شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بررسی معاملات بازار سهام در هفته منتهی به ۱۴ مهر ۱۴۰۰، حکایت از آن دارد که ارزش کل معاملات این بازار در این هفته نسبت به هفته گذشته با ۱۰ درصد افزایش،

بررسی معاملات بازار سهام در هفته منتهی به ۱۴ مهر ۱۴۰۰، حکایت از آن دارد که ارزش کل معاملات این بازار در این هفته نسبت به هفته گذشته با ۱۰ درصد افزایش، از ۲۳۴ هزار و ۱۷۰ میلیارد ریال به ۲۵۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال رسید. همچنین، حجم کل معاملات این بازار از ۲۴ میلیارد و ۸۸۸ میلیون سهم در هفته گذشته به ۲۷ میلیارد و ۶۲ میلیون سهم رسید که افزایش ۸.۷ درصدی را نشان می‌دهد. در هفته یادشده، بازارها نسبت به هفته گذشته خود، روند متغیری را طی کردند. بر این اساس، ارزش معاملات در بازار اول سهام، افزایش ۳۲ درصدی را در هفته جاری نسبت به هفته قبل تجربه کرد و از ۶۷ هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال به ۸۸ هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال رسید. حجم معاملات این بازار نیز که هفته قبل ۸ هزار و ۳۸۳ میلیون سهم بود به ۱۰ میلیارد و ۱۱۲ میلیون سهم در هفته جاری رسید و افزایش ۲۱ درصدی را به ثبت رساند. روند حرکت بازار دوم سهام نیز همانند بازار اول سهام افزایشی بود. به‌طوری‌که ارزش معاملات این بازار در هفته منتهی به ۱۴ مهر نسبت به هفته قبل، ۱۱ درصد افزایش یافت و از ۱۰۲ هزار و ۹۷ میلیارد ریال به ۱۱۳ هزار و ۱۴۷ میلیارد ریال رسید. حجم معاملات این بازار نیز با ۱۱ درصد افزایش، از ۱۲ میلیارد و ۷۲۳ میلیون سهم به ۱۴ میلیارد و ۶۷ میلیون سهم رسید. بازار بدهی همچون بازارهای دیگر، هفته‌ای سبز را پشت سر گذاشت و ارزش معاملات این بازار با رشد ۱۳ درصدی از ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال در هفته قبل به ۲ هزار و ۵۳۲ میلیارد ریال در هفته جاری رسید. حجم معاملات بازار بدهی نیز از ۲ میلیون برگه به ۲.۵۳ میلیون برگه رسید که رشد ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد. ارزش معاملات در بازار مشتقه در هفته قبل ۱۶۷ میلیارد ریال بود که در هفته جاری به ۲۶۳ میلیارد ریال رسید و افزایش ۵۸ درصدی را تجربه کرد. حجم معاملات در این بازار با ۴۲ درصد افزایش، از ۲ میلیون قرارداد در هفته قبل به ۲.۳ میلیون قرارداد در هفته جاری رسید. صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در هفته منتهی به ۱۴ مهر در مقایسه با هفته پیش، روندی کاهشی داشتند و ارزش معاملات این بازار از ۶۲ هزار و ۳۳۷ میلیارد ریال در هفته قبل به ۵۳ هزار و ۴۵ میلیارد ریال در هفته جاری رسید و کاهش ۱۴.۹۱ را تجربه کرد. حجم معاملات در این بازار نیز با افت ۲۳.۸ درصدی در این هفته نسبت به هفته قبل از ۳ میلیارد و ۷۷۸ میلیون یونیت به ۲ میلیارد و ۸۷۹ میلیون یونیت رسید. بر اساس این گزارش، شاخص کل بورس در هفته منتهی به ۱۴ مهر نسبت به هفته قبل رشد ۳.۵۷ درصدی را تجربه کرد و از یک‌میلیون و ۴۳۶ هزار واحد تا یک‌میلیون و ۴۸۸ هزار واحد افزایش یافت که رشد ۵۱ هزار و ۳۰۹ واحدی را نشان می‌دهد. همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز در هفته جاری نسبت به هفته قبل روندی افزایشی داشت و با ۱.۵۴ درصد افزایش از ۴۲۰ هزار و ۷۹۵ واحد به ۴۲۷ هزار و ۲۸۳ واحد رسید و ۶ هزار و ۴۸۸ واحد افزایش یافت.

     چه خبر از بورس کالا

طی هفته اخیر بورس کالا نیز شاهد اخبار و اتفاقات متعدد بود. سید جواد جهرمی مدیر نظارت بر عملیات و بازار بورس کالای ایران در رابطه با مشکلات موجود برای خرید عمده سیمان از بورس کالا نظیر زمان تحویل و حمل‌ونقل بیان کرد: اگر در تحویل سیمان و زمان آن مشکل و تأخیری باشد طبق قوانین بورس کالا، خریداران می‌توانند شکایت کنند و اگر حقی تضییع‌شده باشد نسبت به احقاق حقشان اقدام می‌شود. با توجه به پیشنهاد‌هایی که شده است ممکن است بخشی از معاملات خرد سیمان به بستر گواهی سپرده کالایی منتقل شود. در این خصوص بحث پذیرش انبارها در برنامه قرارگرفته شده است و درصورتی‌که انبارها پذیرش شوند و معاملات به آن بستر منتقل شود بخشی از نیازهای خرد سیمان از این بخش تأمین خواهد شد.  لطف‌الله سیاهکلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تقویت عرضه بورسی سیمان در هفته‌های گذشته، شاهد بازگشت تعادل به بازار و حتی نزدیک شدن قیمت سیمان به نرخ‌های منطقی و قبل از قطعی برق هستیم؛ موضوع مهم اینجاست که برخلاف رویه‌های قبلی این‌بار به‌جای قیمت مصوب و دستوری برای سیمان از مکانیسم بورس کالا بهره گرفته شد تا بار دیگر اثبات شود می‌توان بدون دستور به قیمت‌ها اما با تنظیم عرضه و تقاضا در بورس، بازارها را متعادل کرد. فرهاد طهماسبی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: خاطره خوشی از قیمت‌گذاری دستوری و حضور حاکمیت در بازارها نداریم و اگر کشف قیمت در اختیار مصرف‌کننده و تولیدکننده بر اساس نظام عرضه و تقاضا گذاشته شود بازار به‌طور مناسب‌تری و به‌دوراز نرخ‌گذاری دستوری تنظیم خواهد شد که بستر این معاملات نیز بورس کالای ایران است. اکنون بر اساس ابلاغیه وزارت صمت، بناست که کارخانجات سیمان عرضه‌های بورسی داشته باشند که این عرضه‌ها می‌تواند به متعادل‌سازی قیمت‌ها کمک کند؛ درواقع، بهترین روش برای تنظیم بهینه بازار به‌دوراز قیمت‌گذاری دستوری، انجام معاملات از طریق بورس کالاست.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران