شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سازمان بورس و اوراق بهادار در نظر دارد سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) را به دلیل پاندمیک شدن ویروس کرونا و حفاظت از سلامت مدعوین و پیشگیری از خطرات احتمالی

نشست مجازی بین‌المللی  «بازار سرمایه اسلامی»

سازمان بورس و اوراق بهادار در نظر دارد سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) را به دلیل پاندمیک شدن ویروس کرونا و حفاظت از سلامت مدعوین و پیشگیری از خطرات احتمالی، به‌صورت آنلاین برگزار کند. این در حالی است که، به‌منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و انجام اقدامات پیشگیرانه جهت حفظ سلامت کلیه شرکت‌کنندگان، سازمان بورس در نظر دارد تا این دوره را برای نخستین‌بار به‌صورت مجازی برگزار کند. موضوع اصلی این دوره «نقش فراگیر و موثر مالی اسلامی در بحران‌ها» است و مباحث اصلی نیز شامل: نقش بازار سرمایه اسلامی و صنعت صکوک در محیط کلان مالی؛ هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در چارچوب مالی اسلامی؛ سرمایه‌گذاری جایگزین اسلامی: سرمایه‌گذاری غیرفعال، صندوق‌های جسورانه و غیره؛ فین تک و بازار سرمایه اسلامی: تجارب، نوآوری‌ها و چالش‌ها؛ تأمین مالی استارتاپ‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط در چارچوب مالی اسلامی برای رفع التهاب حاصل از کووید-۱۹؛ سرمایه‌گذاری مسوولیت اجتماعی در دوران کووید-۱۹؛ و دارایی‌های رمزارز نگاری شده در چارچوب بازار سرمایه اسلامی خواهد بود. سازمان بورس از علاقه‌مندان به سخنرانی در این دوره معتبر دعوت به عمل می‌آورد تا موضوع سخنرانی که با موضوع اصلی و مباحث اصلی این دوره مرتبط باشد را ارسال کند. فایل پاورپوینت مقالات تایید شده توسط کمیته علمی نهایتاً باید تا ۲۵ شهریور سال جاری ارسال شود. تاکنون بیش از ۵۰۰ اندیشمند خارجی از بیش از ۴۰ کشور مسلمان و غیرمسلمان خارجی در این دوره‌ها شرکت کرده و از تجربیات فقه پویای شیعه جعفری در بازار سرمایه اسلامی بهره‌مند شده‌اند.

ایراد قانونی در عنوان سهام خزانه

دکتر سید مصطفی علوی رییس اداره نظارت بر حسابرسان معتمد و گزارشگری مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به موضوع حسابداری و گزارشگری مالی عملیات بازار گردانی در صورت‌های مالی ناشر گفت: ازآنجایی‌که در عملیات بازار گردانی در حالتی که ناشر تأمین‌کننده منابع مالی باشد، تملک سهام توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی صورت می‌گیرد و نه ناشر، با توجه به شرایط مقرر در ماده 28 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقا نظام مالی کشور و همچنین آیین‌نامه خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه، ازلحاظ قانونی این نوع سهام نمی‌تواند به عنوان سهام خزانه شناسایی شود. مطابق با شرایط مقرر در ماده 28 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقا نظام مالی کشور و همچنین ایین‌نامه خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه؛ در عملیات بازار گردانی که ناشر تأمین‌کننده منابع مالی باشد تملک سهام ناشر توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازار گردانی، از منظر قانونی در صورت‌های مالی ناشر به عنوان سهام خزانه قابل‌شناسایی نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران