شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دیوان عدالت اداری شکایت شرکت بورس تهران درباره تجدیدنظر رأی کمیسیون ماده صد شهرداری تهران در خصوص تخلفات ساختمان سعادت‌آباد بورس را رد کرد تا بار دیگر این شرکت وارد حاشیه جدیدی شود.

دیوان عدالت اداری شکایت شرکت بورس تهران درباره تجدیدنظر رأی کمیسیون ماده صد شهرداری تهران در خصوص تخلفات ساختمان سعادت‌آباد بورس را رد کرد تا بار دیگر این شرکت وارد حاشیه جدیدی شود. کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری وظیفه رسیدگی به تخلفات ساختمانی را دارد یعنی اگر بنایی بدون اخذ پروانه ساخته شود، بنای ساخته‌شده مطابق با پروانه اخذشده نباشد یا بعد از پایان ساخت، بخش‌های دیگری به بنا اضافه شود، کمیسیون مذکور به آن رسیدگی می‌کند. طبق ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها، مالکان اراضی و املاک واقع در محدوده خدماتی باید قبل از ساخت‌وساز از شهرداری‌ها پروانه ساختمان بگیرند و شهرداری‌ها موظف هستند از طریق ماموران خود از عملیات‌ ساختمانی بدون پروانه یا خلاف پروانه در زمین محصور یا غیر محصور جلوگیری کنند. در صورت خلاف این ماده، همانطور که در ماده ۱۰۰ اشاره شد، جلوی آنها گرفته می‌شود و عاملان برای رسیدگی به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع داده می‌شوند. فعالیت ساختمان شیشه‌ای ۱۷ طبقه سازمان بورس و اوراق بهادار کشور، نبش خیابان سیزدهم بلوار شهرداری سعادت‌آباد تهران از دی‌ماه سال ۱۳۹۸ آغاز شد. این ساختمان ۳۴ هزار متری، بیش از ۳۲۰ میلیارد تومان (بر اساس گزارش هیات‌مدیره در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۷) برای شرکت بورس، هزینه داشت و هم‌زمان شهرداری تخلفاتی را در آن شناسایی کرد. بااین‌حال این شرکت در آن زمان موفق شد تا مجوز استفاده و بهره‌برداری از این ساختمان را که ۱۰ طبقه آن روی زمین و شش طبقه آن زیرزمین است را بگیرد. بااین‌حال بر اساس تخلفات صورت گرفته در زمان ساخت، کمیسیون ماده ۱۰۰ از شرکت بورس تهران شکایت کرد و حالا پس از کش‌وقوس‌های فراوان اداری درخواست تجدیدنظر بورس تهران در دیوان عدالت اداری در این خصوص نیز رد شده است. شرکت بورس تهران در راستای ماده ۲ مکرر ۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان بورس اوراق بهادار اعلام کرد: به استناد ماده ۱۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان در خصوص نتیجه نهایی آرای صادره در کمیسیون‌های ماده صد شهرداری پیرامون تخلفات ساختمانی ساختمان سعادت‌آباد بورس به اطلاع عموم سهامداران محترم می‌رساند: برابر رأی صادره از شعبه ۴ تجدیدنظر دیوان عدالت اداری به شماره ۱۴۰۰۳۱۳۹۰۰۰۱۱۹۲۵۸۷ که در تاریخ 18/۰۷/۱۴۰۰ طی ابلاغیه شماره ۱۴۰۰۳۱۱۰۰۰۰۵۱۴۵۹۶۰ به وکیل شرکت بورس ابلاغ‌شده است شکایت شرکت نسبت به آراء کمیسیون بدوی و تجدیدنظر ماده صد و نیز تجدیدنظرخواهی شرکت نسبت به رأی صادره از شعبه ۱۰ بدوی دیوان عدالت اداری به شرح پیوست مردود اعلام‌شده است. در این اطلاعیه آمده است: در صورت بروز هرگونه تغییر در اطلاعات مربوطه مراتب به استناد ماده ۱۳ دستورالعمل مرقوم به استحضار سهامداران خواهد رسید. بدیهی است اعتراض به رأی دیوان عدالت از طرق فوق‌العاده در دستور کار قرار دارد و هم‌زمان مذاکره با شهرداری منطقه جهت توافق در خصوص جرایم تخلفاتی ساختمان بورس نیز صورت می‌پذیرد.

 بدون تردید پرداخت خسارت به شهرداری بابت تخلفات صورت گرفته در ساختمان بورس تهران بر سودآوری و منافع سهامداران آن تأثیرگذار خواهد بود. این خبر در حالی اعلام می‌شود که هنوز بورس تهران درگیر پرونده بدنام استخراج رمز ارز در بخش دیتاسنتر این مجموعه تحت نظر علی صحرایی مدیرعامل قبلی است. هیات‌مدیره این شرکت در ابتدای ماه جاری با انتصاب محمود گودرزی به عنوان سرپرست، صحرایی را برکنار کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران