شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در هفته‌ای که گذشت شاهد رویدادها و اظهارنظرهای مختلفی در حوزه بورس کالای ایران بودیم که مهم‌ترین عناوین آن‌ها به «شکسته شدن رکورد تاریخی ارزش معاملات ماهانه» و «جمع بزرگان معدنی کشور تکمیل شد»،

در هفته‌ای که گذشت شاهد رویدادها و اظهارنظرهای مختلفی در حوزه بورس کالای ایران بودیم که مهم‌ترین عناوین آن‌ها به «شکسته شدن رکورد تاریخی ارزش معاملات ماهانه» و «جمع بزرگان معدنی کشور تکمیل شد»، «محصولات ۹ شرکت سیمانی شستا درراه بورس» و «خزانه بانک آینده آماده پذیرش سکه طلا شد» اختصاص داشت.

طی اردیبهشت‌ماه سال جاری، ۲ میلیون و ۹۲۵ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۴۰۶ هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به فروردین ماه به ترتیب رشد ۶ و ۱۶ درصدی را در حجم و ارزش معاملات تجربه کرد. رویداد مهم در این حوزه، ثبت رکورد جدید۴۰۰ هزار میلیارد ریالی ارزش معاملات ماهانه بوده که در تاریخ معاملات بورس کالا بی‌سابقه بوده است.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بابیان اینکه اصل شفافیت مهم‌ترین عواملی است که موفق شدیم به کمک آن به سود قابل‌توجه در فعالیت‌های اقتصادی برسیم، گفت: هشت سامانه شفافیت در وزارت تعاون استقراریافته به‌گونه‌ای که سال گذشته به تمام شرکت‌ها بخشنامه‌ای ابلاغ کردیم که تمام کالاهایی که قابلیت عرضه در بورس کالا رادارند، باید در بورس کالا عرضه شوند و این هدف در برخی از شرکت‌ها اجرایی شده است.محمد رضوانی‌فر، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی با اشاره به ورود محصول ۹ شرکت سیمانی تابعه شستا و سیتا به بورس کالا، گفت: شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی باهدف افزایش شفافیت و کاهش نقش واسطه‌گری بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان سیمان از روز یک‌شنبه۹ خرداد محصولات سیمانی خود را در بورس کالا عرضه می‌کند.

محصولات شرکت‌های سیمانی آبیک، ساوه، صوفیان، فارس نو، فارس، غرب، خزر، قائن و خاش آماده ورود به بورس کالا هستند و روز یکشنبه نخستین عرضه آنها انجام می‌شود. همچنین سیمان کرمان نیز در این روز هم‌زمان با شرکت‌های تابعه شستا اقدام به عرضه سیمان می‌کند تا در این روز شاهد عرضه هم‌زمان۱۰ شرکت سیمانی در بورس کالا باشیم.

مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه با اشاره به‌اتفاق جدید صنعت سیمان و اجازه عرضه آن در بورس کالا می‌گوید که در این صورت نرخ تعیین‌شده براساس عرضه و تقاضا در بورس کالا، مبنای نرخ فروش محصولات خواهد بود که این اتفاق به سود صنعت است؛ البته امیدوارم با توجه به اینکه دولت در نرخ سیمان به‌واسطه پروژه‌های عمرانی ذینفع است شاهد دخالت یا نرخ‌های ترجیحی در معاملات نباشیم.

مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید که به هر میزان دایره عرضه کالاها در بورس کالا را گسترده‌تر کنیم، راه را بر رونق دلال‌بازی و واسطه‌گری در اقتصادمان می‌بندیم و در مقابل بازاری رسمی و شفاف را برای حمایت از تولید و همچنین سهامداران مهیامی‌کنیم؛ در این زمینه شاهد عرضه محصولات معدنی در بورس کالا هستیم تا علاوه بر واقعی‌سازی قیمت این کالاها، روی ریل اصلاح پایدارشیوه‌های تنظیم بازار از مسیر بورس حرکت کنیم.اصل عرضه محصولات شرکت‌ها در بورس کالا همین موضوع است، زمانی که کشف قیمت به‌صورت شفاف، عادلانه و بدون قیمت‌گذاری دستوری صورت گیرد منافع اصلی به تولیدکننده و سهامداران منتقل می‌شود و سود واحد تولیدی افزایش پیدامی‌کند.

به گفته وی، این چشم‌انداز سود به بازار سهام سیگنال می‌دهد که افزایش سودآوری شرکت‌های تولیدی در میان است که این موضوع به‌مراتب اثر خود را بر ارزش سهام شرکت‌هامی‌گذارد. ناصرتقی‌زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو بابیان اینکه عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا باید انجام شود گفت: با این اقدام در بستر شفاف بورس کالا قیمت‌گذاری واقعی محصولات صورت می‌گیرد و درروند تصحیح مدیریت کمک شایانی می‌شود.

مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران هفته گذشته با صدور اطلاعیه‌ای از گشایش نماد معاملاتی خزانه بانک آینده برای آغاز معاملات گواهی سپرده سکه طلای تمام بهار آزادی طرح امام(ره) از روز یکشنبه هفته جاری خبر داد.

بر اساس این اطلاعیه کالای قابل‌پذیرش در خزانه، سکه طلای تمام بهار آزادی طرح جدید با تصویر امام خمینی (ره) با وزن ۸.۱۳۳ گرم و عیار۹۰۰ در هزار ضرب سال ۱۳۸۶ است و سکه‌های تحویلی بدون وکیوم خواهند بود.حداکثر زمان نگهداری کالا تا سررسید نماد انبار به تاریخ۳۰بهمن‌ماه۱۴۰۱ بوده و در صورت عدم تحویل سکه طلا از انبار مفاد دستورالعمل پذیرش انبار و صدور، معامله و تسویه گواهی سپرده کالایی سازمان بورس و اوراق بهادار ملاک عمل خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران