شماره امروز: ۵۴۷

| | |

امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران در خصوص روش جدید عرضه‌های اولیه برای برخی شرکت‌های کوچک و متوسط و اختصاص سهام به صندوق‌های سرمایه‌گذاری تأکید کرد:

بازار سرمایه حرفه‌ای‌تر می‌شود

امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران در خصوص روش جدید عرضه‌های اولیه برای برخی شرکت‌های کوچک و متوسط و اختصاص سهام به صندوق‌های سرمایه‌گذاری تأکید کرد: درروش ترکیبی به عنوان یکی از روش‌های عرضه اولیه، بیش از 8 میلیون سرمایه‌گذار صندوق‌های سرمایه‌گذاری از منافع عرضه‌های اولیه بهره‌مند می‌شوند. همچنین در عرضه‌های بزرگ‌تر نیز مشارکت سرمایه‌گذاران حقیقی به مجموع ۸ میلیون اضافه خواهد شد. وی با اشاره به اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیش از 8 میلیون یونیت هولدر (سپرده‌گذار در واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری) دارند، گفت: با اختصاص عرضه‌های کوچک و متوسط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، عدالت در تخصیص بهینه سهام شرکت‌ها بین سرمایه‌گذاران رعایت می‌شود، نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که مشارکت مستقیم در عرضه‌های اولیه رقم بسیار پایین‌تری است به‌طوری‌که در آخرین عرضه اولیه فرابورس (جهان فولاد سیرجان) که بالاترین میزان مشارکت در سال 1400 بوده، سه میلیون و 119 هزار نفر حاضر شدند. مدیرعامل فرابورس ایران به تأکید اهالی بازار سرمایه، متخصصان و کارشناسان این بازار برای نهادینه شدن فرهنگ سرمایه‌گذاری غیرمستقیم اشاره کرد و اظهار داشت: ترغیب و تشویق به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از طریق صندوق‌ها، یکی از دلایل مهم این روش عرضه اولیه است. هامونی این روش عرضه و تخصیص سهام به صندوق‌ها را مختص شرکت‌های کوچک و متوسط دانست و افزود: انتقاد بسیاری از اهالی بازار سرمایه به عرضه‌های کوچک و تخصیص سهام بسیار اندک و چند 10 هزارتومانی به هر کد مدت‌هاست مطرح‌شده و با این تغییر روش، چنین موضوعی نیز برطرف خواهد شد. وی دلیل دیگر اجرای این روش را مشارکت حرفه‌ای‌های بازار در کشف قیمت دانست و افزود: در این روش عرضه اولیه، اگر سود نصیب صندوق‌ها می‌شود به این مفهوم است که بیش از 8 میلیون نفر از این منافع بهره‌مند خواهند شد. این مقام مسوول همچنین با اشاره به اینکه روش ثبت سفارش همچنان مورداستفاده قرار خواهد گرفت، یادآور شد: ظرفیت‌های جدیدی که توسط سازمان بورس و اوراق بهادار در اصلاحات دستورالعمل مدنظر قرارگرفته تنوع عرضه‌های اولیه را بیشتر کرده است کما اینکه عرضه‌ سهام شرکت‌های بزرگ‌تر به رویه سابق خواهد بود. به گفته مدیرعامل فرابورس ایران از این به بعد روش‌های عرضه‌های اولیه متنوع‌تر شده که باعث تسریع این فرآیند خواهد شد. این موضوع می‌تواند ورود شرکت‌ها را آسان‌تر کرده و از سوی دیگر هیات پذیرش هم با دست بازتری می‌تواند اقدام به پذیرش شرکت‌ها کند. علاوه بر اینها ایجاد تنوع در روش‌های عرضه اولیه پاسخ به مطالبات اهالی بازار سرمایه بود که همیشه به تک‌رویه‌ای بودن این فرآیند معترض بودند. هامونی در ادامه این گفت‌وگو همچنین ترغیب سرمایه‌گذاران تازه‌وارد به روش‌های غیرمستقیم را از مهم‌ترین مزیت اطلاعیه دستورالعمل عرضه‌های اولیه توسط سازمان بورس عنوان کرد.

عرضه اولیه توسن در فرابورس

ولی‌اله فاطمی اردکانی، بنیان‌گذار شرکت توسعه سامانه‌های نرم‌افزاری نگین با نماد «توسن» در نشست عرضه اولیه این شرکت گفت شرکت توسن اولین‌بار محیط تولید را تجاری کرد و عمده ویژگی آن ریسک‌پذیری و پیشگام بودن در به‌کارگیری فناوری بوده است. فاطمی اردکانی با تأکید بر اینکه اگر فناوری، به‌روز نشود، فرصت‌های تجاری نسل‌های قبلی نیز کم‌کم از بین می‌رود، اظهار کرد: شرکت توسن امروز توانسته نسل سوم نرم‌افزارهای خود را به بازار عرضه کند تا بانک‌های کشور را برای ورود به بانکداری دیجیتال که به بانکداری شناختی نیز معروف بوده و بر مبنای هوش تجاری و هوش مصنوعی طراحی‌شده است، آماده ‌کند. وی شرکت توسعه سامانه‌های نرم‌افزاری نگین را به عنوان برند جهانی که در اغلب فضاهای نوآوری شناخته‌شده است، معرفی کرد و گفت: همواره پتانسیل‌های بزرگی برای درآمدزایی در این مجموعه وجود دارد؛ چراکه ارایه‌دهنده نسل جدید خدمات در کشور است و با عبور از بانکداری سنتی، این مجموعه در آینده تاول‌ساز خواهد بود. وی در ادامه به اینکه در سال 95 حدود 40 میلیون نفر به‌واسطه بانک‌ها از خدمات توسن بهره‌مند می‌شدند، اشاره کرد و افزود: این رقم در سال 1400 به 80 میلیون رسیده است و ازآنجاکه پیش‌ازاین بیشتر برای بانک‌ها و شرکت‌ها تولید محصول می‌کردیم، رفته‌رفته تلاش داریم به‌صورت مستقیم نیز به مردم سرویس ارایه ‌کنیم. بنیان‌گذار شرکت توسعه سامانه‌های نرم‌افزاری نگین استفاده 42 درصد از بانک‌های فعال در کشور از نرم‌افزار بانکداری متمرکز توسن را حاکی از اعتماد این بانک‌ها به این مجموعه و خدمات آن دانست. فاطمی اردکانی در بخش دیگری از این نشست خبری بابیان اینکه توسن در حال کار روی بحث اعتبارسنجی بر اساس شهرت است، گفت: ما معتقدیم که در نسل بعدی بانکداری کشور باید وثیقه و پشتوانه‌های مشهود و فیزیکی حذف‌شده و دارایی‌های نامشهود اعم از اعتبار فردی و اجتماعی افراد، حسن شهرت، میزان کارآفرینی و ... به اعتبار تبدیل شود. مدیرعامل شرکت توسعه سامانه‌های نرم‌افزاری نگین، سرمایه اولیه این شرکت در چند سال اول را حدود 100 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: توسن از محدود مجموعه‌های فعال در حوزه نوآوری است که بدون سرمایه‌گذار و حمایت مستقیم یک بانک، فعالیت خود را شروع کرد و در حال حاضر سرمایه آن به 204 میلیارد تومان رسیده است. به گفته وی باوجوداینکه تمرکز اصلی توسن به نوآوری و نوآفرینی بوده است اما درآمدهای این شرکت در سال 99 حدود 320 میلیارد تومان بوده که پیش‌بینی‌شده است تا پایان 1400 به 420 میلیارد تومان برسد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران