شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ماشاالله عظیمی، کارشناس بازار سرمایه درباره رشد قیمت سهام گفت: این بازار مبتنی بر امید با شاخص‌ها متغیراقتصادی و غیراقتصادی است که متغیرهای رفتاری در این بازار بسیار موثر است.

بازار سرمایه نیازمند هماهنگی تیم اقتصادی دولت است

ماشاالله عظیمی، کارشناس بازار سرمایه درباره رشد قیمت سهام گفت: این بازار مبتنی بر امید با شاخص‌ها متغیراقتصادی و غیراقتصادی است که متغیرهای رفتاری در این بازار بسیار موثر است. برخی از متغیرها ازجمله آگاهی‌بخشی، نظارت، تقویت صندوق تثبیت و ایجاد پوشش‌های لازم برای ریسک سهامداران مواردی است که دولت آینده به آن توجه دارد. کارشناس بازار سرمایه افزود: رشد معقول بازار سرمایه و هماهنگی در تیم اقتصادی دولت، جزو بایدهای موردنیاز این بازار است. وی از افزایش آگاهی‌های مردم از بازار سرمایه گفت و افزود: تصمیم‌گیری بهینه سهامداران نیازمند آموزش و تجربه است. باید به روند افزایش رشد سهام و سهامداران پاسخ معقول داد. وی ناهماهنگی در تیم اقتصادی دولت جدید را تنها رقیب دولت در اقتصاد اعلام کرد و افزود: باید تیم اقتصاد از هر نظر باهم هماهنگ باشد. عظیمی نقش‌آفرینی دولت در اقتصاد را عدم دخالت در امور اقتصادی اعلام کرد و گفت: وظیفه دولت سیاست‌گذاری و بسترسازی برای اقتصاد کشور است نه چنبره بر اقتصاد. دبیرکل اتاق تعاون ایران بابیان اینکه منابع صندوق توسعه ملی، برای اقتصاد مردمی است، گفت: اجزای دولت باید با وزارت اقتصاد هماهنگ باشد. مردمی‌تر از بورس نداریم. هر کس با هر سرمایه‌ای در کمال شفافیت می‌تواند خرید سهم کند و تعلل صندوق توسعه ملی و مقاومت کردن بانک مرکزی در رشد بازار سرمایه تأثیر گذاشت. ورود شرکت‌های فناور و شرکت‌های خرد و متوسط به بازار بورس می‌تواند جان تازه‌ای برای بورس باشد. در ادامه سید روح‌الله حسینی‌مقدم، کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه هم در مقابل نگاه سیاسی دولت مردان فضای انتخابات و تغییرات سیاسی را دنبال می‌کند تا بتواند تصمیم‌گیری‌های اقتصادی آینده را پیش‌بینی کند. وی بابیان اینکه برنامه‌های دولت جدید در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی در تداوم روند مثبت بازار سرمایه تأثیر خواهد داشت، گفت: ریزش قیمت سهام در چند ماه گذشته، پیش از انتخابات، و سبز شدن شاخص بورس و اطمینان مجدد سرمایه‌گذار در بعد از انتخابات امری طبیعی است. حسینی مقدم پیش‌بینی کرد با فرض ثابت بودن همه شرایط این رشد شاخص بازار سرمایه تا پایان شهریور ادامه یابد. مهدی طغیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم در ارتباط اینترنتی گفت: بورس آینه تمام نمای اقتصاد کشور است که باید روند رو به رشدی داشته باشد و خوب کار کند. از طرفی شاخص بورس باید نمایش واقعی اقتصاد جامعه باشد در غیر این صورت ثبات نخواهد داشت. وی به جهش شدید قیمتی در بورس از اواخر سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: این جهش مبتنی بر واقعیت جامعه نبود و شاخص بورس ثبات نداشت و منفی شد. افزایش شاخص باید ریشه در رونق اقتصاد کشور داشته باشد تا ثبات پیدا کند. طغیانی یکی از وظایف بازار سرمایه و بورس را تأمین مالی‌های درازمدت در اقتصاد کشور اعلام کرد و افزود: این تأمین مالی در بازار اولیه باید به سهولت باشد. وظیفه مدیر بورس ایجاد یک بازار منصفانه و شفاف است. وی با انتقاد از دولت در پرداخت نکردنِ مطالبات تولیدکننده برق گفت: ریشه مشکلات برق و پدیده خاموشی‌ها در رفتارهای دولت و دخالت‌های دولت در تولید است و قیمت‌گذاری‌ها مکرر اتفاق بیفتد.

ریشه خاموشی مکرر برق در قیمت‌گذاری دستوری است

سنا| رضا حدادزاده کارشناس بازار سرمایه درباره موانع رشد صنایع مختلف به‌ویژه پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها گفت: در صنایع مختلف با دو مانع جدی به دو صورت (عمومی و خاص) که سایه آن همیشه بالای سر صنایع است، مواجه هستیم. نرخ بهره بانکی اوراق بدون ریسک ازجمله این موانع است بدین‌صورت که هر کاری چه در حوزه تولید و در حوزه خدمات که در حال شکل گرفتن است با مانعی به نام نرخ بهره بدون ریسک مواجه است و همیشه این سوال پیش می‌آید که اگر پول در بانک گذاشته شود چه میزان بهره دریافت خواهیم کرد؟ یا اگر کسب‌وکاری شروع شود چه میزان نصیب ما خواهد شد؟ و سوالاتی از این قبیل که می‌تواند انگیزه برای شکل‌گیری کسب‌وکار را کاهش دهد. حدادزاده با اشاره به تجربه سال‌های ۹۲ تا ۹۶ در بازار سرمایه، گفت: به‌واسطه افزایش نرخ بهره سیاست‌های پولی انقباضی ایجاد و کسانی که اقدام به کسب‌وکار در کشور کرده بودند با مشکلات بی‌شماری مواجه و انگیزه خود را نسبت به شکل‌گیری آن کسب‌وکار از دست دادند. کارشناس بازار سرمایه به دومین مانع که به‌طور خاص به آن پرداخته می‌شود، اشاره کرد و افزود: قیمت‌گذاری دستوری را می‌توان به همه صنایع کشور ازجمله پالایشگاه‌ها تعمیم داد. پالایشگاه‌ها نه در مقدار فروش و نه نرخ فروش خود و قیمت‌گذاری روی نرخ‌های فروش آزاد داخلی هیچ‌گونه دخل و تصرفی ندارند و حتی در صورت‌حساب‌هایی که برای آنها فاکتور می‌شود، همه علی‌الحساب (گرفتن مبلغی پیش از حصول موعد پرداخت یا واریز) است و شرکت نمی‌داند تا چند ماه آینده چه نرخی قرار است برای آنها فاکتور شود. حدادزاده بابیان اینکه شرکت‌های پالایشگاهی در نرخ و وصول مطالبات دچار ابهام بوده و با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه هستند اظهار داشت: پالایشگاه‌ها برای به‌روزرسانی تجهیزات خود و تکمیل زیرساخت‌ها در تنگنا قرار دارند به‌طوری‌که عدم شفافیت قیمت محصولات و عدم گزارش‌گری مطلوب مالی شرکت‌ها را به دنبال دارد. به گفته حدادزاده؛ قیمت‌هایی که برای صنعت نیروگاهی تعریف‌شده دستوری است و این امر مانع رشد نیروگاه‌ها شده و آنها نمی‌توانند تجهیزات خود را بروز رسانی کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران