شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وحید پاافشار، مدیرعامل شرکت سبدگردان سینا نشست خبری فرابورس با اشاره به اینکه سیناد صندوق با درآمد ثابت و قابل معامله است، گفت:

نقدشوندگی سیناد تضمین شد

وحید پاافشار، مدیرعامل شرکت سبدگردان سینا نشست خبری فرابورس با اشاره به اینکه سیناد صندوق با درآمد ثابت و قابل معامله است، گفت: پذیره‌نویسی صندوق از دیروز 5 تیرماه آغازشده و 10 روز کاری ادامه خواهد داشت.تمامی سرمایه‌گذاران حقیقی یا حقوقی می‌توانند به‌صورت نامحدود اقدام به خرید واحدهای این صندوق کنند. مدیرعامل سبدگردان سینا مدت فعالیت صندوق را از زمان دریافت مجوز نامحدود اعلام کرد و گفت: حداقل سرمایه صندوق 50 میلیارد تومان و حداکثر 500 میلیارد تومان است. وی استقبال دیروز بازار از پذیره‌نویسی واحدهای این صندوق را موفقیت‌آمیز ارزیابی کرد و افزود: سقف تعداد واحدهای قابل‌عرضه صندوق در 10 روز پذیره‌نویسی 495 میلیون واحد و ارزش اسمی هر واحد 10 هزار ریال است. پاافشار با اشاره به اینکه پرداخت سود صندوق سیناد به‌صورت ماهیانه است، افزود: موضوع فعالیت صندوق با توجه به اینکه درآمد ثابت و قابل معامله است، شامل سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار ازجمله اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی، سهام و حق تقدم و گواهی سپرده کالایی است. به گفته وی ارکان صندوق سینا سپهر سودمند شامل ارکان اجرایی و نظارتی است به‌طوری که ارکان اجرایی شامل مدیر صندوق و بازارگردان هستند که مدیر صندوق شرکت سبدگردان سینا و بازارگردان تأمین سرمایه دماوند هستند. همچنین ارکان نظارتی متولی و حسابرس را شامل می‌شود که متولی موسسه حسابرسی آزموده کاران و حسابرس موسسه آزمون پرداز است. مدیرعامل سبدگردان سینا با تأکید بر اینکه شرکت سینا به عنوان مدیر صندوق تلاش می‌کند تا بازدهی صندوق از ابتدای فعالیت متناسب با میانگین بازدهی صندوق‌های مشابه باشد، گفت: این اطمینان را به سرمایه‌گذاران می‌دهیم که بازدهی متناسب با نوع ماهیت صندوق با درآمد ثابت و بر اساس ریسک و بازده به ثبت برسد، همچنین با توجه به پذیرش ریسک مورد قبول تلاش می‌شود بیشترین بازدهی ممکن شناسایی شود. به گفته وی با توجه به روند رو به رشد بازار و اقدامات سبدگردان سینا در حوزه‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار و سپرده‌های بانکی تلاش می‌شود حداقل سود سالانه 20 درصد و مرکب 22 درصد محقق شود.به گفته پاافشار مبلغ سود بعد از آغاز فعالیت صندوق در دوره‌های زمانی و مقاطع ماهانه در آخرین روز ماه محاسبه و پس از دو روز کاری به‌حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود.

وی همچنین ادامه داد: کارمزد پذیره‌نویسی صندوق بر عهده مدیر صندوق است و سرمایه‌گذاران در پذیره‌نویسی کارمزد پرداخت نمی‌کنند. تلاش می‌شود بازارگردانی فعالی انجام شود تا سرمایه‌گذاران بتوانند هر زمان که اراده کردند واحدها را به وجه نقد تبدیل کنند و صندوق نقدشوندگی مناسبی داشته باشد. به گفته وی پس از پذیره‌نویسی صندوق، نماد برای مدتی متوقف خواهد شد تا فرایند قانونی طبق دستورالعمل‌های سازمان بورس انجام و مجوز فعالیت صادر شود، پس‌ازآن پرتفوی سرمایه‌گذاری فعال شده و بر اساس ابلاغیه‌های سازمان بورس مبنی بر نصاب سرمایه‌گذاری برای صندوق‌های با درآمد ثابت، فعالیت این صندوق آغاز خواهد شد. پاافشار با اشاره به اینکه در این مسیر ریسک‌هایی وجود دارد، افزود: شرکت سبدگردان سینا با عنوان مدیر صندوق در تلاش است این ریسک‌ها را به حداقل برساند، البته صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت ریسک پایینی دارند، اما یکی از ریسک‌های این صندوق‌ها موضوع نقدشوندگی است که تلاش می‌شود از طریق بازارگردان این موضوع برطرف شود.وی ریسک بعدی را نوسانات NAV دانست و افزود: با توجه به اینکه در طول دوره فعالیت صندوق، ممکن است سبد دارایی دچار نوسانات مقطعی شود با ایجاد بازارگردانی فعال از طریق دو صندوق، منافع سرمایه‌گذاران را حفظ خواهیم کرد. به گفته وی در حال حاضر صندوق بازارگردانی امید سینا در حال ثبت نزد اداره ثبت شرکت‌ها است که پس‌ازآن با دریافت مجوز، شروع به کار خواهد کرد، قرار است این شرکت در کنار تأمین سرمایه دماوند بازارگردانی صندوق را بر عهده بگیرد تا نقدشوندگی «سیناد» توسط این دو صندوق تضمین شود.

بورس کالا مسیرهدایت منابع به تولید مسکن

کالاخبر| علیرضا پاک فطرت، عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: خرید مسکن همواره برای مردم جذاب است و اگر طرحی جذاب برای هدایت منابع به این بازار معرفی شود، قطعا با استقبال جامعه مواجه می‌شود. از این رو بحث عرضه مسکن در بورس کالا و به‌کارگیری از ابزارهای مالی در راستای پیش فروش متری مسکن می‌تواند بسیار کارآمد و مطلوب باشد که این طرح، حمایت، نظارت و سیاست‌گذاری‌های صحیح را از سوی متولیان امر می‌طلبد.  علیرضا پاک فطرت افزود: به نظر می‌رسد طرح پیش فروش متری مسکن در قالب انتشار اوراق سلف موازی استاندارد، طرحی در جهت پاسخگویی به نیاز روز سرمایه‌گذاران و مردم باشد که حتی با سرمایه‌های خرد نیز امکان سرمایه‌گذاری در بازار و تولید مسکن را فراهم می‌کند؛ در این میان بورس کالا با هماهنگی وزارت راه یا سایر نهادهای متولی باید زیرساختی را فراهم کند تا سرمایه‌گذاران با اطمینان کامل به سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن بپردازند. این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه بورس کالا به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه و بستری که روزانه میزبان عرضه‌های گسترده کالاهاست، سازوکاری قابل اعتماد برای عرضه مسکن است، اظهار داشت: پیشنهاد می‌کنم با معرفی مناسب طرح پیش فروش متری مسکن در جامعه، امکان مشارکت نوجوانان و جوانان در طرح مسکن بورسی فراهم شود که یکی از راه‌های تقویت بخش تولید و عرضه مسکن نیز می‌تواند همین حوزه یعنی پیوند بازار سرمایه و بازار مسکن باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران