شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حامد سنجری، رییس مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه بابیان «هر اقدامی که برای بهبود وضعیت امنیت اطلاعات بازار سرمایه ضرورت داشته باشد،

ارتقای امنیت اطلاعات  بازار سرمایه

حامد سنجری، رییس مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه بابیان «هر اقدامی که برای بهبود وضعیت امنیت اطلاعات بازار سرمایه ضرورت داشته باشد، در سرلوحه برنامه‌های مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه قرار خواهد گرفت. ازاین‌رو، این مرکز در ارزیابی‌های امنیتی خود، موارد عمومی همچون ارتقا در لبه‌های شبکه، استفاده از تجهیزات امنیتی، لایه‌بندی‌های امنیتی، و نیز تکنولوژی‌های استفاده‌شده در سامانه‌ها را در نظر می‌گیرد.» گفت: زیرساخت‌ها و سامانه‌های تمامی شرکت‌های تحت نظارت و تابعه سازمان بورس و اوراق بهادار ازجمله واحدهای فناوری اطلاعات شرکت‌های ارکان، شرکت رایان بورس، شرکت مدیریت فناوری به‌صورت دوره‌ای و در فواصل زمانی مشخص، بر اساس سند الزامات امنیت اطلاعات، ارزیابی امنیتی و ممیزی جامع می‌شوند. در این ارزیابی‎ها، به هر کنترل و آیتم یک وزن و نمره داده می‌شود و هرسال لازم است آنها در حوزه‌های خود پیشرفت و نمره بالاتری را کسب کنند. در حال حاضر، ارزیابی‌ امنیتی حکایت از وضعیت قابل‌قبول شرکت‌های یادشده دارد. حامد سنجری به همکاری مکنا با ارگان‌ها و نهادهای نظارتی همچون پدافند غیرعامل، وزارت اطلاعات، افتای ریاست‌جمهوری، حراست کل کشور، پلیس فتا اشاره کرد و خاطرنشان کرد: گزارش‌های مبسوطی که در نشست با این مراکز حاصل می‌شود، جهت اجرایی شدن به ارکان و نهادهای مالی ابلاغ می‌شوند و آنها نیز موظف به اجرای آن هستند تا مخاطبان و فعالان بازار سرمایه با آسودگی خاطر به انجام معاملات بورسی خود بپردازند و دغدغه‌ای در خصوص امنیت زیرساخت‌های سامانه‌های معاملاتی و سایر سامانه‌های بازار سرمایه نداشته باشند. او با اشاره به توسعه نرم‌افزاری بازار سرمایه افزود: افزایش حجم معاملات بازار سرمایه طی سال گذشته، توسعه نرم‌افزاری در این بازار را نیز در پی داشت. هر نرم‌افزار یا ابزار جدید نیز همراه خود دستورالعملی دارد که پیش از تایید و تصویب آن، باید تأییدیه امنیتی مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه را اخذ کند.  سنجری با اشاره به اینکه الزامات امنیتی، گاهی خود به‌مثابه مانع توسعه عمل می‌کند، تصریح کرد: لازم است نظارت امنیتی درحالی که از جدیت برخوردار است، انعطاف‌پذیری نیز داشته باشد و توسعه را در دستور کار خود قرار دهد و هم امنیت آن توسعه را نیز لحاظ کند. رییس مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه در پایان افزود: تغییرات نرم‌افزاری و ابزارهای مالی در بازار سرمایه در راستای توسعه این بازار از یک‌سو سهولت دسترسی فعالان و مخاطبان بازار سرمایه به آن را در پی داشته است و از سوی دیگر، مخاطراتی نیز به همراه دارد که عدم توجه به آن، آسیب‌های جدی را به بازار و مخاطبان آن تحمیل خواهد کرد.

عدم‌مداخله در بازار گامی موثر در ثبات بازار سرمایه

سنا| مهدی سوری، تحلیلگر بازار سرمایه بابیان اینکه بازار سرمایه نسبت به گذشته بسیار تغییریافته و بیش از گذشته مورد اقبال عموم مردم قرارگرفته است گفت: در دولت سیزدهم، انتظارها درباره اهمیت بازار سرمایه و رسیدگی به دغدغه‌های این حوزه بیش‌ازپیش افزایش‌یافته است.  سوری با اشاره به وعده‌های دولت جدید نسبت به بازار سرمایه، عنوان کرد: صحبت از برگرداندن تعادل و ثبات به بازار سرمایه ازجمله مباحثی است که این روزها درباره آن بحث و بررسی‌های بسیار می‌شود. اگر دولت بخواهد تعادل و ثبات را به بازار برگرداند باید از عناصر برهم زننده این تعادل جلوگیری و نسبت به حذف آن اقدام کند. سوری با اشاره به موضوعاتی که تعادل بازار را بر هم می‌زند، گفت: خوشبختانه در دولت جدید اعلام‌شده بازار سرمایه جایی برای تأمین مالی دولت نیست و اگر استقلال بازار سرمایه به رسمیت شناخته شود، توجه به بازار سرمایه به عنوان بازاری مهم در اقتصاد کشور و توجه به مردم که بخش زیادی از سرمایه‌های خود را وارد بازار سرمایه کرده‌اند، بیش از گذشته قابل‌توجه خواهد بود. او با توضیح این مطلب که بازار سرمایه با ابزارهای استاندارد خود می‌تواند تعادل را حفظ کند، تصریح کرد: اگر دولت بخواهد رویکرد گذشته یعنی تأمین مالی خود را از بازار سرمایه و با ابزارهای غیراستاندارد ادامه دهد، به‌طورقطع شاهد رونق و تحول در بازار سرمایه نخواهیم بود. به گفته کارشناس بازار سرمایه؛ اگر تصمیم‌گیری در حوزه بازار سرمایه‌بر عهده سازمان بورس و خبرگان این حوزه باشد، شاهد اتفاق‌های خوب در بازار سرمایه و تحول بنیادی در اقتصاد کشور خواهیم بود. او با تأکید بر عقب‌نشینی دولت از مداخله‌های مستقیم در بازار سرمایه است، گفت: چنانچه مانع مداخله‌های مستقیم دولت در امور مربوط به بازار سرمایه به‌ویژه در حوزه تصمیم‌گیری شویم، بازار سرمایه با اصول مربوط به خود و الگوهای از پیش تعیین‌شده می‌تواند بر مشکلات غلبه کرده و رشد و تحول را در خود ایجاد کند. سوری بابیان اینکه در بازار سرمایه دو نوع بازدهی تورمی و بازدهی که در اثر رشد بهره‌وری و بهبود عملکرد شرکت‌ها به دست‌آمده، وجود دارد، گفت: متأسفانه در اکثر دوره‌ها، رشد بازار سرمایه از جنس تورم بوده است بنابراین با اقتصاد و بازار سرمایه خوب می‌توان مانع رشد تورم در اقتصاد کشور شد. او بابیان اینکه در اقتصاد بهتر است صرفه تولید از دلالی بیشتر باشد، عنوان کرد: با وعده‌های دولت سیزدهم درباره ثبات در بازار سرمایه، اگر قیمت‌گذاری دستوری و ارز ۴۲۰۰ حذف شوند، شاهد شکوفایی اقتصاد، تولید به‌صرفه و رونق بازار سرمایه خواهیم بود. این کارشناس بورسی با توضیح این مطلب که یکی از کارکردهای اصلی بازار سرمایه شفاف‌سازی اقتصاد و رفع فضاهای رانت است، ادامه داد: خوشبختانه سازمان بورس از قدرت قابل‌توجهی در جهت پیگیری مطالبات مردم و پشتوانه‌ای برای اقتصاد کشور به شمار می‌آید که امیدواریم همکاری‌های لازم در جهت بهبودی امور مربوط به سازمان انجام و سهامداران ارزش رفتار سازمان بورس را درک و پشتیبان سازمان باشند زیرا قدرت آن بستگی به پشتوانه بودن مردم دارد. سوری ادامه داد: اگر مردم پشتیبان سازمان بورس و اوراق بهادار بوده و مانع رفتارهای نادرست شوند، سازمان در جهت بهبود عملکردها ترغیب خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران