شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شاخص کل بازار بورس در آخرین روز کاری هفته یعنی چهارشنبه، ۱۲ آبان ماه با ۲۲ هزار و ۳۴۹ واحد افزایش در جایگاه یک‌میلیون و ۳۹۸ هزار واحدی قرار گرفت.

شاخص کل بازار بورس در آخرین روز کاری هفته یعنی چهارشنبه، ۱۲ آبان ماه با ۲۲ هزار و ۳۴۹ واحد افزایش در جایگاه یک‌میلیون و ۳۹۸ هزار واحدی قرار گرفت. معاملات بورس که از چند روز گذشته و تحت تأثیر حمایت‌های دولت وارد مدار صعودی شده، زمینه افزایش امیدواری سهامداران نسبت به وضعیت بازار را فراهم کرده است. در اوایل هفته جاری، جلسه‌ای بین وزیر امور اقتصادی و دارایی با فعالان بازار سرمایه و نمایندگان هلدینگ‌های بزرگ برگزار شد و مسائل و مشکلات بازار سرمایه موردبررسی قرار گرفت و برنامه‌هایی نیز ارایه شد. همچنین، روز چهارشنبه خبری از تشکیل جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در شامگاه سه‌شنبه به ریاست سید ابراهیم رییسی منتشر شد که در این جلسه موضوع اجرای دقیق مقررات مصوب قبلی در ستاد در خصوص کمک و اعطای تسهیلات صندوق توسعه ملی برای حمایت از صندوق تثبیت بازار سرمایه مطرح و مقرر شد این مصوبات به سرعت عملیاتی شود. بر این اساس، در معاملات این روز بیش از پنج میلیارد و ۳۴۲ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۴۲ هزار و ۴۷۴ میلیارد ریال دادوستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با هفت هزار و ۷۲۴ واحد افزایش به ۳۷۴ هزار و ۳۵۰ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با چهار هزار و ۸۶۷ واحد رشد به ۲۳۵ هزار و ۹۲۲ واحد رسید. شاخص بازار اول ۲۱ هزار و ۳۲۲ واحد و شاخص بازار دوم ۲۹ هزار و ۴۵۱ واحد افزایش داشت. بیشترین ورود پول حقیقی به بورس و فرابورس در سه گروه «هتل و رستوران»، «محصولات شیمیایی» و «سرمایه‌گذاری‌ها» رقم خورد درحالی که برآیند معاملات گروه‌های «فلزات اساسی» و «قند و شکر» به نفع حقوقی‌ها تمام شد. سه نماد «شپدیس»، «سمگا» و «وصنعت» لقب بیشترین افزایش سهام حقیقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقوقی‌ها نیز بیشتر به «فملی»، «فجهان» و «کوثر» معطوف بود. علاوه بر این در بین همه نمادها، شرکت فولاد مبارکه اصفهان با نماد «فولاد» با یک هزار و ۹۰۷ واحد، صنعتی و معدنی چادرملو با نماد «کچاد» با یک هزار و ۲۲۲ واحد، پتروشیمی پردیس با نماد «شپدیس» با یک هزار و ۱۹۵ واحد، بیمه پارسیان با نماد «پارسان» با یک هزار و ۱۴۵ واحد، ملی صنایع مس ایران با نماد «فملی» با یک هزار و ۱۰۱ واحد، پتروشیمی نوری با نماد «نوری» با ۷۰۰ واحد و ایران‌خودرو با نماد «خودرو» با ۶۳۴ واحد تأثیر مثبت بر شاخص بورس داشتند. در مقابل پارس الکتریک با نماد «لپارس» با ۲۶ واحد، گروه صنعتی پاکشو با نماد «پاکشو» با ۲۴ واحد، فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با نماد «افق» با ۱۴ واحد و کابل البرز با نماد «بالبر» با هشت واحد با تأثیر منفی بر شاخص بورس همراه شدند. بر پایه این گزارش، طی روز چهارشنبه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با نماد «فولاد»، پارس فولاد سبزوار با نماد «فسبزوار»، پالایش نفت اصفهان با نماد «شپنا»، پارس الکتریک با نماد «لپارس»، پالایش نفت بندرعباس با نماد «شبندر»، معدنی دماوند با نماد «کدما» و ملی صنایع مس ایران با نماد «فملی» در نمادهای پرتراکنش قرار داشتند. گروه شیمیایی هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۱۵۰ ‌میلیون و ۳۰۷ هزار برگه سهم به ارزش سه ‌هزار و ۳۵۴ میلیارد ریال دادوستد شد.

   روند روبه بالای فرابورس

در آخرین روز کاری هفته شاخص فرابورس بیش از ۳۱۰ واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۱۹ هزار و ۸۵۳ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار یک میلیارد و ۸۷۶ میلیون برگه سهم به ارزش ۲۳ هزار و ۴۶۶ میلیارد ریال دادوستد شد. در این روز شرکت سنگ‌آهن گهر زمین با نماد «کگهر»، پلیمر آریا ساسول با نماد «آریا»، فولاد هرمزگان جنوب با نماد «هرمز»، پتروشیمی تندگویان با نماد «شگویا»، ‌سهامی ذوب‌آهن اصفهان با نماد «ذوب»، شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین با نماد «صبا»، صنعتی مینو با نماد «غصینو» و تولید نیروی برق دماوند با نماد «دماوند» تأثیر مثبت بر شاخص فرابورس داشتند. همچنین پتروشیمی زاگرس با نماد «زاگرس»، ریل پرداز نوآفرین با نماد «حآفرین»، داروسازی کاسپین تامین با نماد «کاسپین» و پتروشیمی مارون با نماد «مارون» با تأثیر منفی بر شاخص فرابورس همراه بودند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران