شماره امروز: ۵۴۷

| | |

طی هفته‌ای که گذشت شاهد رویدادها و اظهارنظرهای مختلفی در حوزه بورس کالا بودیم که به مهم‌ترین این خبرها در گزارش زیر اشاره‌شده است.

طی هفته‌ای که گذشت شاهد رویدادها و اظهارنظرهای مختلفی در حوزه بورس کالا بودیم که به مهم‌ترین این خبرها در گزارش زیر اشاره‌شده است.محمد رضوانی‌فر مدیرعامل شستا اعلام کرد که هیچ‌چیز به‌اندازه حذف رانت چند هزار میلیارد تومانی دلال‌ها به‌واسطه استقرار سامانه سیمان‌یاب و عرضه سیمان در بورس کالا لذت‌بخش نیست. پیش‌ازاین مدیرعامل شستا گفته بود: در مسیر شفافیت و ورود کالاها به بورس کالا با افرادی مواجه هستیم که با پول خرج کردن در تریبون‌های رسمی و غیررسمی هیاهو ایجاد کرده و موضوعات خلافی را مطرح می‌کنند، در این زمینه انتظار داریم با ورود دستگاه قضا، با مخالفان شفافیت اقتصادی برخورد قاطع شود. رضا جمارانیان، مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری سیمان تأمین بابیان اینکه سیمان کالایی است که مشمول قیمت‌گذاری نیست، گفت: باعرضه سیمان در بورس کالا رانت قیمتی عظیمی که در این صنعت بود، از بین می‌رود. سیتا اولین مجموعه‌ای بود که در بورس کالا سیمان عرضه کرد و درراه شفافیت قدم برداشت و یک گرم فروش خارج از بورس ندارد و این مسیر را ادامه می‌دهد که در صورت فراهم بودن شرایط حتماً در تالار صادراتی بورس نیز عرضه خواهیم داشت. محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید که با توجه به افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در بازار مسکن، امکان سرمایه‌گذاری و خانه‌دار شدن برای همه اقشار جامعه وجود ندارد، اما بازار سرمایه و ابزارهای مالی این امکان را برای همه اقشار فراهم می‌کند تا از طریق طرح فروش متری مسکن در بورس کالا بتوانند با سرمایه‌های خرد در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کرده و حتی خانه‌دار شوند؛ امیدوارم این طرح به زودی عملیاتی شود. به گفته مهدی مساحی، سرپرست مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران، پیش‌بینی می‌شود اوراق سلف مسکن برای عمده انبوه‌سازان بسیار کاربردی باشد و هم‌اکنون نیز شرکت‌های معظمی اعلام آمادگی کرده‌اند که به‌محض مصوب شدن دستورالعمل جدید، در اسرع وقت این اوراق را منتشر کنند؛ بورس کالا در تلاش است که با بهره‌گیری از ابزارهای مالی، بخشی از نیاز جامعه در حوزه مسکن را پوشش دهد و خانوارها را یک گام به خانه‌دار شدن نزدیک‌تر کند.

 پذیره‌نویسی پنجمین صندوق سرمایه‌گذاری طلای بازار سرمایه بانام «کهربا» که قرار بود از ۱۹ تیرماه به مدت پنج روز در بورس کالا انجام شود، در روز نخست و در استقبال گسترده فعالان بازار و خریداری کل واحدهای عرضه‌شده با موفقیت به پایان رسید. بر این اساس ۹۹ میلیون واحد صندوق طلای کهربا (به ارزش هر واحد ۱۰ هزار ریال) در بازار توسط سرمایه‌گذاران خریداری شد که با احتساب یک‌میلیون واحد آورده اولیه موسسان، درمجموع ۱۰۰ میلیون واحد سرمایه در صندوق جذب‌شده است. امیر صباغ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری سازمان ایمیدرو می‌گوید: بهتر است سنگ‌آهن در بورس کالا کشف قیمت شود تا تعیین قیمت‌ها بر اساس عرضه و تقاضای واقعی داخل کشور اتفاق خواهد افتاد. معیار بورس کالا اگر ازلحاظ حجم معاملات تقویت شود و افزایش پیدا کند، می‌تواند مرجع خیلی خوبی برای قراردادهای آتی سنگ‌آهن باشد لذا اگر بورس کالا را مرجع قرار دهیم، تمام مشکلات حل خواهد شد. علیرضا عسگری مارانی، کارشناس خبره بازار سرمایه معتقد است که تجربه دهه‌های اخیر اقتصاد ایران در اجرای قیمت‌گذاری دستوری باعث شده تا بورس کالا به بستر اصلی مبادلات کالاهای مهم و مواد اولیه مبدل شود که روند پرسرعت ورود کالاهای جدید به این بورس بیانگر اثبات ناکارآمدی قیمت‌گذاری در میان بسیاری از مسوولان و سیاست‌گذاران است و می‌توان گفت این زخم کهنه و کاری بر پیکر اقتصاد با اعتماد به مکانیزم بورس کالا در حال ترمیم است. عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: یک موضوعی که بسیار مهم است و دولت منتخب تأکید بر آن دارد این است که ما باید نظام قیمت‌گذاری دستوری را در بازار سرمایه کنار بگذاریم و این اتفاق، اتفاق مهمی است. محسن علیزاده تأکید کرد: اگر همه ارکان دولت از موضوع نظام قیمت‌گذاری همه کالاهایی که در بورس موجود است، خارج شوند می‌توان امید داشت که بازار حرکت رو به رشد و مثبتی پیدا کند. شنبه ۲۶ تیرماه برای نخستین‌بار ۱۵۰۰ تن پلی وینیل کلراید (پی‌وی‌سی) S۶۵ شرکت پتروشیمی غدیر در قالب قرارداد کشف پریمیوم در بورس کالای ایران عرضه می‌شود. جواد جهرمی، معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران در خصوص عرضه ۱۵۰۰ تن پی‌وی‌سی به‌صورت قرارداد کشف پریمیوم، گفت: قراردادهای کشف پریمیوم می‌تواند عاملی برای بهبود برنامه‌ریزی تولید پتروشیمی‌ها و صنایع تکمیلی باشد و این واحدها را از نوسانات لحظه‌ای بازار مصون دارد. قراردادهای کشف پریمیوم برای بالادست دستاورد مهمی مانند برنامه‌ریزی برای تولید را به همراه خواهد داشت و صنایع پایین‌دستی نیز با توجه به قراردادهایی که برای فروش داشته و برنامه‌ریزی تولید کرده‌اند، می‌توانند مواد اولیه خود را به‌صورت بلندمدت خریداری کنند. محمد متقی، رییس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی گفت: نخستین قرارداد بلندمدت فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا در قالب کشف پریمیوم و اعتباری محصول پی‌وی‌سی (PVC) آغازگر فصل جدیدی از معامله‌ها در بورس کالا است. قرارداد بلندمدت فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا شروع تازه‌ای خواهد بود بر کاهش ریسک تولید و تأمین امنیت در سمت عرضه و تقاضا و یک ابزار جدید در بازار که باعث رونق معاملات خواهد شد. بر اساس اطلاعیه بورس کالای ایران، ۷۲۵ هزار تن کلینکر شرکت‌های سیمان دورود، ساوه، فارس نو، صوفیان، بجنورد و بهبهان برای نخستین‌بار در این بورس پذیرش‌شده تا پس از رونق معاملات سیمان، نوبت به ماده اولیه این محصول یعنی کلینکر برسد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران