شماره امروز: ۵۴۷

| | |

غلامرضا مصباحی مقدم، رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان «مهلت 8 ماهه‌ای که در قانون تجارت برای پرداخت سود سهامداران بعد از برگزاری مجامع وجود دارد قطعاً به ضرر سهامداران است،

پرداخت سود مجامع باید در قانون تجارت اصلاح شود

سنا| غلامرضا مصباحی مقدم، رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان «مهلت 8 ماهه‌ای که در قانون تجارت برای پرداخت سود سهامداران بعد از برگزاری مجامع وجود دارد قطعاً به ضرر سهامداران است، به همین دلیل باید به‌طور حتم این قانون اصلاح و تغییراتی در قانون پرداخت سود سهامداران اعمال شود.» به ایرادات موجود در قانون تجارت برای پرداخت سود سهامداران اشاره کرد گفت: در این مورد باید دو موضوع برای تغییر مدنظر قرار گیرد، در ابتدا باید یا سیاستی اعمال شود که ارزش پول ملی با سرعت فعلی کاهش پیدا نکند و ارزش آن ثبات داشته باشد در غیر این صورت باید یا این قانون هر چه زودتر مورد اصلاح قرار بگیرد. مصباحی‌مقدم خاطرنشان کرد: هنوز نمی‌دانیم منطق چنین تصمیمی برای پرداخت سود سالانه سهامداران بعد از یک وقفه طولانی چه بوده است که به مدت چهار ماه برای تشخیص سود زمان گذاشتند و مدت‌زمان هشت ماه را هم برای واریز سود سهام در نظر گرفته‌اند. تغییر در این قانون نیازمند نگاه و دیدگاه‌های تخصصی و کارشناسی است و باید حقوقدانان برای بهبود وضعیت به نفع سهامداران نظراتی را نسبت به تغییر این موضوع اعلام کنند. بهترین تصمیم در دولت سیزدهم برای تداوم روند صعودی معاملات بورس و کسب بازدهی معقول سهامداران از این بازار، عدم دخالت دولت جهت تغییر مسیر معاملات است. مصباحی‌مقدم با اشاره به اینکه بازار سرمایه یک بازار آزاد مبادلاتی است که حال گاهی معاملات کالاها در این بازار از طریق بورس کالا، مبادلات انرژی در بورس انرژی و گاهی هم معامله سهام در بورس اوراق بهادار انجام می‌شود، اظهار داشت: باید اقدامی صورت گیرد که معاملات به‌صورت شفاف انجام شود و جلوی راه‌های تبانی در معاملات گرفته شود مثلاً از ورود و خروج‌های تأثیرگذار در قیمت بازار توسط هیات‌مدیره شرکت‌ها جلوگیری شود تا مانع دلال کاری در این بازار شد.رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است که شرکت‌ها نباید خود با ایجاد صف خرید باعث افزایش قیمت سهام شرکت‌ها شوند و در مقابل با ایجاد صف فروش زمینه افزایش عرضه‌ها در بازار را فراهم کنند.وی با اشاره به اینکه سازمان بورس دستگاه ناظر بر معاملات شرکت‌های بورسی است، پس بهترین تصمیم برای این بازار عدم‌مداخله دولت در معاملات است، گفت: دولت بهتر است تا آن زمان که می‌تواند و به‌شرط آنکه بازار در شرایط آرامی قرار داشته باشد، سهام شرکت‌های دولتی را که در بازار مهم هستند و از اعتبار لازم برخوردارند به مردم واگذار کند. بخشی از این واگذاری می‌تواند به‌صورت بلوکی و بخش دیگر از راه عرضه‌های خرد باشد تا از این طریق بازار سهام برای سهامداران از جذابیت برخوردار باشد تا فرصتی برای جذب منافع مردم ایجاد شود.رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار به ریسک‌های تهدیدکننده معاملات بورس تأکید کرد و افزود: ریسک فعلی بازار نرخ تورم، نرخ ارز و برخی از ریسک‌های سیاسی است که معاملات این بازار را تحت تأثیر تغییرات احتمالی خود مورد تهدید قرار داده است .صصوی با بیان اینکه هر اتفاقی که در کشور ازنظر سیاسی رخ دهد و تأثیرگذار بر روی افکار عمومی باشد بلافاصله اثر آن در بازار پدیدار می‌شود، اظهار داشت: در میان ریسک‌های فعلی بازار ریسک انتخاب تیم اقتصادی در دولت سیزدهم هم وجود دارد، این موضوع که تصمیمات تیم اقتصادی دولت سیزدهم قوی باشد یا خیر می‌تواند به‌شدت بر روند و آینده بازار تأثیرگذار باشد؛ بنابراین ریسک‌های موجود در بازار ازجمله ریسک‌های متنوعی هستند که بازار را مورد تهدید قرار می‌دهند.

انتخاب شما؛ سهامداری کدام شرکت است؟ 

نجم‌الدین مدنیان، مدیر سکوی تامین‌مالی جمعی هم‌آفرین شرکت مشاور سرمایه‌گذاری فاینتک در یادداشتی نوشت: در سال ۲۰۱۳ ارزش شرکت باسابقه کوکاکولا ۳۲۰ میلیون پوند بود؛ درحالی که همان زمان ارزش توییتر به عنوان یک شرکت جدیدالتأسیس ۱۳ میلیارد دلار برآورد و مدتی بعدازآن واتس‌آپ ۱۹ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد. اختلاف بین شرکت‌های استارت‌آپی و شرکت‌های تولیدی بسیار زیاد بود. بااین‌وجود بانک‌ها تا زمانی که این شرکت‌ها نسبتا ناشناخته بودند به آنها پول نمی‌دادند. آنها برای تأمین نقدینگی موردنیاز سرمایه در گردش و اجرای پروژه‌های جدید خود فقط یک‌راه‌حل داشتند. راه‌حلی نمانده بود جز روی آوردن به سرمایه‌گذاران خصوصی. آن‌ها به سرمایه‌گذاری خصوصی روی آوردند و سرمایه‌گذاران نیز از یک سود خیلی‌خوب بهره‌مند شدند، اما این سرمایه‌گذاران که در وهله اول به این برندها کمک کردند، چه افرادی بودند؟ از این سرمایه‌گذاران غالباً به عنوان فرشتگان تجارت (business angels) یاد می‌شود. این فرشتگان سالانه (سال ۲۰۱۵) در انگلستان در حدود ۸۵۰ میلیون پوند در این نوع کسب‌وکارها سرمایه‌گذاری کردند. فرشتگان تجارت در امریکا هم بیش از ۲۴ میلیارد دلار در این نوع کسب‌وکارها سرمایه‌گذاری کردند و از سود متوسط سالانه ۲۲ درصد بهره‌مند شدند و این فرصت‌های جذاب را به دست آوردند. بدون اغراق سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها و تماشای رشد (سودآوری آن‌ها) هیجان‌انگیز، چالش‌برانگیز (همراه با ریسک) و بسیار ارزشمند است؛ که به کمک سرمایه‌گذاری‌های خصوصی و تأمین مالی جمعی این اتفاق هیجان‌انگیز برای سرمایه‌گذاران رقم می‌خورد. اما در ایران نیز شرکت‌هایی هستند که با مجوز از فرابورس تأمین مالی جمعی را انجام می‌دهند. از این طریق شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار سایر شرکت‌های کوچک و متوسط راه جدیدی برای تأمین سرمایه موردنیاز خود از صدها یا حتی هزاران نفر پیداکرده‌اند. در تأمین مالی جمعی سرمایه‌گذاران در مقابل سرمایه خود سهمی از (طرح) شرکت را به دست می‌آورند؛ درست مانند فرشتگان تجارت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران