شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در آماری خوب و امیدوارکننده، میزان فروش خانه‌های جدید امریکا طی ماه جولای نسبت به ماه قبل خود بیشتر شده که این رشد می‌تواند باعث تقویت رشد اقتصادی در ماه‌های بعدی شود.

در آماری خوب و امیدوارکننده، میزان فروش خانه‌های جدید امریکا طی ماه جولای نسبت به ماه قبل خود بیشتر شده که این رشد می‌تواند باعث تقویت رشد اقتصادی در ماه‌های بعدی شود. این رقم همچنین در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نیز ۲.۴ درصد بیشتر شده است. این افزایش محسوس تقاضا همچنین باعث رشد قیمت مسکن در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان شده است. در ماه جولای ۷۰۸ هزار واحد مسکونی به فروش رفته که این رقم از ماه قبل هفت هزار واحد بیشتر است.

ماه آگوست درمجموع، برای بورس‌های امریکا ماه خوبی بود و باوجود برخی روزهای قرمز، شاخص‌های بورسی تحت تأثیر اخبار مثبت مربوط به واکسیناسیون کرونا و احتمال توقف سیاست انبساطی فعلی بانک مرکزی قرار گرفتند. شاخص‌های مهم بورس وال‌استریت موفق شدند رکورد تاریخی تازه‌ای را به ثبت برسانند و انتظار می‌رود با توجه به احیای تدریجی اقتصادی و بازگشت به سطوح پیش از کرونا، شاهد ثبت روزهای خوب بورسی زیاد دیگری تا پایان سال جاری میلادی باشیم. طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به جولای با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۲.۲ درصد رسید تا نرخ تورم مجدداً از سطح دودرصدی هدف‌گذاری شده بانک مرکزی فاصله گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به‌طور متوسط ۲.۵ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۲ درصد بیشتر شده است. در مقایسه با ماه قبل، نرخ تورم در ۹ کشور کاهش و در ۱۶ کشور افزایش داشته است. دیوید اسپیکا کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه گاید استون کپیتال گفت: به‌صورت کلی، تمایل معامله گران به فروش سهام خود با بهبود چشم‌انداز اقتصادی خیلی کمتر از قبل شده است. بااین‌حال ریسک‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند روند را به‌طور کامل معکوس کند: گونه دلتا ویروس کرونا نیز با توجه به قدرت سرایت بالایش به یک نگرانی مهم تبدیل‌شده است. ما نگرانی‌های تورمی و احتمال افزایش تنش‌ها بین چین و امریکا را نیز کماکان داریم. در وال‌استریت همه شاخص‌ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۴ درصد افزایش نسبت به‌روز قبل و در سطح ۳۵ هزار و ۳۸۳.۶۵ واحد بسته شد. شاخص «اس‌اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۸ درصد صعود تا سطح ۴۴۸۷.۴۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۳۵ درصد افزایش در سطح ۱۴ هزار و ۹۹۴.۶۴ واحدی بسته شد.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۲۴ درصد صعود نسبت به‌روز قبل و در سطح ۷۱۲۵.۹۸ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۳۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۹۰۵.۸۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با عقب‌گرد ۰.۲۸ درصدی در سطح ۶۶۶۴.۳۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰.۱۹ درصد پایین رفت و به ۸۹۵۱.۱۰ واحد رسید. در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۸۷ درصدی تا سطح ۲۷ هزار و ۷۳۲.۱۰ واحدی بالا رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۲.۴۶ درصد بالا رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۷۲۷.۹۲ واحد بسته شد.

در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» صعود ۱.۰۹ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۸۸۸.۹۳ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس‌اند پی اس‌اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۱۷ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۵۰۲.۹۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن صعودی بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران