شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سنا| رضا نوحی، رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار بابیان «سازمان بورس و اوراق بهادار چک‌لیست‌هایی برای تعدادی از فرایندهای پرکاربرد حوزه اجرایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری تدوین و ابلاغ کرد.»

فرآیندهای پرکاربرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری چک‌لیست‌دار شدند

سنا| رضا نوحی، رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار بابیان «سازمان بورس و اوراق بهادار چک‌لیست‌هایی برای تعدادی از فرایندهای پرکاربرد حوزه اجرایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری تدوین و ابلاغ کرد.» و در خصوص ضرورت تدوین این چک‌لیست‌ها گفت: تسریع در بررسی درخواست‌های فعالان بازار سرمایه و همچنین ایجاد تعامل سازنده با بخش‌های اجرایی مربوطه، همواره یکی از اهداف سازمان بورس و اوراق بهادار بوده که در این راستا برنامه‌های متعددی در دست اجرا است. رضا نوحی ادامه داد: یکی از برنامه‌های یادشده، اعلام حداقل موارد کنترلی سازمان بر درخواست‌های اجرایی متقاضیان است تا از این طریق متقاضیان نسبت به مدارک و مستندات لازم آگاهی یافته و بتوانند در زمان کوتاه‌تری با تأمین مدارک و مستندات مربوطه، نسبت به تأسیس انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، دریافت مجوز ثبت صورت‌جلسات صندوق‌ها و همچنین سایر امور اجرایی صندوق‌های فعال اقدام کنند. وی به مفاد چک‌لیست‌های مرتبط با مراحل مختلف صندوق‌های در شرف تأسیس اشاره کرد و افزود: این چک‌لیست‌ها شامل دریافت مجوز موافقت اصولی، تأسیس، پذیره‌نویسی و صدور مجوز فعالیت می‌شود. همچنین در چک‌لیست‌های مرتبط با امور اجرایی صندوق‌های فعال، مواردی همچون تمدید مجوز فعالیت، تغییر مدیران سرمایه‌گذاری، افزایش سقف واحدهای صندوق و ثبت صورت‌جلسات مربوطه لحاظ شده است. رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری در تشریح مزایای تدوین چک‌لیست‌های یادشده، اعلام کرد: انتظار می‌رود با استفاده از این چک‌لیست‌ها، از حجم مکاتبات برای یک امر واحد کاسته شود و از طرف دیگر، پیش از ارسال درخواست‌ها، کنترل ساختارمند توسط خود متقاضیان نیز صورت پذیرد. به بیانی دیگر، کنترل بر درخواست‌ها از همان ابتدا و مبدأ و از سوی خود متقاضیان صورت می‌گیرد.

روند رو به بالای  بورس‌های جهانی

وزارت خزانه‌داری امریکا اعلام کرد کسری بودجه این کشور در ماه آگوست به ۱۷۱ میلیارد دلار رسیده که این رقم، ۲۹ میلیارد دلار کمتر از ماه قبل و دو میلیارد دلار کمتر از چیزی بوده است که پیش تر تصور می‌شد. با ازسرگیری بخش بزرگی از فعالیت‌های اقتصادی، درآمدهای مالیاتی دولت رو به افزایش است و این مسائله در کاهش کسری بودجه حتی در شرایطی که دولت مجبور به حفظ بخش بزرگی از مخارج خود به دلیل کرونا است، تأثیر زیادی در کمتر شدن کسری بودجه داشته است.  پس از چندین هفته تنش‌زایی، جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، در گفت‌وگوی تلفنی با شی جین پینگ، همتای چینی بر ضرورت تداوم گفت‌وگوها بین دو طرف تأکید کرد. از زمان دولت ترامپ و اقدامات تنبیهی متقابل دو طرف علیه یکدیگر در حوزه تجاری که به جنگ تعرفه‌ها معروف شد، مناقشات دو کشور با توجه به سهم قابل‌توجهشان از اقتصاد جهانی تأثیر غیرقابل‌انکاری روی عملکرد بازارهای مالی داشت و امید می‌رود تلطیف فضای روابط دو طرف تا حدی نگرانی‌ها را کاهش دهد.   با بیشتر شدن شانس تصویب لایحه حمایتی یک تریلیون دلاری، نگرانی‌ها از پیامدهای تصویب این لایحه با توجه به اینکه دولت بایدن پیش تر ۳.۵ تریلیون دلار در چند مرحله به اقتصاد تزریق کرده بود باعث افزایش نگرانی فعالان بازار از سخت‌تر شدن کار بانک مرکزی امریکا برای مهار تورم و همچنین کاهش رشد اقتصادی شده است. تحلیلگران بانک جی پی مورگان در گزارشی، برآورد خود از رشد اقتصادی امریکا در سه‌ماهه سوم سال را به ۲.۹ درصد کاهش دادند.  مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش رشد اقتصادی دومین فصل سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد که بر این اساس، متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب ۲.۲ درصد و ۲.۱ درصد بوده است. این رشد در مقایسه با رشد سه‌ماهه قبل در منطقه یورو ۲.۵ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۲.۳ درصد افزایش پیداکرده است. همچنین رشد اقتصادی سالانه طی بازه زمانی فوق در منطقه یورو به‌طور متوسط ۱۴.۳ درصد و در اتحادیه اروپا به‌طور متوسط ۱۳.۸ درصد بوده است. دیوید اسپیکا، کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه گاید استون کپیتال گفت: به‌صورت کلی، تمایل معامله گران به فروش سهام خود با بهبود چشم‌انداز اقتصادی خیلی کمتر از قبل شده است. بااین‌حال ریسک‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند روند را به‌طور کامل معکوس کند گونه دلتا ویروس کرونا نیز با توجه به قدرت سرایت بالایش به یک نگرانی مهم تبدیل‌شده است. ما نگرانی‌های تورمی و احتمال افزایش تنش‌ها بین چین و امریکا را نیز کماکان داریم. در وال‌استریت بیشتر شاخص‌ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۷۶ درصد افزایش نسبت به‌روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۸۶۹.۶۳ واحد بسته شد. شاخص «اس‌اند پی ۵۰۰» با ۰.۰۸ درصد صعود تا سطح ۴۴۵۹.۲۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۰۷ درصد ریزش در سطح ۱۵ هزار و ۱۰۵.۵۸ واحدی بسته شد. در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۵۶ درصد صعود نسبت به‌روز قبل و در سطح ۷۰۶۸.۴۳ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۵۹ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۷۰۱.۴۲ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با پیشروی ۰.۲ درصدی در سطح ۶۶۷۶.۹۳ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۱.۳۹ درصد بالا رفت و به ۸۸۱۶.۱۰ واحد رسید. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران