شماره امروز: ۵۴۷

| | |

محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به ارایه توضیحاتی در خصوص تهیه دستورالعمل جدید مبنی بر اعطای مجوز سپرده‌گذاری پرداخت و گفت:

محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به ارایه توضیحاتی در خصوص تهیه دستورالعمل جدید مبنی بر اعطای مجوز سپرده‌گذاری پرداخت و گفت: شرکت سپرده‌گذاری، شرکتی است که بحث تسویه معاملات و نگهداری اطلاعات سهامداران را انجام می‌دهد. سپرده‌گذاری یک شرکت سهامی خاص است که صحبت‌هایی برای تبدیل آن به سهامی عام مطرح‌شده است. وی اظهار داشت: نکته مهم این است که باید در بازار مالی رقابت بین شرکت‌ها ایجاد شود تا این رقابت منجر به ارتقای کمیت و کیفیت خدمات شود.  دهقان دهنوی به هدف از اجرای این تصمیم اشاره کرد و گفت: هدف از این اقدام این است که مجوزی برای سپرده‌گذاری وجود داشته باشد تا اگر مجموعه‌های توانمند دیگری وجود دارند که می‌توانند خدمات بهتر و باکیفیت‌تری را به سهامداران ارایه دهند قادر به دریافت مجوز باشند. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: اجرایی شدن این تصمیم منجر به ایجاد رقابت بین شرکت‌های سپرده‌گذاری می‌شود که این امر به دنبال خود بهبود روند خدمات‌دهی در بازار سرمایه را به همراه می‌آورد. وی بابیان اینکه در کنار اقداماتی که برای بهبود وضعیت بازار سرمایه انجام‌شده این اقدام نیز در دستور کار قرار گرفت تا خدمات‌دهی بهتری از این طریق در اختیار سهامداران قرار گیرد، گفت: ارزیابی ما از این اقدام این است که نهایی شدن این اتفاق به نفع بازار سرمایه تمام می‌شود، به همین دلیل به دنبال فعالیت‌های توسعه‌ای، در راستای انحصار زدایی از این حوزه هستیم. دهقان دهنوی به موضوع احراز هویت در نامه ابلاغ‌شده روز گذشته اشاره کرد و گفت: این موضوع مساله جداگانه دیگری است که به آن پرداخته شد، در قانون تصریح‌شده همه افرادی که در حال فعالیت بازارهای مالی هستند باید احراز هویت شوند که سامانه سجام این وظیفه را به‌درستی پیش می‌برد و احراز هویت از طریق این سامانه به‌درستی و به سهولت در حال انجام است. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تأکید بر اینکه شرکت سپرده‌گذاری زمان‌بندی مربوط به احراز هویت را برای افرادی که تابه‌حال احراز هویت نشده‌اند اعلام کرده است، گفت: درخواست ما از سهامداران این است که هر چه زودتر احراز هویت را در دستور کار خود قرار دهند و آن را برای نظم بخشیدن به معاملات بازار به اجرا برسانند.دهقان دهنوی خاطرنشان کرد: درعین‌حال سهامداران ساکن در خارج از کشور، به دلیل عدم دسترسی به امکانات لازم و وجود برخی محدودیت‌ها نسبت به احراز هویت در سامانه سجام دغدغه‌هایی داشتند که مطابق صحبت‌های صورت گرفته زمان کافی برای احراز هویت این دسته از سرمایه‌گذاران در نظر گرفته می‌شود.

       بورس کالا؛ بهترین مکانیزم برای عرضه و تقاضا

وی در حاشیه مراسم واکسیناسیون نهادهای مالی در جمع خبرنگاران به تبعات اعمال قیمت‌گذاری دستوری در بورس کالا اشاره کرد و افزود: در ماده ١٨ قانون ابزارها که جزو قوانین مصوب مجلس است، به‌صراحت اعلام‌شده است که اگر کالایی وارد بورس کالا شد، دیگر در آن کالا نباید اجازه وضع هیچ نوع دخالتی اعم از قیمت‌گذاری، سهمیه‌بندی و منع صادراتی وجود داشته باشد. موضوع کاملاً روشن است، کالاهایی که در بورس کالا عرضه می‌شوند، به‌هیچ‌عنوان امکان قیمت‌گذاری برای آنها وجود ندارد و ما همچنین اجازه‌ای را به کسی نمی‌دهیم. دهقان دهنوی ادامه داد: مسوولان مربوطه ازجمله مسوولان وزارت صمت به‌صراحت در حوزه ستاد تنظیم بازار اعلام کرده‌اند که هدف آنها عرضه محصولات در بورس کالا است و مکانیزم عرضه و تقاضا را برای قیمت‌گذاری قبول دارند. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: تلاش آنها این است تا از بستر موجود برای شفاف‌سازی، روان شدن تجارت و نیز افزایش کارایی معاملات استفاده کنند؛ بنابراین به نظر نمی‌رسد نگرانی بابت قیمت‌گذاری دستوری در این حوزه وجود داشته باشد. وی در پاسخ به سوالی مربوط به اینکه سازمان بورس برای ساماندهی به این وضعیت اقدامی را در دستور کار دارد یا خیر؟ گفت: زمانی که قیمت سیمان در کشور به دلیل قطعی برق به‌شدت افزایش پیدا کرد، بورس کالا توانست ساماندهی و نظام بخشی این کالا را انجام دهد. دهقان دهنوی افزود: بورس کالا محصول سیمان را که در بازار با کمبود مواجه شده بود به نحو درستی در کشور توزیع کرد؛ بنابراین مکانیزم فعالیت این بازار در کشور ثابت‌شده است. وی در ادامه درباره علت توقف نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و برنامه‌های سازمان بورس برای سامان بخشیدن به وضعیت این شرکت‌ها اشاره کرد و افزود: فعالیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری همچون دیگر شرکت‌ها است؛ بنابراین مشمول همه قوانین نظارتی سازمان بورس هستند. دهقان دهنوی گفت: برخی از این شرکت‌ها علاوه بر عدم ارایه صورت‌های مالی از انتشار گزارش‌ها خودداری کرده‌اند؛ بنابراین کسانی که در این شرکت‌ها حضور دارند همکاری لازم را نداشته‌اند و طبق ضوابط نماد آنها متوقف‌شده است. وی در ادامه به افزایش نقش تعاونی‌ها در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: توسعه نقش تعاونی‌ها در کشور از اهمیت زیادی برخوردار است، اما باید توجه داشت که مفهوم تعاون در تعاونی‌ها برقرار باشد و مشارکت همه مردم برای تعیین سرنوشت منافع خود در قالب یک شرکت تعاونی رخ دهد تا این موضوع تحقق پیدا کند. دهقان دهنوی به آخرین وضعیت انتخابات هیات‌مدیره سهام عدالت اشاره کرد و افزود: اکنون فرایند انتخابات هیات‌مدیره سهام عدالت به دلیل وجود برخی از ملاحظات در مراجع نظارتی متوقف است. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان گفت: در این میان جلساتی را به عنوان کمیسیون تخصصی شورای عالی بورس برگزار کردیم تا صحبت‌ها شنیده و ابهامات رفع شود تا بعدازآن، انتخابات برگزارشده و زمینه تعیین تکلیف وضعیت شرکت‌ها مشخص شود.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران