شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سیدمهدی پارچینی، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار از تصویب تغییرات در دستورالعمل بازارگردانی طی جلسه روز گذشته هیات‌مدیره سازمان بورس خبر داد و گفت:

اعلام دستورالعمل جدید بازارگردانی

سنا| سیدمهدی پارچینی، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار از تصویب تغییرات در دستورالعمل بازارگردانی طی جلسه روز گذشته هیات‌مدیره سازمان بورس خبر داد و گفت: در جلسه روز گذشته، مقرر شد صدور مجوز فعالیت بازارگردانی در اختیار بورس‌ها قرار بگیرد. بر این اساس، ازاین‌پس، بورس‌ها خود مجوز فعالیت بازارگردانی را به بازارگردان‌ها اعطا می‌کنند.وی با اشاره به «تعیین طبقات نقدشوندگی» توسط بورس‌ها، اظهار داشت: براساس این دستورالعمل جدید، بورس‌ها برای نمادهای معاملاتی، اقدام به انتشار طبقات نقدشوندگی خواهند کرد و بر اساس شرایط هر طبقه نقدشوندگی، پارامترهای بازارگردانی را به عموم اعلام خواهند کرد. این موضوع علاوه بر مشخص کردن حداقل تعهدات برای شروع فعالیت بازارگردانی کمک شایانی در انجام مذاکرات میان تأمین‌کننده منابع و بازارگردان می‌کند.پارچینی «تعدیل تعهدات بازارگردان‌ها» را تغییر سوم در دستورالعمل یادشده خواند و خاطرنشان کرد: با افزایش سرمایه در یک نماد، بازارگردان‌ها ملزم خواهند بود پارامترهایی که در زمان انعقاد قرارداد تعیین کرده‌اند را متناسب با افزایش سرمایه، تعدیل کنند.مدیر نظارت بر بورس‌ها با اشاره به اینکه براساس تغییرات مذکور، بورس‌ها عملکرد بازارگردان‎ها را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کنند، تصریح کرد: سقف دریافت کارمزد بازارگردان‌ها ازاین‌پس به رتبه‌بندی آنها گره خواهد خورد. بر این اساس، سقف کارمزد قابل دریافت توسط بازارگردان از تأمین‌کننده منابع طبق عملکرد آنها تعیین می‌شود. این موضوع، ضمن افزایش رقابت میان بازارگردان‌ها، آنها را تشویق می‌کند تا در کنار بهبود کیفیت فعالیت خود، کارمزد بیشتری را نیز دریافت کنند.او «معافیت کارمزد نقل‌وانتقال» را تغییر پنجم برشمرد و گفت: دارایی‌هایی که به کد بازارگردان از طریق تأمین‌کنندگان منابع یا برعکس، منتقل می‌شود از معافیت کارمزدی برخوردار می‌شود.به گفته پارچینی، گاهی بازارگردان‌ها با مشکل یا مشکلاتی مواجه می‌شوند یا منابع موجود در دسترس آنها، کفاف تعهدات فعلی را نمی‌دهد. به همین دلیل، «اعطای فرصت» در بازبینی دستورالعمل بازارگردانی به تصویب رسید.وی افزود: بر این اساس، بورس‌ها حداکثر تا ۱۰ روز کاری به بازارگردان‌ها فرصت می‌دهند تا تعهدات خود را حداکثر ۵۰ درصد کاهش دهند تا بتوانند طی فرصت اعطاشده، اقدام به برطرف کردن شرایط غیرعادی خود کنند.او «تقاضای برگزاری حراج» را تغییر هفتم این دستورالعمل برشمرد و توضیح داد: اگر نمادی باوجود فعالیت بازارگردان، طی ۵ روز متوالی با صف خرید یا فروش مواجه شود، بازارگردان می‌تواند تقاضای برگزاری حراج در دامنه ۴ برابر نوسان عادی سهم، کند. این‌یک امتیاز بزرگ برای بازارگردان‌هاست تا با این اقدام سهم را سریع‌تر به تعادل برسانند و شرایط نقدشوندگی را برای آن سهم فراهم کنند. مدیر نظارت بر بورس‌ها با اشاره به الزام حضور بازارگردان در روز رفع گره معاملاتی سهم، عنوان کرد: اگر سهمی مشمول گره معاملاتی شود، بازارگردان یا بازارگردان‌های فعال آن سهم باید در روز رفع گره معاملاتی حضورداشته باشند. این امر به تعادل در سهم و همچنین نقدشوندگی آن کمک می‌کند.

ایران‌خودرو  دست‌پر به بورس کالا می‌آید

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌های جداگانه‌ای از پذیرش ۱۴ هزار تن ضایعات باطری، ۱۲ هزار تن ضایعات فولادی و ۱۲۰۰ تن براده چدن شرکت ایران‌خودرو در بازار فرعی این بورس خبر داد. براساس این اطلاعیه‌ها، پذیرش محصولات مذکور این شرکت پس از بررسی مدارک و مستندات در سیصد و پنجمین جلسه کمیته عرضه در تاریخ ۱۸ مردادماه جاری مورد تصویب قرار گرفت.بنابراین گزارش، گروه ایران‌خودرو همواره به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ایران و اولین خودروساز کشور مطرح بوده است. با دارا بودن حداقل ۱۰ شرکت زیرمجموعه مستقیم و تعداد بسیار بیشتری شرکت‌های وابسته که هرکدام بخشی از عملیات تولیدی انواع خودرو و قطعات را بر عهده‌دارند، در تنظیم، شفافیت و ارایه صورت‌های مالی تلفیقی دارای پیچیدگی‌های زیادی بوده و این همواره از منظر سهامداران عام این شرکت مورد اهمیت تلقی شده است. در این میان یکی از روش‌های قبلی گروه ایران‌خودرو، تهاتر انواع ضایعاتِ تولید با شرکت‌های زیرمجموعه و همکار بوده است؛ به‌این‌ترتیب که ضایعات باقیمت‌های پایین و گاهی رایگان به شرکت‌های ریخته‌گری و تولید قطعه واگذارشده و در قبال آن قطعات و تولیدات آن شرکت‌ها باقیمتی به همان نسبت پایین خریداری می‌شده است. این امر موجب عدم امکان محاسبه قیمت تمام‌شده واقعی و محاسبه نه چندان صحیح قیمت نهایی فروش و برآورد سود عملیاتی واقعی می‌شده است. در این زمینه ایران‌خودرو در رویکردی جدید در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۹ اقدام به اخذ پذیرش مقدار ۲۰ هزار تن ضایعات ورق پرسی روغنی در تابلوی فرعی بورس کالا کرد و از ۲۲ مهرماه ۹۹ نیز اقدام به عرضه‌های مرتب و متوالی هفتگی در بورس کالا کرده است. این معاملات و کشف نرخ واقعی صورت گرفته می‌تواند به عنوان مرجعیت قیمتی شرکت فروشنده برای تهاتر یا واگذاری احتمالی کالا با زیرمجموعه‌ها نیز قرار گیرد که استقبال خریداران و بهره‌مندی فروشندگان از مزایای معاملات بورس کالا، موجب توسعه و جلب‌توجه سایر شرکت‌های طرفدار شفافیت و متقاضی ورود به بورس کالا خواهد شد. کارشناسان صنعت خودرو پیش‌بینی می‌کنند که بزودی شاهد ورود سایر شرکت‌های خودرویی و قطعه ساز به بورس کالا و رونق هرچه بیشتر این معاملات در راستای شفاف‌سازی و به وجود آمدن مرجع قیمت‌گذاری انواع ضایعات فلزی در بورس کالای ایران باشیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران