامه‌ریزی دقیق‌تر و ارایه راهکارهای متناسب، مسیر را برای بقای تولیدکنندگان و نیز مصرف‌کنندگان سیمان هموار کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران