شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سومین جلسه میز صنعت با میزبانی سازمان بورس و اوراق بهادار و حضور مدیران عامل نیروگاه‌های تولید برق و همچنین مدیران سندیکای تولیدکنندگان برق کشور برگزار شد

سومین جلسه میز صنعت با میزبانی سازمان بورس و اوراق بهادار و حضور مدیران عامل نیروگاه‌های تولید برق و همچنین مدیران سندیکای تولیدکنندگان برق کشور برگزار شد و در آن دغدغه‌های فعالان این صنعت و راه کارهای پیش رو مورد بحث و بررسی قرار گرفت. دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: این جلسه اولین جلسه میز صنعت برق و سومین جلسه از سلسله جلسات میز صنعت بود که در سازمان بورس راه‌اندازی شده است. در جریان جلسه امروز میز صنعت، مدیران نیروگاه‌هایی که شرکت‌های آنها در بازار سرمایه پذیرفته‌شده‌اند، حضور یافته و به بیان مشکلات و دغدغه‌های خود پرداختند.

وی افزود: این صنعت اگرچه مسائلی دارد اما درعین‌حال راه‌حل‌های متعددی نیز پیش روی آن قرار دارد. به خصوص که بخشی از این راه‌حل‌ها، در قوانین و مقررات موجود، پیش بینی شده اما متأسفانه هنوز اجرانشده است. بنابراین مطالبه اصلی در رابطه با صنعت برق این است که این مقررات اجرا شود که از جمله می‌توان به ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارها اشاره کرد.رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: این ماده قانونی صراحتا بیان می‌کند که وقتی کالایی وارد بورس می‌شود، از شمول قیمت‌گذاری دستوری خارج می‌شود. از این‌رو انتظار می‌رود با اجرای این قانون، محدودیت‌های قیمتی و مواردی همچون سهمیه‌بندی در این صنعت از بین برود.دهقان دهنوی چالش دیگر این صنعت را که در این روز مورد بررسی قرار گرفت، موضوع صادرات برق دانست و گفت: انتظار فعالان صنعت برق این است که صادرات برق توسط خود نیروگاه‌های بخش خصوصی صورت گیرد. این مطالبه به حقی است؛ چراکه افزایش صادرات غیرنفتی کشور در گرو حضور بخش خصوصی در بازار صادرات است. این مطالبه دیگری بود که امروز مطرح شد و ان‌شاءالله امیدوارم محقق شود تا نیروگاه‌ها بتوانند از منافع صادرات برقشان، خودشان نیز بهره‌مند شوند.رییس سازمان بورس و اوراق بهادار موضوع دیگری که در این جلسه مطرح شد را امکان توسعه تولید برق و سرمایه‌گذاری در ظرفیت‌های جدید نیروگاه‌های موجود دانست و گفت: طبق گفته شرکت‌کنندگان در این جلسه، بخشی از نیروگاه‌ها می‌توانند از طریق ایجاد سیکل ترکیبی، تولید برقشان را افزایش دهند که تحقق این امر نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. اما سرمایه‌گذاری جدید منوط به این است که صنعت برق از سودآوری و توجیه‌پذیری کافی برخوردار باشد.وی گفت: بنابراین راه‌حل موجود این است که زمینه و شرایط جهت سودآوری صنعت برق فراهم شود تا سرمایه‌گذاری جدید از طریق بازار سرمایه وارد این شرکت‌ها شود و آنها با افزایش ظرفیت بتوانند ضمن سودآوری بیشتر خود، مشکلات فعلی کشور در این حوزه را که به شکل قطعی برق خود را نشان داده است، از بین ببرند، ضمن اینکه با صادرات بیشتر سودآوری بیشتری نیز شامل حال اقتصاد کشور و شرکت‌های تولیدکننده خواهد شد.

در پایان دهقان دهنوی در خصوص مزایای برگزاری این جلسات و ایده اولیه تشکیل آن گفت: ایده اولیه تشکیل این جلسات، همگرایی، همفکری و استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای کمک کردن به صنایع مختلفی بود که شرکت‌های آنها در بازار سرمایه حضور دارند. سازمان بورس با برگزاری این جلسات و بررسی راهکارهای لازم، در جهت حفظ و توسعه منافع سهامداران و همچنین توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و رشد تولید در شرکت‌های بورسی قدم برمی‌دارد. با پیگیری راهکارهای موجود، هم منافع سهامداران و هم منافع اقتصاد کشور تامین خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران