شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بورس در هفته اخیر کانال ۱،۴ میلیونی را از دست داد و درمجموع کل هفته ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد

بورس در هفته اخیر کانال ۱،۴ میلیونی را از دست داد و درمجموع کل هفته ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی ۷۴۰ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین رشد ۲۱۵ درصدی داشته است. شاخص کل بورس پایتخت در ۴ روز کاری هفته اخیر نزول کرد و تنها در روز دوشنبه اندکی رشد کرد. در اولین روز هفته شاخص کل بیش از ۲۲ هزار واحد نزول کرد و روز یکشنبه ۱۰ هزار واحد ریزش کرد. روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نیز شاخص به ترتیب ۳۸ هزار و ۲۱ هزار واحد سقوط کرد. بدین‌ترتیب شاخص بورس در پایان هفته نسبت به آخرین روز کاری هفته قبل ۹۰ هزار واحد پایین‌تر ایستاد تا یک پله سقوط کرده باشد. شاخص کل در آخرین روز کاری هفته ۲۱ هزار و ۲۳۶ واحد سقوط کرد و به رقم یک‌میلیون و ۳۹۷ هزار واحد رسید و نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل ۹۰ هزار و ۴۸۳ واحد پایین‌تر ایستاد تا پس از دو هفته بازدهی هفتگی بورس منفی شود. شاخص کل به کانال ۱،۳ میلیونی سقوط کرد و بازدهی هفته شاخص بورس منفی ۶ درصد شد که بدترین عملکرد هفتگی در مهرماه امسال است. در هفته اخیر شاخص کل هم‌وزن نیز نزول کرد و در پایان هفته نسبت به هفته پیشین ۳۴ هزار و ۵۰۵ واحد پایین‌تر ایستاد و به رقم ۳۹۲ هزار و ۷۸۱ واحد رسید و بازدهی منفی ۸ درصدی را ثبت کرد که نسبت به رشد ۱،۵ درصدی هفته پیشین افت فاحشی داشته است.در آخرین روز کاری هفته کمترین رقم ارزش معاملات کل ثبت شد که ارزشی معادل ۱۰ هزار و ۳۷۵ میلیارد تومان داشت و بالاترین رقم هفته روز دوشنبه محقق شد که به رقم ۳۳ هزار و ۵۹۶ میلیارد تومان بالغ شد. میانگین ارزش معاملات کل هفته ۱۷ هزار و ۳۹۸ تومان بود که نسبت به رقم ۲۵ هزار و ۴ میلیاردی هفته پیشین، افت ۳۰ درصدی داشته است.طی هفته اخیر، میانگین ارزش معاملات خرد بورس ۵ هزار و ۲۵۳ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم ۷ هزار و ۱۹۱ میلیاردی هفته پیشین، افت ۲۷ درصدی داشته است. پایین‌ترین رقم ارزش معاملات خرد به‌روز دو‌شنبه برمی‌گردد که ۴ هزار و ۷۰۲ میلیارد تومان بود و بالاترین رقم هفته در روز سه‌شنبه ثبت شد که ۵ هزار و ۸۱۱ میلیارد تومان بود.میانگین ارزش صف‌های فروش در هفته اخیر ۳۰۲ میلیارد تومان بود که از میانگین هفته‌ پیشین ۲۰۶ میلیارد تومان بیشتر بود و رشد ۲۱۴ درصدی داشته است. بالاترین رقم هفته ۲۸۹ میلیارد تومان بود که در روز ‌چهارشنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به‌روز ‌‌‌‌یکشنبه برمی‌گردد که ۷۱ میلیارد تومان بود.میانگین ارزش صف‌های خرید در هفته اخیر ۱۴۸ میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته ۲۶۲ میلیارد تومان کمتر بود. در این هفته، میانگین ارزش صف‌های خرید ۲۶۲ درصد کاهش‌یافته است. بالاترین رقم هفته ۴۹۶ میلیارد تومان بود که در روز چهارشنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به‌روز دوشنبه برمی‌گردد که ۱۰۶ میلیارد تومان بود.در پایان هفته اخیر رکورد خروج پول حقیقی برای ۸ روز متوالی ثبت شد. درمجموع کل هفته ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی ۷۴۰ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین رشد ۲۱۵ درصدی داشته است. در ۸ روز کاری اخیر درمجموع ۴ هزار و ۷۸۱ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار خارج‌شده است.

    چه خبر از بورس کالا

سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برای حمایت از بازار سرمایه، توسعه نهادها، رفع انحصار، بهره‌گیری از ابزارهای جدید، تقویت بازار اولیه، مقابله با قیمت‌گذاری دستوری و جلوگیری از دخالت در قیمت سهام در دستور کار خواهد بود.عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بازار بورس بازاری شفاف و عادلانه است که می‌تواند درزمینه شکوفایی اقتصادی کشور بسیار تأثیرگذار باشد و به‌صورت عادلانه عرضه و تقاضا را هماهنگ کند. به‌طورکلی بورس می‌تواند به ابزاری برای حمایت از تولید در مقابل سوداگری تبدیل شود و نقش مهمی در رفع دلالی‌ها و کنار زدن واسطه‌گری‌ها در توزیع کالاهای مختلف ایفا کند.حجت‌الاسلام محمدباقری بنایی با تأکید بر اینکه بورس می‌تواند به ابزاری برای حمایت از تولید تبدیل شود، بیان کرد: در برخی از کالاها این اتفاق افتاد اما بورس کالا می‌تواند فعالیت بهتری در این زمینه داشته باشد بنابراین اگر بخواهیم تولید داخلی در کشور رونق بگیرد و در بورس کالا عرضه شود باید قیمت‌گذاری دستوری حذف و دخالت‌های دولت کم شود و تنها بر بورس نظارت داشته باشد وگرنه در صورت تداوم این روند تولیدکنندگان تمایلی به همراهی با بازار بورس و سرمایه نخواهند داشت.معاون امور ناشران و اعضای شرکت بورس تهران در نامه‌ای به مدیرعامل بورس کالای ایران اعلام کرده با توجه به اینکه شرکت بورس کالای ایران شرایط مقرر برای تابلوی اصلی بورس تهران را احراز کرده است، نماد معاملاتی آن از تابلوی فرعی بازار اول به تابلو اصلی بازار اول منتقل شد.مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌ای فرآیند تحویل قراردادهای آتی زیره سبز سررسید مهر ۱۴۰۰ را اعلام کرد. براساس این اطلاعیه فرآیند تحویل در قرارداد آتی زیره سبز تحویل مهر ۱۴۰۰ در روز یکشنبه ۲۵ مهرماه جاری و از طریق گواهی سپرده زیره سبز مطابق ضوابط انجام خواهد شد. همچنین سررسید جدید قرارداد آتی زیره سبز تحویل آذرماه ۱۴۰۰ از روز یکشنبه ۲۵ مهرماه جاری در بورس کالای ایران راه‌اندازی می‌شود. این فرآیند در روز سه‌شنبه هفته آینده ۲۷ مهرماه جاری و از طریق گواهی سپرده پسته انجام خواهد شد.مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌ای زمان انجام فرایند تحویل قراردادهای آتی پسته سررسید مهرماه ۱۴۰۰ را اعلام کرد. براساس اطلاعیه صادره از سوی بورس کالا، این فرآیند در روز سه‌شنبه هفته آینده ۲۷ مهرماه جاری و از طریق گواهی سپرده پسته انجام خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران