شماره امروز: ۵۴۷

| | |

محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس در گفت‌وگو با ایرنا گفت: معاملات سهام عدالت از همان ابتدا به دو روش مستقیم و غیرمستقیم تقسیم شد،

محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس در گفت‌وگو با ایرنا گفت: معاملات سهام عدالت از همان ابتدا به دو روش مستقیم و غیرمستقیم تقسیم شد، سهامداران غیرمستقیم شرکت‌های استانی هستند که اکنون منعی برای فروش آنها وجود ندارد. اما نماد تعداد محدودی از شرکت‌های استانی (حدود چهار شرکت) به دلیل عدم همکاری مدیران شرکت‌ها برای ارایه صورت‌های مالی بسته است و فرآیند پذیرش آنها در بورس کامل نشد. اکنون در تلاش هستیم، سروسامانی را به معاملات سهام عدالت درروش غیرمستقیم بدهیم تا انتخابات آنها برگزار و هیات‌مدیره شرکت‌ها انتخاب شود، از این طریق نماد باقی شرکت‌ها بازگشایی خواهد شد و افرادی که به دنبال فروش سهام خود در بازار هستند می‌توانند خواسته خود را اجرایی کنند. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بابیان اینکه سهام عدالت افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند در اختیار خود سهامداران است، گفت: مساله حائز اهمیت در خصوص فروش سهام عدالت درروش مستقیم، بالا بودن میزان حجم سهام است، به همین دلیل اگر اجازه داده شود تا همه سهامداران اقدام به فروش سهام خود کنند طبیعتاً حجم گسترده‌ای از عرضه وارد بازار می‌شود، ظرفیت بازار نمی‌تواند جوابگوی این میزان از فروش سهام باشد و این امر منجر به ایجاد روند نزولی بازار خواهد شد. شروع ریزش بازار سهام در تابستان سال ۹۹ در مقطعی بود که فرآیند آزادسازی سهام عدالت از ۳۰ به ۶۰ درصد اجرایی شد؛ ایجاد چنین روندی در بازار باعث شد تا به سرعت اقدام به توقف فروش سهام عدالت و وقفه در معاملات آن کنیم تا از این طریق اجازه داده شود که بازار در وضعیتی مناسب قرار بگیرد. دهقان دهنوی با اشاره به اینکه اکنون بازار در حال حرکت به سمت شرایطی باثبات‌تر و کسب آمادگی لازم برای فروش مجدد سهام عدالت است، اظهار داشت: در این مرحله از آزادسازی سهام عدالت دقت خواهیم داشت تا به‌هیچ‌عنوان آزادسازی به شکلی نباشد که تأثیر منفی بر روند معاملات بازار داشته باشد و دوباره شاهد تکرار روند نزولی سال گذشته در بازار باشیم. در این مرحله از آزادسازی سهام عدالت دقت خواهیم داشت تا به‌هیچ‌عنوان آزادسازی به شکلی نباشد که تأثیر منفی بر روند معاملات بازار داشته باشد و دوباره شاهد تکرار روند نزولی سال گذشته در بازار باشیم. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بابیان اینکه اگر قرار است فروش سهام عدالت تدریجی آغاز شود باید تلاش کرد تا این اقدام را به‌صورت ماهانه و با درصدهای کم اجرایی کنیم، گفت: به‌هیچ‌عنوان لازم نیست که یک‌باره ۳۰ درصد از سهام عدالت آزادسازی شود، در این زمینه می‌توان به‌منظور جلوگیری از تأثیر منفی آن بر معاملات بورس در هر مرحله یک درصد از آن را در بازار آزادسازی کنیم. در این میان به دنبال آن هستیم که روش غیرمستقیم را در کنار فروش سهام عدالت درروش مستقیم قرار دهیم تا افرادی که مایل به فروش سهام خود هستند به‌جای فروش سهام، آنها را در اختیار صندوق‌ها قرار دهند و یونیت صندوق‌ها را در اختیار بگیرند تا در پایان امکان آزادسازی یونیت صندوق‌ها فراهم شود. زمان اجرایی شدن این تصمیمات وابسته به وضعیت بازار است، هرلحظه که احساس شود این اقدامات تأثیر منفی را بر بازار می‌گذارد اجرای آنها متوقف خواهد شد.

      زمان آزادسازی ۴۰ درصد باقیمانده

سهام عدالت

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ۴۰ درصد باقیمانده سهام عدالت چه زمانی آزادسازی خواهد شد، گفت: تا زمانی که طراحی‌های لازم برای عدم تأثیر منفی این اقدامات بر بازار به پایان نرسد هیچ تصمیمی برای آزادسازی ۴۰ درصد باقیمانده اتخاذ نمی‌شود اما بعد از طراحی ابزارهای لازم، این اقدام به‌تدریج به مرحله اجرا خواهد رسید. اکنون درصدد هستیم، آزادسازی سهام عدالت را دوباره از صفر آغاز کنیم تا دیگر شاهد تأثیر منفی این اقدام بر روند معاملات بازار نباشیم و به دنبال این اتفاق، آزادسازی سهام عدالت را از یک درصد آغاز خواهیم کرد. اکنون درصدد هستیم، آزادسازی سهام عدالت را دوباره از صفر آغاز کنیم تا دیگر شاهد تأثیر منفی این اقدام بر روند معاملات بازار نباشیم و به دنبال این اتفاق، آزادسازی سهام عدالت را از یک درصد آغاز خواهیم کرد. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به زمان پرداخت ۱۰ درصد باقیمانده سهام عدالت تأکید کرد و گفت: بخشی از ۱۰ درصد باقیمانده سود سهام عدالت صرف افزایش سرمایه تعدادی از شرکت‌ها شد و به دنبال این اتفاق سهام در اختیار سهامداران قرار می‌گیرد. در این راستا یک شرکت هیچ سودی را برای واریز به‌حساب سهامداران پرداخت نکرده است و شرکت دوم فقط بخشی از سود را واریز کرد که به‌طور حتم طبق ضوابط سازمان با آنها برخورد خواهد شد. دهقان دهنوی بابیان اینکه موضوع مهمی که به دنبال آن هستیم این است که با آزادسازی سهام عدالت همه مسائل مربوط به این سهام باید مانند دیگر سهام حاضر در بازار سرمایه شود، گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت نباید تفاوتی با دیگر شرکت‌های سرمایه‌گذاری داشته باشند، در غیر این صورت انگار آزادسازی صورت نگرفته است؛ بنابراین باید به سمتی باشد که این اتفاق رخ دهد. به دنبال این اقدام مانند هر شرکت دیگری که سود پرداخت نمی‌کند و با آنها برخورد صورت می‌گیرد، برای این دو شرکت هم در سازمان بورس پرونده انضباطی تشکیل می‌شود و بعد از بررسی‌های انجام‌شده حکمی برای آنها صادر می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران