شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شاخص کل در بازار بورس در اولین روز کاری هفته یعنی شنبه، ۱۳ شهریورماه ۲۰ هزار و ۴۲۸ واحد افزایش داشت که درنهایت شاخص در کانال یک‌میلیون و ۵۴۱ هزار واحدی به روند صعودی خود ادامه داد.

شاخص کل در بازار بورس در اولین روز کاری هفته یعنی شنبه، ۱۳ شهریورماه ۲۰ هزار و ۴۲۸ واحد افزایش داشت که درنهایت شاخص در کانال یک‌میلیون و ۵۴۱ هزار واحدی به روند صعودی خود ادامه داد. در معاملات این روز بیش از ۱۰ میلیارد و ۴۴۶ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۸۷ هزار و ۹۸۷ میلیارد ریال دادوستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۹ هزار و ۵۴ واحد افزایش به ۴۶۴ هزار و ۴۲۷ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با پنج ‌هزار و ۷۱۳ واحد رشد به ۲۹۳ هزار و ۵۶ واحد رسید. شاخص بازار اول ۱۰ هزار و ۹۹۷ واحد و شاخص بازار دوم ۵۳ هزار و ۵۴۵ واحد افزایش داشتند. در معاملات اولین روز کاری هفته حقیقی‌ها حدود ۴۶۰ میلیارد تومان وارد بازار سهام کردند. ارزش کل معاملات خرد ۹ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان بود، اشخاص حقوقی ۱۲ درصد یعنی هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان سهام خریدند و مازاد خریدشان پنج درصد از کل معاملات شد. بیشترین ورود پول حقیقی به بورس و فرابورس در سه گروه «محصولات شیمیایی»، «ماشین‌آلات و تجهیزات» و «بیمه‌ و صندوق بازنشستگی» رقم خورد درحالی که برآیند معاملات گروه‌های «فرآورده‌های نفتی» و «فلزات اساسی» به نفع حقوقی‌ها تمام شد. سه نماد «تایرا»، «های وب» و «وسینا» لقب بیشترین افزایش سهام حقیقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقوقی‌ها نیز بیشتر به «شپنا»، «فولاد» و «وغدیر» معطوف بود. علاوه بر این در بین همه نمادها، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با نماد «فارس» با دو هزار و ۷۹۳ واحد، توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه با نماد «میدکو» با یک هزار و ۷۳۶ واحد، پتروشیمی نوری با نماد «نوری» با یک هزار و ۱۱۱ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو با نماد «کچاد» با ۸۱۷ واحد، ملی صنایع مس ایران با نماد «فملی» با ۷۴۸ واحد، پالایش نفت تهران با نماد «شتران» با ۷۱۱ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران با نماد «همراه» با ۶۱۲ واحد، گروه مپنا با نماد «رمپنا» با ۵۰۹ واحد و مبین انرژی خلیج‌فارس با نماد «مبین» با ۴۳۴ واحد تأثیر مثبت بر شاخص بورس همراه شدند. در مقابل گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با نماد «وامید» با ۱۴۵ واحد، خدمات انفورماتیک با نماد «رانفور» با ۱۱۱ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با نماد «پارسان» با ۱۱۱ واحد تأثیر منفی بر شاخص بورس داشتند. بر پایه این گزارش، روز شنبه شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی با نماد «شستا»، گروه دارویی برکت با نماد «برکت»، پالایش نفت بندرعباس با نماد «شبندر»، پالایش نفت اصفهان با نماد «شپنا»، سایپا با نماد «خساپا»، ملی صنایع مس ایران با نماد «فملی» و فولاد مبارکه اصفهان با نماد «فملی» در نمادهای پرتراکنش قرار داشتند. گروه شیمیایی هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۳۶۲ ‌میلیون و ۱۹۶ هزار برگه سهم به ارزش ۶ هزار و ۵۹۸ میلیارد ریال دادوستد شد.

      فرابورس افزایشی شد

در اولین روز کاری هفته شاخص فرابورس نیز بیش از ۳۳۳ واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۲۲ هزار و ۷۴۲ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار چهار میلیارد و ۸۷۲ میلیون برگه سهم به ارزش ۱۶۰ هزار و ۷۸۷ میلیارد ریال دادوستد شد. در این روز پلیمرآریاساسول با نماد «آریا»، پتروشیمی زاگرس با نماد «زاگرس»، سرمایه‌گذاری صبا تأمین با نماد «صبا»، بیمه پاسارگاد با نماد «بپاس»، فرابورس ایران با نماد «فرابورس»، تولید نیروی برق دماوند با نماد «دماوند»، بانک دی با نماد «دی»، مدیریت انرژی تابان هور با نماد «وهور»، گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی با نماد «سمگا» و بیمه کوثر با نماد «کوثر» تأثیر مثبت بر شاخص فرابورس داشتند. همچنین ‌صنعتی مینو با نماد «غصینو»، شرکت آهن و فولاد ارفع با نماد «ارفع»، سهامی ذوب‌آهن اصفهان با نماد «ذوب»، توزیع دارو پخش با نماد «دتوزیع» و پخش البرز با نماد «پخش» با تأثیر منفی بر شاخص فرابورس همراه بودند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران