شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سنا| وحید روشن قلب، رییس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مصوبه جدید سازمان بورس گفت:

برگزاری نخستین کنفرانس ناشران در سامانه تدان

سنا| وحید روشن قلب، رییس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مصوبه جدید سازمان بورس گفت: با توجه به‌ضرورت پاسخگویی به سوالات یا ابهامات فعالان بازار در مورد شرکت‌هایی که در آستانه عرضه اولیه قرار دارند، ازاین‌پس، بعد از تکمیل اطلاع‌رسانی ناشر در سامانه کدال و تهیه گزارش ارزش‌گذاری ناشر، باید کنفرانس اطلاع‌رسانی (عرضه اولیه) توسط شرکت‌های بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس انجام شود. رییس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد تغییرات صورت گرفته در فرآیند عرضه اولیه سهام شرکت‌ها اظهار کرد: مطابق با ابلاغیه سازمان بورس و اوراق بهادار به شرکت‌های بورس و فرابورس مقرر شد؛ شرکت‌هایی که در آستانه عرضه اولیه قرار دارند؛ باید پس از تکمیل اطلاع‌رسانی ناشر در سامانه کدال و تهیه گزارش ارزش‌گذاری ناشر؛ حداقل پنج روز کاری قبل از تاریخ تعیین‌شده عرضه اولیه، اطلاعیه کنفرانس خبری خود را منتشر کنند. وی در ادامه افزود: پس از انتشار اطلاعیه مذکور، سه روز کاری فرصت در اختیار فعالان بازار جهت طرح سوالات و ابهامات در سامانه «تدان» وجود دارد و ناشر دو روز کاری فرصت پاسخگویی به سوالات مطرح‌شده را دارد. به گفته روشن قلب در صورت عدم پاسخگویی کامل و مناسب ناشر به سوالات مطرح‌شده؛ عرضه اولیه سهام توسط بورس مربوطه لغو می‌شود. رییس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: با توجه به فراهم آمدن زیرساخت‌های لازم جهت ارسال سوالات و ابهامات؛ از فعالان بازار که مجاز به ارسال نظرات در سامانه «تدان» هستند دعوت می‌شود که در مهلت مقرر نسبت به ارسال سوالات خود در خصوص اطلاعات و گزارش ارزش‌گذاری شرکت در سامانه تدان اقدام کنند. یادآور می‌شود که در روز چهارشنبه، نخستین اطلاعیه ضرورت برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی عرضه اولیه در خصوص شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری در سامانه کدال منتشرشده است.

حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد کشور

هفته‌ای که گذشت شاهد رویدادها و اظهارنظرهای مختلفی در حوزه بورس کالای ایران بودیم که مهم‌ترین عناوین آنها به «تأثیر مثبت عرضه کالاها در بورس بر شرایط سهام شرکت‌ها»، «پای سرمایه‌گذاران خارجی به معادن باز می‌شود» و «ادامه معاملات مناقصه با خرید ۳ هزار عدد کنتور برق» اختصاص داشت. محمدعلی دهقان دهنوی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به افزایش تنوع عرضه محصولات در بورس کالای ایران طی ماه‌های اخیر گفت: شرکت‌های بورسی که محصولاتشان را در بورس کالای ایران عرضه می‌کنند، درواقع بستری رقابتی را برای فروش محصولات خود انتخاب کرده‌اند که این موضوع در رشد بازدهی شرکت‌ها و به دنبال آن بهبود شرایط سهام شرکت‌ها اثر مثبتی خواهد داشت. محمدعلی احمدزاده اصل که سابقه ریاست هیات‌مدیره شرکت معادن و فلزات و همچنین هیات‌مدیره چادرملو را دارد و سال‌ها در صنایع مس و معدن فعالیت داشته، این اقدام را مفید و موثر دانسته و معتقد است که فروش مواد معدنی در بورس کالا برمبنای قیمت‌های بین‌المللی، پای سرمایه‌گذاران خارجی را به بخش معادن باز می‌کند. زمانی که شرکت‌های سرمایه پذیر در بورس کالا حضورداشته باشند باعث رونق آن شرکت بورسی نیز خواهد شد. از مسیر بورس کالا می‌توان برای توسعه صنعت بر روی منابع مالی که از بازار تأمین می‌شود حساب باز کرد و درواقع، منابع عظیم مالی و اقتصادی وارد تولید خواهد شد. پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس بابیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری، آسیب‌های زیادی را به اقتصاد کشور ازجمله بازار سرمایه وارد کرده است، گفت: حذف قیمت‌گذاری دستوری به پیشنهاد کمیسیون اقتصادی مجلس و گزارش‌های انجام‌شده در جلسه کمیته فرعی سران قوا موردبحث قرارگرفته است که در جلسه قبلی سران قوا هم درخواست‌هایی در این زمینه ارایه شد و قرار است به زودی موضوع حذف قیمت‌های دستوری در اقتصاد کشور که کاملاً اثر منفی آن در بازار سرمایه مشهود است در دستور کار قرار بگیرد. حذف قیمت‌گذاری به عنوان مهم‌ترین تصمیم برای بهبود وضعیت بازار تلقی می‌شود که با حذف آن می‌توان اثر مثبت آن را در معاملات بورس دید و شاهد روزهای بهتری در این بازار باشیم. پس از پیش‌قدم شدن آستان قدس رضوی در سال جاری برای پذیرش یک قطعه زمین ۱۵ هزار متری خود در مازندران این‌بار نوبت شرکت عمران شهر جدید هشتگرد بود تا ۷ باب واحد تجاری خود را در بورس کالا پذیرش کند. ۱۷ خردادماه و در جریان معاملات مناقصه در بورس کالای ایران، ۳ هزار عدد کنتور برق مورد تقاضای شرکت توزیع نیروی برق استان کرمان روی تابلوی معاملات رفت که با ورود یک تولیدکننده کنتور برق به این معامله و قبول قیمت پایه مورد درخواست متقاضی یعنی ۴ میلیون و ۱۴۹ هزار ریال به ازای هر عدد کنتور، این معامله با موفقیت به ثبت رسید. بورس کالای ایران چهارشنبه گذشته برای نخستین‌بار پذیرش ۱۰ هزار و ۱۷۰ تن تایر معادل «یک‌میلیون و ۳۶۰ هزار حلقه تایر» از سوی دو شرکت تولیدکننده تابعه شستا را تجربه کرد که محمد رضوانی‌فر مدیرعامل شستا این اقدام را در راستای تعهد شستا در مسیر شفافیت اعلام کرده است. همچنین مدیرعامل گروه صنعتی بارز و سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران هرکدام این رویداد را در جهت شفافیت و سهولت روند معاملات تایر در کشور عنوان کرده‌اند. بر این اساس شنبه ۲۲ خردادماه بازار فرعی بورس کالای ایران برای نخستین‌بار میزبان عرضه ۱۲۰۰ تن تایر خودرو شرکت لاستیک بارز کردستان و ۳۵۰ تن تایر خودرو گروه صنعتی بارز خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران