شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بهمن عبداللهی، رییس اتاق تعاون ایران و عضو شورای عالی بورس بابیان «ورود شرکت‌های سیمانی به بورس کالا و فروش محصولاتشان با نرخ‌های واقعی، به‌طورقطع به سود تولید کشور و توسعه این صنعت است؛

بورس کالا معبر مهم رشد شفافیت در اقتصاد

بهمن عبداللهی، رییس اتاق تعاون ایران و عضو شورای عالی بورس بابیان «ورود شرکت‌های سیمانی به بورس کالا و فروش محصولاتشان با نرخ‌های واقعی، به‌طورقطع به سود تولید کشور و توسعه این صنعت است؛ همچنین با تقویت عرضه کالاها در بورس کالا، شاهد رشد شفافیت اقتصادی هستیم» وی با اشاره به قیمت‌گذاری دستوری، اظهار کرد: قیمت‌گذاری دستوری ازجمله سیاست‌هایی است که در طول سال‌های گذشته بارها آزموده شده و جواب نداده است؛ بنابراین به‌طور قطع اعمال آن مشکلاتی را در کشور ایجاد می‌کند که البته امیدواریم با استقرار کامل تیم اقتصادی دولت جدید شاهد کمرنگ شدن این سیاست در اقتصاد کشور باشیم. بهمن عبداللهی تأکید کرد: قیمت‌گذاری دستوری به شیوه‌های مختلف در اقتصاد کشور پیاده شده و پاسخگو نبوده است و شورای عالی بورس نیز مخالف اجرای این سیاست است. او در ادامه به عرضه سیمان در بورس کالا اشاره کرد و گفت: در چند ماه اخیر شاهد ورود شرکت‌های سیمانی به بورس کالا و فروش محصولاتشان بر اساس مکانیسم عرضه و تقاضا هستیم که ادامه این روند و حضور همه شرکت‌ها به‌طور حتم به سود تولیدکنندگان، سهامداران و همچنین مصرف‌کنندگان سیمان خواهد بود. این عضو شورای عالی بورس عنوان کرد: عرضه و فروش محصولات خارج از بورس‌های کالایی، باعث تضعیف شفافیت در اقتصاد می‌شود و همواره نیز شاهد افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در بازار سنتی هستیم، ازاین‌رو تشویق صنایع به حضور بیشتر در بورس‌های کالایی به‌طورقطع به سیاست‌گذاران در تنظیم بهینه بازارها کمک می‌کند. بر اساس این گزارش از ۹ خردادماه که عرضه سیمان در بورس کالا آغاز شد تا پایان روز شنبه این هفته درمجموع هفت میلیون و ۹۵۵ هزار و ۲۲۰ تن سیمان در بورس کالا عرضه شد که با تقاضای ۹ میلیون و ۶۸۹ هزار و ۸۹۰ تنی همراه شد و با احتساب معاملات مچینگ در روز جاری ۶ میلیون و ۷۸۶ هزار و ۲۳۰ تن آن معامله شد. همچنین در پی عرضه یک‌میلیون و ۲۹۳ هزار تن سیمان از سوی ۵۲ شرکت در روز شنبه، متوسط قیمت هر کیلوگرم سیمان تیپ دو که هفته گذشته ۷۴۲ تومان به ازای هر کیلوگرم بود به ۵۴۲ تومان به ازای هر کیلوگرم رسید و به‌این‌ترتیب یک کیسه سیمان تیپ ۲ که هفته قبل ۳۷ هزار تومان بود این هفته ۲۷ هزار تومان در بورس معامله می‌شود. در ادامه معاملات سیمان در روز یکشنبه نیز بهای سیمان تیپ ۵ با افت ۱۱.۷ درصدی نسبت به نرخ‌های معاملاتی هفته قبل مواجه شد و درحالی که هفته قبل سیمان پاکتی از نوع تیپ ۵ به‌طور متوسط ۵۸۱ تومان در هر کیلوگرم معامله‌شده بود این هفته به ۵۱۳ تومان کاهش یافت؛ بدین‌ترتیب هر پاکت سیمان ۵۰ کیلویی تیپ ۵ از ۲۹ هزار و ۵۰ تومان به ۲۵ هزار و ۶۵۰ تومان رسیده است.

عمق‌بخشی بازار سرمایه از مسیر افزایش نهادهای مالی

امیر حمزه مالمیر، مدیرعامل شرکت سبد گردان سرآمد بازار با اشاره به صدور مجوز تأسیس شرکت‌های کارگزاری و نیز توسعه نهادهای مالی همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها گفت: تربیت نیروی انسانی مناسب هم‌زمان با افزایش تعداد نهادهای مالی ضروری است. فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با بازار سرمایه اگرچه می‌توانند به این بازار کمک شایانی بکنند، اما از تجربه کافی برخوردار نیستند. امیر حمزه مالمیر ادامه داد: سازمان بورس صدور برخی از مجوزها را به دارا بودن مدارک حرفه‌ای منوط کرده است. ازاین‌رو، لازم است هم‌زمان با افزایش صدور مجوز تأسیس نهادهای مالی، اقدامات لازم به‌منظور آموزش و ارتقای کیفی نیروی انسانی متخصص و کاردان انجام گیرد. وی نقش نیروی انسانی کاردان در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را مفید خواند و افزود: هرچه شمار تحلیل‌گران و نیروی انسانی باکیفیت در شرکت‌های سبد گردان و سایر نهادهای مالی بیشتر شود، سرمایه‌گذاران بیشتری تمایل پیدا می‌کنند به‌جای اینکه خودشان به‌صورت مستقیم وارد بازار شوند، از طریق این نهادها و به شیوه غیرمستقیم در بازار حضور پیدا کنند. به گفته مدیرعامل شرکت سبد گردان سرآمد بازار، سرمایه‌گذاری غیرمستقیم بهترین شیوه ورود به بازار سرمایه برای افرادی است که از دانش و آگاهی لازم برخوردار نیستند اما می‌خواهند از منافع بازار سرمایه برخوردار شوند. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، افزون بر اینکه بازدهی معقولی برای این افراد ایجاد می‌کند، با تزریق منابع مالی به شرکت‌های تولیدی، به تولید، اشتغال‌زایی و نیز تعمیق بازار می‌انجامد. وی بابیان اینکه افزایش نهادهای مالی به کیفیت بهتر در این نهادها می‌انجامد، خاطرنشان کرد: با افزایش شمار نهادهای مالی، رقابت، نقش ویژه‌ای در ارتقای کیفیت خدمات آنها ایفا خواهد کرد؛ بنابراین، نهاد مالی که از کیفیت برتر در خدمت‌رسانی، نیروی انسانی و نیز مدیریت دارایی بهتری برخوردار باشد، سرمایه‌گذاران بیشتری را به خود جذب می‌کند و به بازدهی بالاتری نیز می‌رسد. مالمیر در همین راستا ادامه داد: رقابت میان شرکت‌های سبد گردانی که برگرفته از تحلیل‌های کارشناسانه و جذب مشتری باشد، به آنها در رشد و توسعه خود نیز کمک می‌کند. ازاین‌رو، این شرکت‌ها برای کسب موفقیت بیشتر و نیز استمرار حضور خود در بازار سرمایه یا مجبور می‎شوند ابعاد خود را گسترش دهند یا اگر شرکت‎‌های خردتری هستند با شرکت سبد گردان خرد دیگری ادغام شوند تا ضمن حرفه‌ای‌گری در بازار سرمایه به عمق‌بخشی و توسعه این بازار نیز کمک کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران