شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ندا بشیری، سرپرست معاونت توسعه کسب‌وکار فرابورس ایران گفت: امروز بانک مرکزی و بانک‌های تجاری در قالب اجرای عملیات بازار باز اقدام به خریدوفروش اوراق مالی اسلامی کردند

انجام عملیات بازار باز در فرابورس

ندا بشیری، سرپرست معاونت توسعه کسب‌وکار فرابورس ایران گفت: امروز بانک مرکزی و بانک‌های تجاری در قالب اجرای عملیات بازار باز اقدام به خریدوفروش اوراق مالی اسلامی کردند که ارزش این معاملات نزدیک به ۳۷ هزار میلیارد تومان بود. این مسوول بیان اینکه انجام عملیات بازار باز بانک مرکزی به معنی فروش اوراق توسط دولت در بازار سرمایه نیست و این دو موضوع مستقل از یکدیگر هستند، تصریح کرد: از انتهای شهریورماه تاکنون دولت حتی یک ریال نیز اوراق مالی اسلامی در بازار سرمایه نفروخته است و افزایش ارزش معاملات در برخی روزها مربوط به اجرای عملیات بازار باز بوده است. وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی باهدف مدیریت نرخ سود بین‌بانکی از توافق بازخرید اسلامی در عملیات بازار باز و اعتبار‌گیری قاعده‌مند بهره می‌برد، اظهار داشت: عملیات بازار باز یعنی مدیریت میزان پول موجود در بانک‌ها برای مدیریت نرخ سود در بازار چون تمام بانک‌ها می‌توانند این گروه از اوراق بهادار را بخرند یا در صورت نیاز اوراق تحت تملک خود را بدون محدودیت بفروشند و ازاین‌رو به آن «بازار باز» گفته می‌شود. به گفته سرپرست معاونت توسعه کسب‌وکار فرابورس ایران، در قرارداد بازخرید اسلامی، بانک‌ها برای دریافت اعتبار، اوراق بدهی در تملک خود را به بانک ‌مرکزی در نماد ۴ اوراق در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس منتقل کرده و در سررسید توافق، این اوراق توسط بانک بازخرید شده و بار دیگر دارایی اوراق به کد بانک‌های دریافت‌کننده از طریق معامله در همان نماد بازمی‌گردد. بشیری درباره اعتبار‌گیری قاعده‌مند نیز گفت: از نیمه دوم سال ۱۳۹۹، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبار‌گیری قاعده‌مند یعنی دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان استفاده کنند. سرپرست معاونت توسعه کسب‌وکار فرابورس بابیان اینکه روز جاری نیز در انجام عملیات بازار باز بانک مرکزی این بانک سهم ۸۰.۴ درصدی در سمت خرید به میزان ۳۰ هزار میلیارد تومان و ۱۸.۷ درصدی در سمت فروش اوراق مالی اسلامی داشت، اظهار داشت: بانک‌ها نیز خریدار حدود ۷ هزار میلیارد تومان از این اوراق به میزان ۱۸.۷ درصد بودند. بشیری بابیان اینکه انجام عملیات بازار باز بانک مرکزی به معنی فروش اوراق توسط دولت در بازار سرمایه نیست و این دو موضوع مستقل از یکدیگر هستند، خاطرنشان کرد: از انتهای شهریورماه تاکنون دولت حتی یک ریال نیز اوراق مالی اسلامی در بازار سرمایه نفروخته است و افزایش ارزش معاملات در برخی روزها مربوط به اجرای عملیات بازار باز بوده است. سرپرست معاونت توسعه کسب‌وکار فرابورس با تأکید بر اینکه انجام معاملات در عملیات بازار باز به عنوان یک سیاست متعارف پولی است و به بازار پول تعلق داشته و اثر منفی در میزان منابع موجود در بازار سهام ندارد، یادآور شد: ازآنجاکه بر اساس قوانین معاملات بازارهای مالی اسلامی باید مالکیت اوراق منتقل شود، این روند در بستر بازار سرمایه انجام و ارزش معاملات آن در سایت TSETMC ثبت می‌شود.

صادرات مس از بورس کالا

محمودرضا الهی فرد، مدیرعامل شرکت سی ولکس به عنوان کارگزار عرضه‌کننده مس کاتد در رینگ صادراتی بورس کالا پ گفت: امروز چهارشنبه برای نخستین‌بار ٢٠٠٠ تن محصول مس کاتد تولیدی شرکت ملی صنایع مس ایران در تالار صادراتی بورس کالای ایران عرضه می‌شود. وی در تشریح مزایای عرضه مس در رینگ صادراتی بورس کالا گفت: شرکت‌ها زمانی که خودشان مزایده برگزار می‌کنند از تعداد محدودی متقاضی استعلام قیمت صورت می‌گیرد اما عرضه در بورس، محدودیتی برای حضور متقاضیان ندارد و در صورت موافقت شرایط فروشنده امکان خرید فراهم است؛ لذا به لحاظ خریداران دامنه حضور گسترده‌تر است. از دیگر مزایای حضور در بورس کالا شفافیت در معاملات و کاهش ریسک نکول است و چون شرایط یکسانی برای افراد وجود دارد ازاین‌رو معاملات در فضایی شفاف و رقابتی رقم می‌خورد. الهی فرد در بخش دیگری از صحبت‌های خود به شرایط تحریم نیز اشاره داشت و گفت: رینگ صادراتی بورس کالا برای شرکت‌های عرضه‌کننده فضای خوبی را فراهم می‌کند تا اطمینان حاصل نماید که با فروش محصول صادراتی مبلغ معاملات را تسویه کرده و چنانچه مشکلی در بحث صادرات اتفاق بیافتد مسوولیت آن بر عهده خریدار است که البته افرادی که برای خرید اعلام حضور می‌کنند قطعاً راهکار و روش‌های صادرات را بررسی کرده و توانمندی این امر را دارا هستند. مدیرعامل کارگزاری سی ولکس ضمن اشاره به عرضه‌های آلومینیوم صادراتی در تالار کیش نیز گفت: عرضه موفقیت‌آمیز آلومینیوم در رینگ صادراتی با توجه به آنکه مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب در منطقه ویژه اقتصادی واقع‌شده، شرایط آسان‌تری را برای متقاضیان فراهم کرد و تسویه آنها نیز سهل‌تر بوده است. در این میان درصورتی‌که فردا عرضه مس کاتد هم با استقبال خریداران مواجه شود رغبت سایر شرکت‌ها و همین‌طور کالاهای دیگر برای حضور در رینگ صادراتی را به همراه خواهد شد و چه‌بسا فولادی‌ها و پتروشیمی برای عرضه تشویق شده یا عرضه‌های خود را افزایش دهند. وی در پایان اظهار داشت: اگر ایران بتواند با محوریت رینگ صادراتی بورس کالا به توسعه صادرات کالاهایی که در تولید آنها دارای مزیت است اقدام کند، قطب مبادلات و قیمت‌های منطقه‌ای می‌شود؛ البته این موضوع زمانی به‌طور کامل محقق می‌شود که شرایط به‌گونه‌ای تسهیل شود که نقل و انتقالات مالی و مراودات تجاری به‌راحتی انجام شود تا ایران از مسیر بورس کالا در برخی اقلام، مرجع تعیین قیمت به شمار رود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران