شماره امروز: ۵۴۷

| | |

امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران بابیان اینکه بحث ورود صنعت رسانه به بازار سرمایه مغفول مانده که ‌باید به آن پرداخته شود، گفت:

لزوم تأمین مالی رسانه‌ها از بازار سرمایه

امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران بابیان اینکه بحث ورود صنعت رسانه به بازار سرمایه مغفول مانده که ‌باید به آن پرداخته شود، گفت: برای حمایت از حوزه اقتصاد رسانه، بازار سرمایه باید موسسات بزرگ رسانه‌ای را پذیرش کند تا به تأمین مالی این حوزه کمک شود. هامونی، بابیان اینکه بحث ‌رسانه و رابطه آن با بازار سرمایه و اقتصاد کشور یک رابطه دوطرفه است، افزود: در راستای توسعه سواد مالی طی سال‌های گذشته در تلاش بودیم تا در کنار رسانه ملی از سازوکار تلویزیون اینترنتی استفاده کنیم، در ادامه با همکاری سازمان صداوسیما توانستیم ‌مجوز لازم را از سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر اخذ کنیم تا یک رسانه تخصصی در حوزه بازار سرمایه را کلید بزنیم که حال شاهد رونمایی از ‌تلویزیون اینترنتی «واچار» هستیم. ‌

وی با اشاره به اینکه به‌طورمعمول در عرصه رسانه و همچنین رسانه‌های اقتصادی کمتر به موضوع اقتصاد رسانه و معیشت افراد این ‌حوزه توجه شده است، گفت: بیشتر موضوع بحث رسانه اقتصادی مطرح‌شده و این در حالی است که در رسانه‌ها طی سال‌های اخیر اقدامات متنوعی در حوزه اقتصاد و به‌صورت خاص بازار سرمایه انجام‌شده ‌است. ‌ هامونی در ادامه بابیان اینکه در حوزه اقتصاد رسانه، بحث ورود صنعت رسانه به بازار سرمایه مغفول مانده که ‌باید به آن پرداخته شود، اظهار داشت: نباید انتظار داشت رسانه اقتصادی داشته باشیم اما به اقتصاد رسانه توجه نشود. مدیرعامل فرابورس ایران معتقد است برای حمایت از حوزه اقتصاد رسانه، بازار سرمایه باید موسسات بزرگ رسانه‌ای را پذیرش کند تا به تأمین مالی این حوزه کمک شود. وی بابیان اینکه برنامه‌های متعددی برای توسعه این رسانه تهیه و پیش‌تولید شده و در آینده نیز تولید خواهد شد، خاطرنشان کرد: امیدواریم رسانه پذیرش‌شده در بورس بتواند نقش ‌موثری در حوزه ارتقای سواد مالی همگانی، تحلیل بازار سرمایه و دانش اقتصادی داشته باشد و به کمک آن شاهد عمق‌بخشی سواد ‌مالی در بازار سرمایه باشیم. ‌

صدور و ابطال یونیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری آنلاین شد

با ابلاغ دستورالعمل اجرایی دریافت و ارسال برخط درخواست‌های صدور و ابطال واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری، امکان سرمایه‌گذاری غیرمستقیم بدون حضور در شعب بانک‌ها و به‌صورت آنلاین برای هموطنان میسر شد. این دستورالعمل بر اساس بند ۲ ماده ۷ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران باهدف تعیین ضوابط ناظر بر سامانه‌های دریافت و ارسال برخط درخواست‌های صدور و ابطال واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری تهیه‌شده و در تاریخ ۱۶ تیر به تصویب هیات‌مدیره سازمان رسید. بر اساس این گزارش، این دستورالعمل امروز ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ پس از بررسی‌های لازم «ابلاغ» شده است.در بخش‌هایی از این دستورالعمل آمده است: علاوه بر آنچه مطابق قوانین و مقررات، ازجمله مقررات ناظر بر فرآیند صدور و ابطال الزامی است، الزاماتی نیز باید در «سامانه» اعمال شود. منظور از «سامانه» زیرساخت الکترونیکی است که پس از اخذ مجوز مدیر صندوق از سازمان، ارسال برخط درخواست‌های سرمایه‌گذاران جهت صدور و ابطال واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری از طریق آن امکان‌پذیر است.یکی از این موارد مربوط به لزوم «سجامی» بودن متقاضیان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری است، به‌طوری‌که ارایه خدمات برخط، دریافت و ارسال درخواست‌های صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها صرفاً با احراز سجامی بودن سرمایه‌گذاران انجام می‌پذیرد.همچنین در این دستورالعمل آمده است: حداقل ۳۰ روز پیش از پایان قرارداد با «ارایه‌دهنده سامانه» مراتب پایان قرارداد فوق و مسیر اعلامی جایگزین باید توسط مدیر صندوق در سامانه اطلاع‌رسانی شده و پس از اتمام قرارداد، اخذ برخط درخواست‌های صدور و ابطال صندوق از طریق سامانه متوقف شود. منظور از «ارایه‌دهنده سامانه»، شخص حقوقی است که سامانه موضوع این دستورالعمل را با رعایت قوانین و مقررات در اختیار دارد.انتشار آخرین قیمت صدور، قیمت ابطال، قیمت آماری، قیمت تقریبی صدور، قیمت تقریبی ابطال و تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری نزد سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه‌گذاری فهرست شده در سامانه یکی دیگر از الزاماتی است که باید در «سامانه» صندوق‌های سرمایه‌گذاری اعمال شود.

حل مساله قیمت‌گذاری با ورود سیمان به بورس کالا

غلامرضا شریعتی، عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: تولید سیمان در کشور از میزان مصرف بیشتر است اما طی ماه‌های گذشته به دلیل وقفه‌هایی که در تولید اتفاق افتاده که دلیل اصلی آن نیز قطعی برق بوده است، قیمت سیمان در بازار افزایش چشمگیری یافته است. شریعتی افزود: در جلسه‌ای که اخیراً با حضور وزیر صمت برگزار شد، مشکلات پیرامون صنعت سیمان بررسی و در این نشست برای رفع مشکل قطعی برق صنایع به عنوان عامل اصلی رشد قیمت‌ها سیمان نیز هماهنگی‌هایی صورت گرفت. این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه سیمان جزو کالاهای اساسی است که باید در بورس کالا عرضه شود و از قیمت‌گذاری دولتی رهایی یابد، گفت: نظارت بر بازارها باید جایگزین دخالت دستوری درروند قیمت کالاها شود که در این میان برخی افراد سودجو که از شفاف‌سازی روند معاملات سیمان زیان می‌بینند به دنبال ایجاد التهاب در بازار هستند. شریعتی ادامه داد: تحقق شفافیت در مبادلات باعرضه سیمان در بورس میسر می‌شود که در این زمینه با رفع محدودیت برق صنایع و بازگشت واحدها به مدار تولید، شاهد عرضه‌های مطلوب و تعادل بازار خواهیم بود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران