شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بازگشایی و توقف نمادهای معاملاتی یکشنبه ۷ شهریورماه اعلام شد. براین اساس نماد معاملاتی شرکت‌های سازه‌‌پویش‌ (خپویش۱)، توسعه‌معادن‌وفلزات‌ (ومعادن۱) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب، متوقف شد

چه خبر از وضعیت  نمادهای بازار

بازگشایی و توقف نمادهای معاملاتی یکشنبه ۷ شهریورماه اعلام شد. براین اساس نماد معاملاتی شرکت‌های سازه‌‌پویش‌ (خپویش۱)، توسعه‌معادن‌وفلزات‌ (ومعادن۱) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب، متوقف شد. نماد مذکور حداکثر تا ساعت ۱۰ روز معاملاتی جاری با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهند شد. نماد معاملاتی شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور (کنور۱) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف، متوقف شد. نماد مذکور روز معاملاتی بعد به صورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد. نماد معاملاتی حق تقدم سهام شرکت‌ توسعه معدنی و صنعتی صبانور (کنورح۱) با توجه به توقف نماد اصلی متوقف شد. نماد مذکور همزمان با نماد اصلی بازگشایی خواهد شد. وقفه معاملاتی نمادهای (قمرو۱)، (فلامی۱)، (چکارن۱)، (شسینا۱)، (خپارس۱)، (بترانس۱)، (غبهنوش۱)، (ددام۱)، (قصفها۱)، (دکوثر۱) به علت تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت نماد معاملاتی شرکت‌های قند مرودشت‌ (قمرو۱)، لامیران (فلامی۱)، کارتن‌ ایران‌ (چکارن۱)، صنایع‌شیمیایی‌ سینا (شسینا۱)، پارس‌ خودرو (خپارس۱)، ایران‌ ترانسفو (بترانس۱)، بهنوش‌ ایران‌ (غبهنوش۱)، داروسازی زاگرس فارمد پارس (ددام۱)، قنداصفهان‌ (قصفها۱)، داروسازی‌ کوثر (دکوثر۱) با توجه به تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، به مدت ۶۰ دقیقه در وضعیت سفارش‌گیری قرار می‌گیرد و سپس معاملات در دامنه نوسان فعلی ادامه خواهند یافت. طبق اطلاعیه منتشره در تارنمای کدال به نشانی codal.ir با توجه به وجود ظن؛ دستکاری بازار / استفاده از اطلاعات نهانی در معاملات شرکت لیزینگ‌ایران، نماد (ولیز۱) جهت بررسی بیشتر معاملات حداکثر تا تاریخ ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ متوقف شد. به اطلاع فعالان محترم بازار می‌رساند؛ نماد معاملاتی شرکت عمران‌ و توسعه‌فارس‌ (ثفارس۱) با توجه به تغییرات بیش از ۵۰ درصدی قیمت سهام، به منظور برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی توسط ناشر متوقف شد. نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (ومعادن)، سازه پویش (خپویش)، مجتمع‌های توریستی و رفاهی آبادگران ایران (ثاباد) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب با محدودیت نوسان قیمت آماده انجام معامله می‌باشند. نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی جم (جم)، لیزینگ صنعت و معدن (ولصنم) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج آماده انجام معامله هستند. نماد معاملاتی شرکت حمل و نقل بین‌الملل خلیج فارس (حفارس) با توجه به عدم کشف قیمت در روز معاملاتی قبل بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج آماده انجام معامله هستند.

دست دلالان از سود خالی می‌شود

مهدی سوری، کارشناس بازار سرمایه درخصوص عرضه سیمان در بورس کالا گفت: زمانی که کالایی در بورس کالا عرضه و معامله می‌شود، قیمت‌ها در اثر عرضه و تقاضا و رسیدن به نقطه تعادلی، کشف می‌شود لذا این رویه بهترین شیوه برای ایجاد شفافیت، سلامت و رونق بازارهاست.  این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه براساس قانون هر کالایی که در بورس کالا عرضه می‌شود باید از شمول قیمت‌گذاری دستوری خارج شود، اظهار داشت: به منظور تحقق سریع‌تر مزایایی مثل رونق و حمایت از تولید و ایجاد شفافیت اقتصادی باید زمینه تقویت بورس کالا را با تسهیل ورود کالاها و بازیگران بیشتر به این بورس فراهم کنیم. به عبارتی اگر می‌خواهیم رقابت واقعی در بخش تولید و فروش شکل بگیرد، باید توازن میان عرضه و تقاضا برقرار شود از این رو نیازمند عرضه‌کنندگان زیاد و متقاضیان بالا در بورس کالا هستیم.  سوری افزود: اگرچه در کشور در بخش عرضه ممکن است محدودیت‌هایی به لحاظ افزایش شمار عرضه‌کنندگان وجود داشته باشد اما در بخش تقاضا می‌توان از طریق تسهیل قوانین، امکان حضور افراد مختلف را فراهم آورد. سوری به عرضه سیمان در بورس کالا اشاره کرد و گفت: سیمان کالایی استراتژیک و پایه است که قابلیت قیمت‌گذاری رقابتی را دارد. از این رو ورود سیمان به بورس کالا می‌تواند اتفاق بسیار خوبی برای این صنعت باشد چراکه عدم شفافیت در معاملات سیمان در برهه‌های اخیر عامل ایجاد رانت و فساد شده بود. علاوه بر این شاهد بودیم در زمانی که تولیدکننده و سهامدار به‌شدت تحت فشار بودند واسطه‌ها و دلالان سود بالایی را نصیب خود کردند و عملا سود ناشی از قیمت‌گذاری دستوری به جیب عده‌ای دلال رفت و سهامداران، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان از آن بی‌بهره ماندند. این کارشناس بازار سرمایه، ورود شرکت‌های سیمانی به بورس کالا را رویدادی مثبت برای این صنعت دانست و تاکید کرد: تسهیل خرید سیمان از بورس کالا نیز باعث می‌شود تا با شکل‌گیری بازاری پر رونق و پربازیگر، توازن میان عرضه و تقاضا شکل بگیرد و شفافیت نیز بر مبادلات حاکم شود.  وی مخالفت عده‌ای با ورود سیمان به بورس کالا را طبیعی خواند و گفت: در هر کالایی که بخواهیم دو قیمتی و رانت را از بین ببریم همواره مخالفت‌ها به واسطه اعداد بزرگی که در آن بازارها جابه‌جا می‌شود وجود دارد. البته برخی مخالفت‌ها از نگرانی‌ها پیرامون عدم تناسب بهای تمام شده و نرخ فروش نشات می‌گیرد البته در حوزه سیمان به دلیل اینکه ظرفیت بالایی در بخش عرضه وجود دارد، این موضوع با تعادل بازار قابل حل و فصل است. سوری گفت: اینکه بعضا بورس از سوی برخی افراد عامل گرانی قیمت یک کالا معرفی شود، قطعا غیر منصفانه است. در این زمینه سیمان با ورود به بورس کالا شاهد آینده‌ای درخشان خواهد بود و حذف قیمت‌گذاری دستوری برای این صنعت اتفاق مناسبی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران