شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اقتصاد آنلاین| صالحی، نماینده مردم اقلید و سرحد چهاردانگه در مجلس با اشاره به واکنش مجلس نسبت به کشف دستگاه‌های استخراج رمزارز در ساختمان شرکت بورس تهران گفت:

آغاز تحقیق و تفحص از سازمان بورس و شرکت‌های تابعه

اقتصاد آنلاین| صالحی، نماینده مردم اقلید و سرحد چهاردانگه در مجلس با اشاره به واکنش مجلس نسبت به کشف دستگاه‌های استخراج رمزارز در ساختمان شرکت بورس تهران گفت: پس از کشف دستگاه‌های مشکوک در زیرزمین شرکت بورس و خیانت مسوولان این شرکت که برخی از آنها به عنوان ماینر و برخی دستگاه نوسان‌گیر یاد می‌کنند به همراه دکتر علیزاده به عنوان اعضای ناظر مجلس در شورای عالی بورس و اوراق بهادار، خواستار شروع سریع تحقیق و تفحص از سازمان بورس و شرکت‌های تابعه این سازمان شدیم که الحمدلله با نظر موافق اکثریت نمایندگان مجلس این مهم در اسرع وقت و به زودی انجام خواهد شد تا مشخص شود چه افراد و جریاناتی در این تخلفات گسترده و سوء مدیریت‌ها نقش اصلی را بر عهده داشتند.  صالحی در ادامه ضمن تأکید بر نقش هیات‌مدیره بورس در چنین تخلفاتی گفت: همانطور که پیش‌ازاین نیز تأکید شد، مسوولیت این نوع تخلفات به‌طور مستقیم متوجه هیات‌مدیره شرکت بورس تهران است. اتخاذ چنین تصمیماتی بدون اطلاع هیات‌مدیره، تقریباً غیرممکن است، از همین رو اعضای هیات‌مدیره باید پاسخگوی این تخلفات و سودجویی‌ها باشند. او در ادامه تأکید کرد: البته طبیعی است که اعضای هیات‌مدیره اقدام به تکذیب نقش خود در این تخلف گسترده کنند. اما شواهد نشان‌دهنده آن است که این تخلف و سایر نمونه‌های این‌چنینی با مصوبه هیات‌مدیره شرکت بورس تهران انجام‌شده و اعضای هیات‌مدیره نمی‌توانند ادعا کنند که از چنین اقدامی بی‌خبر بوده یا نقشی در آن نداشته‌اند. عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس در پاسخ به این پرسش که روند عملیاتی شدن تحقیق و تفحص از بازار سرمایه دقیقاً چه زمانی آغاز خواهد شد؟ گفت: بلافاصله پس از رسانه‌ای شدن موضوع استخراج رمزارز در بورس تهران، نمایندگان عضو شورای عالی بورس، موضوع را تحت بررسی قرار داده و یک گزارش مقدماتی تهیه شد. بعد از بحث و تبادل‌نظر با نمایندگان مجلس قرار شد بلافاصله روند تحقیق و تفحص از سازمان بورس در راستای روشن شدن ابعاد پنهان تخلفات، سوء مدیریت‌ها و سوداگری‌ها انجام شود. نماینده اقلید در مجلس افزود: موضوع تحقیق و تفحص، تازه مطرح‌شده است. مطابق روال قانونی ابتدا باید موضوع در کمیسیون اقتصادی مصوب و بعد از جمع‌بندی اعضای کمیسیون در صحن علنی مجلس تایید نهایی شود. با توجه به اهمیت موضوع ان‌شاء ‌الله امیدوارم طی هفته آینده موضوع به ثبت برسد و سپس روند اجرای تحقیق و تفحص آغاز شود. صالحی در پاسخ به این پرسش که نمایندگان ناظر در شورای عالی بورس در گذشته بارها نسبت به تخلفات مدیران بورسی و شخص فرهاد دژپسند درزمینه موضوعاتی چون انتخاب دهقان دهنوی، درز اطلاعات، عدم صیانت از دارایی‌های مردم و... تذکر داده بودند، واکنش بورس و وزیر سابق اقتصاد به این تذکرات چه بوده؟ گفت: متأسفانه وزیر سابق اقتصاد و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، باوجود تمام تذکراتی که از سوی نمایندگان مطرح می‌شد فقط اقدام به توجیه کرده و تلاشی برای روشن شدن ابهامات و جلوگیری از وقوع تخلفات نمی‌کرد. البته به دلیل همین سوء مدیریت‌ها و تخلفات روشن، پرونده فرهاد دژپسند به قوه قضاییه ارسال‌شده است تا موضوع از منظر قضایی رسیدگی شود.

۱۰ شرکت پرفروش بورس کالا

بر اساس آمار فروش شرکت‌ها در بازار فیزیکی بورس کالای ایران طی هفته گذشته به ترتیب شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، فولاد هرمزگان، ذوب‌آهن اصفهان، شرکت ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان، جهان فولاد سیرجان، پتروشیمی تندگویان، پالایش نفت تهران، پتروشیمی مارون و پتروشیمی بندر امام لقب 10 شرکت برتر بورس کالا را به خود اختصاص دادند. این گزارش می‌افزاید: فولاد مبارکه با فروش 34 هزار تن انواع ورق سرد، رنگی و قلع اندود به ارزش 8740 میلیارد ریال در صدر ایستاد وبرترین شرکت به لحاظ ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالا شد. پس از فولاد مبارکه، شرکت فولاد هرمزگان با دادوستد 50 هزار تن تختال C به ارزش 7550 میلیارد ریال رتبه دوم را کسب کرد و پس‌ازآن ذوب‌آهن با ثبت معامله 25 هزار و 43 تن سبد میلگرد و تیرآهن به ارزش 3538 میلیارد ریال قرار دارد.شرکت ملی مس با ثبت معامله 1535 تن محصول شامل مس کاتد، سولفور مولیبدن، کنسانتره فلزات گرانبها و مس کم عیار ارزشی معادل 3133 میلیارد ریال را به ثبت رساند و چهارمین شرکت برتر در معاملات بازار فیزیکی بورس کالا شد.  شرکت پالایش نفت اصفهان با فروش 30 هزار تن لوب کات سبک و وکیوم باتوم ارزشی معادل 3127 میلیارد ریال را رقم زد. شرکت جهان فولاد سیرجان با ثبت معامله 23 هزار تن سبد میلگرد و شمش بلوم ارزشی بالغ بر 3088 میلیارد ریال را به ثبت رساند. با ثبت معامله 10 هزار و 536 تن انواع محصول پلی‌اتیلن و نخ پلی‌استر، شرکت پتروشیمی تندگویان به ثبت ارزش 3035 میلیارد ریالی هفتمین شرکت برتر بورس کالا به لحاظ ارزش معامله شد. شرکت پالایش نفت تهران با ثبت معامله 29 هزار و 580 تن وکیوم باتوم، لوب کات سبک و سنگین و گوگرد گرانوله ارزش 2823 میلیارد ریالی را رقم زد و در جایگاه هشتم ایستاد. همچنین شرکت پتروشیمی مارون با فروش 8316 تن انواع پلی‌پروپیلن، منو اتیلن گلایکول و دی اتیلن ارزش 2655 میلیارد ریالی را به ثبت رساند. شرکت پتروشیمی بندر امام هم با ثبت معامله 7915 تن انواع پلی وینیل کلراید، پلی‌اتیلن سبک و سنگین، استایرن بوتادین، زایلین و بنزن با ارزش 2632 میلیارد ریال دهمین شرکت برتر به لحاظ ارزش معاملات شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران