شماره امروز: ۵۴۷

صورت‌های مالی سازمان بورس برای نخستین‌بار منتشر می‌شود

| | |

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از انتشار صورت‌های مالی تصویب‌شده سال ۹۹ سازمان بورس برای مشاهده عموم خبر داد و گفت: در راستای ارتقای شفافیت،

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از انتشار صورت‌های مالی تصویب‌شده سال ۹۹ سازمان بورس برای مشاهده عموم خبر داد و گفت: در راستای ارتقای شفافیت، صورت‌های مالی تصویب‌شده سال گذشته این سازمان برای نخستین‌بار جهت مشاهده عموم مردم و فعالان بازار منتشر خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، «محمدعلی دهقان دهنوی» با بیان اینکه موضوع جلسه دیروز شورای عالی بورس، برگزاری مجمع سالانه سازمان بورس و اوراق بهادار بود که طی آن، گزارش هیات‌مدیره سازمان بورس به شورای عالی بورس و همچنین گزارش حسابرس قانونی سازمان بورس و اوراق بهادار ارایه شد، افزود: از نکات برجسته جلسه دیروز این بود که گزارش حسابرسی سازمان بورس و اوراق بهادار، هیچ بند حسابرسی نداشت و به‌ اصطلاح پاک بود.

وی اظهار داشت: این گزارش‌ها به نحو مطلوب ارزیابی‌ شده و مورد تایید قرار گرفت و در نهایت پس از ارایه، اعضای شورای عالی بورس ضمن تقدیر و تشکر از سازمان بورس به سبب مطلوب بودن گزارش ارایه‌شده، صورت‌های مالی را تصویب کردند.

دهقان دهنوی یکی دیگر از نکات مثبت گزارش ارایه‌شده را واریز بخش عمده درآمدهای سازمان بورس و شرکت‌های تابعه آن به صندوق تثبیت بازار دانست و گفت: از نکات مهم این گزارش این بود که در سال ۹۹، به دنبال توسعه فعالیت در بازار و افزایش معاملات، درآمد سازمان از محل کارمزدها، درآمد قابل‌توجهی بود که حدود ۹۰ درصد از این درآمد به‌صورت داوطلبانه توسط سازمان بورس به‌ حساب صندوق تثبیت بازار واریز و در راستای حمایت از بازار به کار گرفته شده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: علاوه بر سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت سپرده‌گذاری و مدیریت فناوری و رایان‌بورس نیز که به عنوان شرکت‌های زیرمجموعه سازمان بورس از محل کارمزدها درآمد کسب می‌کنند، به سهم خودشان، بخش قابل‌توجهی از درآمدشان را به صندوق تثبیت و توسعه بازار واریز کرده‌اند که این منابع نیز برای حمایت از بازار به کار گرفته شده است.

به گفته وی، علاو ه بر منابع واریزی به صندوق تثبیت، سود سنوات گذشته صندوق نیز از سوی سازمان بورس دریافت نشده و در جهت حمایت از بازار و صرف حمایت از بازار شده است.

  گام مهم سازمان بورس 

در مسیر ارتقای شفافیت

دهقان دهنوی انتشار عمومی این گزارش‌ها را به عنوان یک تصمیم مهم از سوی سازمان بورس به منظور شفافیت اعلام کرد و گفت: همان‌طورکه پیش ‌از این تصمیم گرفته بودم، در راستای ارتقای شفافیت، صورت‌های مالی سازمان برای نخستین‌بار برای عموم مردم و فعالان بازار منتشر خواهد شد. بدین‌ترتیب در چند روز آینده صورت‌های سازمان برای اولین‌بار منتشر خواهد شد و از این طریق فعالان بازار، نهادهای مالی، اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند گزارش سازمان عملکرد آن را مشاهده کنند. با این اقدام، سازمان بورس و اوراق بهادار نیز مانند هر نهاد عمومی دیگری که باید اصل شفافیت را رعایت کند، عملکرد مالی‌اش در عملکرد دید و قضاوت عموم مردم قرار خواهد گرفت و در این ساختار بر میزان شفافیت بازار سرمایه افزوده خواهد شد. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تأکید بر این نکته که سازمان بورس به عنوان یک‌ نهاد عمومی غیردولتی هیچ الزامی برای انتشار این صورت‌های مالی ندارد، افزود: با توجه به ‌ضرورت افزایش شفافیت در بازار سرمایه این تصمیم توسط سازمان بورس و اوراق بهادار اتخاذ شد ضمن اینکه، این موضوع همواره یکی از خواسته‌های فعالان بازار سرمایه بود به‌طوری‌که در سال‌های گذشته همواره بر روی انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس تأکید داشتند اما بنا به دلایلی انجام‌ نشده بود، ما امسال برای اولین‌بار این کار را انجام خواهیم داد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در کنار گزارش سالانه، گزارش‌های سه‌ماهه و شش‌ماهه سازمان نیز منتشر خواهد شد، گفت: اکنون گزارش حسابرسی‌شده و تصویب‌شده سالانه منتشر می‌شود و در آینده سعی می‌کنیم گزارش‌های فصلی و غیره را نیز منتشر کنیم.

دهقان دهنوی اظهار داشت: هدف نهایی این است که همانند شرکت‌هایی که تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار قرار دارند، سازمان نیز مانند آنها این گزارش‌ها را منتشر کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران