شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فارس| علیرضا صالح، رییس سابق سازمان خصوصی‌سازی، مقوله واگذاری را بزرگ‌ترین سیاست‌ اقتصادی پس از انقلاب اسلامی دانست و گفت:

فارس| علیرضا صالح، رییس سابق سازمان خصوصی‌سازی، مقوله واگذاری را بزرگ‌ترین سیاست‌ اقتصادی پس از انقلاب اسلامی دانست و گفت: برخی شرکت‌ها برای واگذاری هنوز آماده‌سازی نشده بودند و جالب است بدانید شرکت مخابرات پس از ۱۲ سال از عمر واگذاری با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر سر هزار ملک اختلاف‌نظر دارند. درحالی که این موارد قبل از واگذاری باید انجام شود. مابعد از مقوله واگذاری باید نظارت پس از واگذاری هم در نظر داشته باشیم. اصل خصوصی‌سازی خوب است، اما شاید در اجرا مشکل‌داریم. 

رییس سابق سازمان خصوصی‌سازی با بیام اینکه خوب کار کردن باکار خوب کردن تفاوت دارد، گفت: اساساً دولت‌ها نیامدند که خوب کار کنند و اصلاً کارفرمای خوبی نیستند، اما برای کارهای خوب می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند. مانند بهداشت و آموزش که عواید آنی برای شهروندان ندارد. در هیچ کشوری، اقتصاد دولتی موفق بیرون نیامده است و شرکت‌های بزرگ دولتی که برخی به آن اشاره می‌کنند، باید دید چه حجمی از اقتصاد را در اختیاردارند.

برخی شرکت‌های نفت کشورها دولتی هستند، اما در کنار آنها صندوق ثروت مانند صندوق توسعه ملی ایران شکل‌گرفته و از سود خودشان، بخشی از بودجه را تامین می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد روند حکمرانی در آن کشورها با ایران تفاوت دارد. 

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه اصل ۴۴ قانون اساسی یک بسته سیاستی کامل است، تصریح کرد: آماده‌سازی، واگذاری و توانمندسازی در اصل خصوصی‌سازی آمده، اما برای توانمندسازی بخش تعاون که می‌توانند بخشی از اقتصاد را در دست بگیرند، غفلت شده است. 

اگر بخواهیم از سوابق کاری که انجام داده ایم درس بگیریم، باید گفت سازمان خصوصی‌سازی باید از زیر مجموعه وزارتخانه خارج و در سطح معاون اول یا مستقیم زیرنظر رییس‌جمهور اداره شود. به این دلیل که ثروت کشور شده چند شرکت دولتی که باید روی این موضوع حساسیت داشت. 

به گفته وی، وزارت اقتصاد خودش بزرگ‌ترین بنگاهدار است. درحالی که رییس سازمان خصوصی‌سازی باید قدرت بالایی داشته باشد. همچنین هیات واگذاری را از دو وزیر و دو نماینده ببریم بالاتر و سه قوه در آن نقش داشته باشند.

دعوا باید قبل از واگذاری باشد و اگر دادستان کل کشور عضو هیات واگذاری باشد، تا حدی مشکلات حل خواهد شد. اگر اعضای هیات واگذاری با حکم رییس‌جمهور بیایند و قوای دیگر بر روند کار آنها نظارت کنند، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. در نتیجه ارتقا جایگاه باید انجام شود و رییس سازمان‌ خصوصی‌سازی باید اختیارات بیشتری از یک معاون وزیر داشته باشد.

صالح در پاسخ به پرسش مجری کارشناس برنامه مبنی بر اینکه رویکرد دولت در واگذاری‌ها کسب درآمد است یا خیر گفت: هر کاری در نهایت به درآمد منجر خواهد شد، اما باید توجه داشت طبق اصل ۲۹ اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مصارف و بازسازی ساختاری حتما باید در ادامه واگذاری وجود داشته باشد.

به این صورت که اگر بنگاه ۱۰۰ نیروی انسانی مازاد دارد، با یک دهم مبلغ واگذاری آنها را بازخرید و در یک شرکت دیگر ساماندهی کند و بعد به بخش خصوصی برسد که طی سال‌های گذشته سیر قانونی آن در بودجه نادیده گرفته شده است. 

معاون سابق وزیر اقتصاد با بیان اینکه فرآیند واگذاری ناقص است، افزود: پیشنهاد و کاری که من در سازمان خصوصی‌سازی پیگیری می‌کردم این بود که دیگر مال نفروشیم و به جای واگذاری یک جایگاه سوخت مخازن هم کنار آن قرار دهیم و کل مجموعه را در بورس پذیرش کنیم و سهام آن به فروش برسد.

همچنین به جای واگذاری فولاد مبارکه و 

گل گهر، سهام شرکت ایمیدرو را در بورس عرضه می‌کردیم و زمانی که یک شرکت بورسی شد، باید ضوابط آن را رعایت شود و فامیل بازی تعطیل خواهد شد. بر هم زدن مدیریت شرکت‌ها باعث شده اکنون معدن در اختیار یک نفر باشد و 

ذوب آهن، سنگ در اختیار ندارد. اگر این مجموعه را با هم دیده بودیم، ساختار مدیریتی به هم نمی‌ریخت.  رییس سابق سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اینکه نحوه قیمت‌گذاری‌ها را تغییر دادیم، افزود: برای واگذاری چند نیروگاه، یک هلدینگ تشکیل دادیم که در بورس عرضه شوند تا سازوکار قیمت آن مشخص و بهتر بتوانند با توانیر طرف حساب شوند.

 به نوعی اصلاح ساختار ایجاد کردیم تا مبنا بورس باشد و همه‌چیز شفاف عرضه شود. یکی از اقداماتی که انجام شد، در سال ۹۸ 

آیین نامه اهلیت را نوشتیم که قبل از آن قانون صراحتا در مورد آن صحبت نکرده بود. به این صورت که علاوه بر صلاحیت‌های عمومی شاخص‌های تخصصی هم اضافه شد. از این رو سامانه‌ای باید رونمایی شود که نظارت بعد از واگذاری را بر عهده داشته باشد و روند دریافت همه مجوزهای لازم را رصد کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران