شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بیشتر شاخص‌های مهم بورسی در اروپا و امریکا ریزش کردند. در بسیاری از مناطق جهان روند واکسیناسیون به پیشرفت‌های رضایت بخشی رسیده است:

بیشتر شاخص‌های مهم بورسی در اروپا و امریکا ریزش کردند. در بسیاری از مناطق جهان روند واکسیناسیون به پیشرفت‌های رضایت بخشی رسیده است: وزارت بهداشت امریکا اعلام کرد اکنون سه‌چهارم جمعیت این کشور دست‌کم یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند. در فرانسه و برخی دیگر از کشورهای اروپایی با واکسیناسیون تمامی گروه‌های هدف، داشتن گواهی واکسیناسیون برای ورود به اماکن عمومی اجباری اعلام‌شده است و بسیاری از شرکت‌ها با توجه به روند خوب واکسیناسیون تصمیم گرفته‌اند کارکنان را در ماه‌های پیش رو برای بازگشت حضوری به محیط کار فرابخوانند.

نرخ بیکاری بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تا پایان ماه آگوست بازهم کاهشی شد و رقم ۵.۲ درصد را ثبت کرد. این نرخ بیکاری، کمترین نرخ بیکاری این کشور در ۲۶ ماه اخیر است. از آوریل پارسال که نرخ بیکاری امریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روند نزولی نرخ بیکاری امریکا ادامه داشته است. طی این مدت شمار بیکاران با تغییری محسوس نسبت به ماه قبل به هشت میلیون و ۳۸۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد یعنی این رقم ۳۱۸ هزار نفر کمتر شده است.

چین باهدف تقویت نقش بازار سرمایه در رشد اقتصادی تصمیم گرفته است یک بازار بورس جدید تأسیس کند. به گفته شی جین پینگ، رییس‌جمهور چین مقر اصلی این بازار در پکن خواهد بود و تمرکز آن روی ورود شرکت‌های کوچک‌تر چینی به بازار است. رییس‌جمهور چین بابیان اینکه کشورش متعهد به حمایت از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است از در پیش بودن اصلاحات ساختاری جدید خبر داد. در حال حاضر بورس شانگهای بزرگ‌ترین بورس در سرزمین اصلی چین است. مرکز آمار اتحادیه اروپا در گزارشی اعلام کرد تا پایان ماه جولای نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۷.۶ درصد رسید. این نرخ در سطح اتحادیه اروپا نیز با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۶.۹ درصد رسید. تخمین زده می‌شود تا پایان این ماه ۱۴ میلیون و ۶۱۳ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۲ میلیون و ۳۳۴ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده‌اند. در خبری که می‌تواند حاکی از کند شدن سرعت رشد اقتصادی چین باشد، میزان رشد تولیدات کارخانه‌ای این کشور در ماه آگوست به ۵۰.۱ واحد رسیده که این رقم ۰.۳ واحد کمتر از رقم ثبت‌شده ماه قبل و کمترین رشد از فوریه سال ۲۰۲۰ تاکنون بوده است یعنی زمانی که اقتصاد چین تحت تأثیر قرنطینه و کاهش تقاضا به کمترین رشد دو دهه اخیر خود رسید. کاهش فعالیت کارخانجات چینی در ماه آگوست هم مربوط به بخش تولیدات و هم مربوط به سفارشات بوده است. در ادامه تنش‌های بین چین و امریکا، خبرهای رسیده حاکی است که پکن احتمالاً محدودیت‌های بیشتری برای حضور شرکت‌های بزرگ چینی در بورس وال‌استریت وضع خواهد کرد. وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه گزارش داده کمیسیون قانون‌گذاری اوراق بهادار چین در حال کار روی لایحه‌ای است که در صورت اجرایی شدن، حدود دو تریلیون دلار دارایی شرکت‌های چینی که سهام خود را در وال‌استریت عرضه کرده‌اند در معرض خطر قرار خواهد داد. طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به جولای با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۲.۲ درصد رسید تا نرخ تورم مجدداً از سطح دودرصدی هدف‌گذاری شده بانک مرکزی فاصله گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به‌طور متوسط ۲.۵ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۲ درصد بیشتر شده است. در مقایسه با ماه قبل، نرخ تورم در ۹ کشور کاهش و در ۱۶ کشور افزایش داشته است. دیوید اسپیکا، کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه گاید استون کپیتال گفت: به‌صورت کلی، تمایل معامله گران به فروش سهام خود با بهبود چشم‌انداز اقتصادی خیلی کمتر از قبل شده است. بااین‌حال ریسک‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند روند را به‌طور کامل معکوس کند: گونه دلتا ویروس کرونا نیز با توجه به قدرت سرایت بالایش به یک نگرانی مهم تبدیل‌شده است. ما نگرانی‌های تورمی و احتمال افزایش تنش‌ها بین چین و امریکا را نیز کماکان داریم.

در وال‌استریت بیشتر شاخص‌ها نزولی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۶۴ درصد کاهش نسبت به‌روز قبل و در سطح ۳۵ هزار و ۱۴۱.۸۴ واحد بسته شد. شاخص «اس‌اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۵ درصد ریزش تا سطح ۴۵۲۲.۸۳ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۱۷ درصد افزایش در سطح ۱۵ هزار و ۳۸۶.۱۲ واحدی بسته شد. در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۵۳ درصد ریزش نسبت به‌روز قبل و در سطح ۷۱۴۹.۳۷ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۵۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۸۴۳.۰۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با عقبگرد ۰.۲۶ درصدی در سطح ۶۷۲۶.۰۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰.۱۴ درصد بالا رفت و به ۸۸۹۴.۵۰ واحد رسید. در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۸۶ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۹۱۶.۱۴ واحدی بالا رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۰.۷۳ درصد بالا رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۳۵۳.۶۶ واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» صعود ۱.۲۰ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۹۹۲.۸۸ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس‌اند پی اس‌اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۰۲ درصد صعود و ایستادن در سطح ۷۵۰۳.۳۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن صعودی بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران