شماره امروز: ۵۴۷

| | |

طی هفته اخیر بورس کالای ایران شاهد اتفاقات و اخبار مختلفی بود که برخی از آنها را بررسی می‌کنیم.بررسی روند معاملات بورس کالای ایران در نیمه نخست امسال نشان می‌دهد

طی هفته اخیر بورس کالای ایران شاهد اتفاقات و اخبار مختلفی بود که برخی از آنها را بررسی می‌کنیم.بررسی روند معاملات بورس کالای ایران در نیمه نخست امسال نشان می‌دهد که ارزش کل معاملات این بورس در سه بخش بازار فیزیکی، مشتقه و مالی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۸۷ درصدی مواجه شد و به بیش از ۲۵۸ هزار میلیارد تومان رسید تا رکوردی جدید از ابتدای تأسیس بورس کالا تاکنون به ثبت برسد. از نکات مهم معاملات ۶ ماه نخست امسال علاوه بر ورود سیمان به تالار معاملات، می‌توان به شکسته شدن رکورد تاریخی حجم و ارزش معاملات تالار صنعتی و معدنی، ارزش معاملات تالار پتروشیمی، ارزش معاملات تالار فرآورده‌های نفتی و حجم و ارزش معاملات بازار فرعی بورس کالا اشاره کرد. در این زمان معامله ۲.۶ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی در بورس کالا به ثبت رسید. جواد فلاح، مدیر توسعه بازارهای فیزیکی بورس کالای ایران بابیان اینکه امکان دریافت تسهیلات از سوی کشاورزان در معاملات گواهی سپرده کالایی وجود دارد، گفت: صاحب کالایی که پس از تحویل محصول خود به انبار، اوراق بهادار یا همان گواهی سپرده کالایی در دست دارد، می‌تواند این اوراق را نزد شبکه بانکی برای دریافت تسهیلات، وثیقه کند و به پشتوانه آن وام بانکی دریافت کند که در این زمینه در حال رایزنی هستیم تا بانک‌ها بخش‌نامه‌های اجرایی مربوط به این موضوع را تصویب و به شعب خود ابلاغ کنند. 

 رییس اتاق بازرگانی تهران در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران که با حضور ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی گفت: سه معضلی که اقتصاد کشور به‌ویژه بخش کشاورزی با آن مواجه بوده تورم بالا، عدم سرمایه‌گذاری و سیاست قیمت‌گذاری دستوری است که توسط دولت انجام می‌شود. یک اشتباهی که در همه دولت‌ها بوده این است که فکر می‌کنند می‌توان با قیمت‌گذاری دستوری تورم و افزایش قیمت‌ها را حل کرد درحالی که این موضوع یک خطای بزرگ است که در حق اقتصاد می‌شود و تولید را دچار مشکل می‌کند. حسن هراتی معاون مالی و اقتصادی شرکت سیمان هرمزگان گفت: نظم گرفتن عرضه سیمان و ورود کارخانجات تولیدی به بورس کالا، قیمت‌ها را به سمت تعادل کشانده است چراکه بازار، چیزی جز عرضه و تقاضا نیست و وقتی سیاست‌گذاران به مکانیسم عرضه و تقاضا اعتماد می‌کنند، نتیجه اقدام خود را در تعادل بازار می‌بینند. 

محمد آقایی کارشناس بازار سرمایه گفت: جهش تولید اکثر کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه مانند آفریقای جنوبی، برزیل، هند و چین، از داخل بورس‌های کالایی آنها آغازشده است و علت آن بهره‌گیری این کشورها از ابزارهای معاملاتی مختلف است. گواهی سپرده کالایی یکی از این ابزارهاست که در بورس کالای کشور ما نیز انواع دیگری از ابزارها مانند ابزارهای سلف موازی، اختیار معامله، آتی و غیره وجود دارد. تورج زارع مدیرعامل شرکت آلومینای ایران در شهرستان جاجرم نیز گفت: امسال ۸۱ هزار تن پودر آلومینیوم با بالاترین درجه خلوص تولیدی این مجتمع در بازار اصلی بورس کالای ایران عرضه شد که به‌طور کامل فروخته شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران