شماره امروز: ۵۴۷

| | |

موناسادات کابلی، مدیر پذیرش فرابورس ایران گفت: در سال گذشته حدود ۵۸ شرکت پذیرش شد و امسال نیز تمام پرونده‌ها به‌طور منظم هر هفته در هیات پذیرش مورد بررسی قرار می‌گیرد. وی افزود:

چرا فرآیند پذیرش فرابورس به کندی پیش می‌رود؟

موناسادات کابلی، مدیر پذیرش فرابورس ایران گفت: در سال گذشته حدود ۵۸ شرکت پذیرش شد و امسال نیز تمام پرونده‌ها به‌طور منظم هر هفته در هیات پذیرش مورد بررسی قرار می‌گیرد. وی افزود: عده‌ای گمان می‌کنند که شرکت فرابورس به عمد فرآیند پذیرش آنها را به تاخیر می‌اندازد در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. پرونده‌هایی که تقاضای پذیرش دارند و تاکنون به درج نماد نرسیده دارای ایراداتی در فضای اطلاعات خود هستند و تا زمانی که ابهامات پرونده خود را برطرف نکنند، نمی‌توانند به مرحله بعدی ورود کنند. مدیر پذیرش فرابورس ایران توضیح داد: هیات پذیرش فرابورس تغیری نکرده و من هم از سال گذشته در این سمت مشغول به کار هستم. اگر عمدی در کندی پذیرش‌ شرکت‌ها وجود داشت طی یک سال گذشته موفق به پذیرش ۵۸ شرکت نمی‌شدیم. کابلی بیان کرد: گاهی اوقات شرکت‌های متقاضی به علت فاصله زیادی که با فضای پذیرش دارند و از بعد مکانی دورتر هستند، برای فراهم کردن اطلاعات خواسته شده دچار سختی‌هایی می‌شوند و در نهایت پروسه زمان‌بر می‌شود اما قصد و غرضی برای زمان‌بر شدن پذیرش شرکت‌ها نیست و شرکت فرابورس هیچ سستی در خصوص این موضوع نداشته است. وی تصریح کرد: البته گاهی بررسی مدارک ارایه شده توسط شرکت متقاضی یا استعلام مستندات آنها نیز مشمول صرف زمان زیادی می‌شود و برای سریعتر پیش رفتن درخواست آنها شرکت فرابورس ایران پیشنهادات لازم را می‌دهد. کابلی تشریح کرد: بیشتر پرونده‌هایی که کار آنها به کندی پیش می‌رود با ابهاماتی در خصوص درآمدها، ساختار بهای تمام شده، تسهیلات اخذ شده و نرخ تسعیر و تسویه آن یا محدودیت‌های سهامداری مواجه هستند. در صورت وجود ابهام در پرونده آنها حسابرس آن شرکت و کارگزاری مشاور آنها موظف به بررسی بیشتر و رفع ایرادات آن هستند. وی مطرح کرد: از فروردین ماه سال جاری تاکنون (بدون احتساب تعطیلات) حدود ۲۳ پرونده در صنایع مختلفی همچون معدنی، فلزی، غذایی، خدماتی، نیروگاهی، سرمایه‌گذاری و... در هیات پذیرش بررسی شده و آخرین وضعیت آنها نیز در سایت فرابورس قابل مشاهده و ردیابی است. کابلی گفت: شرکت‌هایی از جمله آهن و فولاد غدیر، فولاد شاهرود، پویا زرکان آق دره، ثغدیر، آنتی بیوتیک‌سازی صبا تامین از سال گذشته تاکنون موفق به طی کردن این مراحل نشده‌اند و باید گزارش‌های ارزش‌گذاری خود را به فرابورس تحویل بدهند تا مورد بررسی بیشتر قرار گرفته و در نهایت آماده عرضه شوند.

شفافیت مولفه مهم سازمان بورس برای شرکت‌های تابعه

مصطفی بهشتی سرشت، عضو هیات‌مدیره و معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با راه‌اندازی سامانه، ایرادها و اشکال‌های قدیمی این حوزه در بخش آموزش برطرف می‌شود. بهشتی سرشت با بیان اینکه در حوزه اطلاع‌رسانی و خدمات بورس برنامه‌های تحولی پیش‌رو است، افزود: تمرکز فعالیت شرکت توسعه مدیریت و آموزش بورس در گذشته بر اطلاع‌رسانی بود که در کنار آن تلاش‌های خوب و گسترده‌ای هم در حوزه آموزش و فرهنگ‌سازی صورت می‌گرفت. وی با تاکید بر آنکه نگاه سازمان در حوزه توسعه یک نگاه تخصص محور است، عنوان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار علاقه‌مند است به موضوع‌های تخصصی و حرفه‌ای بیش از دیگر موضوع‌ها پرداخته شود، بنابراین با این رویکرد بحث مربوط به اطلاع‌رسانی به روابط عمومی سازمان بورس سپرده شد. بهشتی سرشت با بیان اینکه با سپرده شدن وظیفه اطلاع‌رسانی به روابط عمومی، تحولی بزرگ از لحاظ ساختاری در این حوزه رقم خورده است، افزود: موضوع اطلاع‌رسانی به دلیل تخصصی بودن آن و نزدیک این فعالیت از مجموعه شرکت جدا شده و روابط عمومی سازمان عهده‌دار این مسوولیت شده است اما انتظار می‌رود در حوزه توسعه مدیریت و آموزش بورس، با مدیریت مناسب و رویکردی جدید، به این موضوع بیش از پیش پرداخته شود. بهشتی با بیان اینکه قرار نیست این مجموعه تبدیل به یک موسسه آموزشی شود، اظهار کرد: همان‌طور که سازمان بورس یک نهاد ناظر و تنظیم‌گر است، از شرکت «توسعه مدیریت و آموزش بورس» انتظار می‌رود در حوزه آموزش بازار سرمایه نیز تنظیم‌گر و رگلاتور باشد. عضو هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: بخشی از آموزش، آموزش عمومی و فرهنگ‌سازی جامعه است که ممکن است متولی خاصی نداشته باشد، در این رابطه انتظار داریم به این حوزه توجه خاصی صورت گیرد. بنابراین ورود ویژه این شرکت به محدوده آموزش به معنی رقابت با سایر موسسات آموزشی نیست . به گفته بهشتی؛ در بحث مربوط به آموزش‌های تخصصی و حرفه‌ای همچون (MBA) بازار سرمایه و ارایه مجوزهای جدید، اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت گرفته است. وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه متولیان ارایه این دوره‌ها دانشگاه‌ها و موسسات حرفه‌ای هستند، به‌طور حتم شرکت مدیریت توسعه و آموزش بورس به عنوان نهاد ناظر و تنظیم‌گر و تسهیل‌گر می‌تواند کمک بسیار خوبی در این حوزه داشته باشد. بهشتی بیان کرد: در بحث توسعه مدیریت انتظار داریم شرکت توسعه مدیریت و آموزش بورس تجربیات مدیریتی در بازار سرمایه را به اشتراک بگذارد. وی تاکید کرد: شرکت توسعه مدیریت و آموزش می‌تواند برای اشتراک‌گذاری این تجربیات پیش قدم شده و فضای مناسبی را بین نهادهای مالی در داخل کشور فراهم کرده و مجری و متولی برگزاری تورهای مدیریتی باشد به‌طوری که جمعی از مدیران بازارسرمایه، نهادهای مالی، فعالان بازار به همت این شرکت با تجربیات سایر کشورها در حوزه بازارسرمایه آشنا شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران