شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سنا| روح‌الله دهقان، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس با اشاره به شائبه‌ای پیرامون استفاده از الگوریتم توسط معامله‌گران عادی اظهار کرد:

الگوریتم‌بازها چه کسانی هستند؟

سنا| روح‌الله دهقان، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس با اشاره به شائبه‌ای پیرامون استفاده از الگوریتم توسط معامله‌گران عادی اظهار کرد: افرادی که از الگوریتم در معاملات خود استفاده می‌کنند، به عمق سفارش‌های بازار دسترسی ندارند و دسترسی به عمق سفارش‌های بازار برای کاربران سامانه‌های برخط مجاز و قانونی نیست.  دهقان با اشاره به دو مدل نمایش سفارش‌ها در بازار گفت: در مدل نخست، تنها ۵ مظنه برتر نمایش داده می‌شود که سایت‌ها و کاربران آنلاین به آن دسترسی دارند. دیگری، نمایش عمق سفارش‌ها است که امکان مشاهده تمام سفارش‌های موجود در صف خرید یا فروش را میسر می‌کند. وی ادامه داد: مشاهده عمق سفارش‌ها تنها برای معامله‌گرانی که در کارگزاری‌ها مشغول به فعالیت هستند، مجاز است. به بیانی دیگر، افرادی که برای خودشان سهم خریدوفروش می‌کنند که همان کاربران آنلاین عادی هستند، بر اساس دستورالعمل افشای اطلاعات، حق دسترسی به این اطلاعات را ندارند. به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تا پیش از سال ۱۳۹۵، دسترسی به عمق سفارش‌ها در اختیار افراد قرار نداشت و تنها معامله‌گران کارگزاری‌ها از طریق ایستگاه‌های نامک می‌توانستد به عمق سفارش‌ها دسترسی داشته باشند. از اواخر این سال، با دستور سازمان بورس و اوراق بهادار و به‌منظور گسترش ایستگاه‌های برخط گروهی (آنلاین گروهی) مقرر شد پیام‌های عمق سفارش‌ها برای توسعه سامانه‌های برخط گروهی، در اختیار شرکت‌های نرم‌افزاری (OMS) قرار بگیرد تا معامله‌گرانی که از برخط گروهی استفاده می‌کنند، بتوانند عمق سفارش‎‌ها را مشاهده کنند. وی افزود: ازآنجاکه این اطلاعات برای شرکت‌های نرم‌افزاری ارسال می‌شود، ازنظر فنی این امکان وجود دارد تا دسترسی به عمق سفارش‌ها در اختیار نهادهایی به‌جز برخط گروهی قرار بگیرد ولی بر اساس دستورالعمل افشای اطلاعات، شرکت‌های نرم‌افزاری حق افشای عمق سفارش‌ها به درگاهی جز برخط گروهی را ندارند. دهقان تأکید کرد: اگر این کار انجام شود، تخلف است و این تخلف از طریق بخش فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار و مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه (مکنا) قابل‌بررسی است و شرکت‌هایی که دست به افشای غیرمجاز اطلاعات می‌زنند، قابل‌شناسایی هستند. همچنین اگر شرکت نرم‌افزاری از این اطلاعات به‌جز در آنلاین گروهی استفاده کند، این موضوع هم قابل‌ردیابی و پیگیری است.

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم توسعه پیدا کرد

میثم فدایی، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بعد از ابلاغ دستورالعمل سرمایه‌گذاری برخط در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سه اپلیکیشن بزرگ «سیگنال»، «اسنپ» و «آپ»، برای صدور و ابطال صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کنند. با راه‌اندازی این سه اپ بزرگ، در کنار اپلیکیشن‌های اختصاصی بازار سرمایه مانند «آی بی‌شاپ»، «لوتوس‌ای بی» می‌توان مدعی شد همه مردم می‌توانند از این امکان بهره‌مند شوند. میثم فدایی یکی از مهم‌ترین مشکلات بازار سرمایه را کمبود شعب فیزیکی نهادهای مالی در کل کشور عنوان کرد و گفت: در حال حاضر سه اپ اخیر در اغلب گوشی‌های مردم وجود دارد؛ نبود دسترسی آسان به سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها شاید یکی از عواملی بود که سرمایه‌گذاری مستقیم را با مشکلاتی مواجه کرده بود. وی افزود: نخستین اپلیکیشن در این خصوص که از خانواده بازار سرمایه نیز بود، «سیگنال» نام دارد که به شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت تعلق دارد. این اپلیکیشن حدود ۷ میلیون نفر استفاده‌کننده تخصصی دارد و در حال حاضر صدور و ابطال ۹ صندوق سرمایه‌گذاری را انجام می‌دهد و تا این لحظه توانسته است حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای صندوق‌ها منابع مالی جذب کند. فدایی، «اسنپ» را دومین اپلیکیشنی دانست که در این حوزه واردشده است و توضیح داد: این اپلیکیشن به‌طور سوپر اپ فعالیت دارد. در حال حاضر بیش از ۴۰ میلیون نفر به این اپلیکیشن دسترسی دارند. سرمایه‌گذارانی که سجامی هستند، می‌توانند با استفاده از این اپ صدور و ابطال یونیت‌های صندوق سرمایه‌گذاری خود را انجام دهند. این اپ، نخستین اپلیکیشنی است که خارج از گروه بازار سرمایه به این حوزه واردشده است.  سوپر اپلیکیشن یا سوپر اپ، اپلیکیشنی است که تعداد زیادی سرویس را یکجا و زیر یک چتر به کاربر ارایه می‌دهد. این سرویس‌ها معمولاً شامل پیام‌رسان، خدمات پرداخت موبایلی، VOD، شبکه اجتماعی و... می‌شود. سوپر اپ تمام نیازهای کاربران را متمرکز و یکجا پاسخ می‌دهد. چنین اپلیکیشنی سرویس‌های متعددی از شبکه‌های اجتماعی گرفته تا تجارت الکترونیک و تحویل غذا را در خود جای می‌دهد. وی بیان کرد: اپلیکیشن «آپ»، سومین اپلیکیشین موجود در این حوزه است که مراحل نهایی آن در حال انجام بوده و می‌توان گفت بیشتر از خانواده بازار پول به‌حساب می‌آید. همانطور که می‌دانید این اپ بزرگ‌ترین اپلیکیشن در حوزه پرداخت به شمار می‌آید. براین اساس به زودی صندوق‌های بازار سرمایه را بر روی پلتفرم آپ نیز خواهیم داشت. مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار تأکید کرد: چند اپلیکیشن استارتاپی از جمله اپ‌های «مانو» و «بلوط» نیز در این حوزه واردشده‌اند. این اپ‌ها با ایده‌های خاصی وارد این حوزه شده‌ و توانسته‌اند با موضوع مدیریت ثروت، واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به فروش برسانند. فدایی تصریح کرد: باوجود دستورالعمل اخیر و حضور اپ‌های موجود در این حوزه، امیدواریم سال آینده با ثمرات این اتفاق شاهد توسعه خوبی در حوزه صندوق‌ها باشیم. صندوق املاک نیز در هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مصوب شده و تا یک ماه آینده شروع به فعالیت خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران