شماره امروز: ۵۴۷

| | |

علی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران در خصوص تفاوت عرضه اولیه روز گذشته با سایر عرضه اولیه‌ها اظهار کرد:

عرضه اولیه‌ها با تضمین عرضه می‌شوند

علی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران در خصوص تفاوت عرضه اولیه روز گذشته با سایر عرضه اولیه‌ها اظهار کرد: شرکت صنایع غذایی کورش ۸ درصد سهام خود را برای کشف قیمت عرضه کرد که با استقبال خوبی هم مواجه شده است. حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از افراد متقاضی خرید سهام این شرکت در سقف دامنه مجاز تعیین‌شده به ازای هر سهم ۲ هزار و ۹۹۵ تومان قیمت کشف‌شده بودند. او افزود: از این به بعد عرضه اولیه‌ها با تضمین عرضه می‌شوند؛ یعنی یک اوراق تبعی سهامدار عمده و یا عرضه‌کننده منتشر می‌کند. بر اساس آن اگر سهامداران این عرضه اولیه، تا آخر سال، سهامدار این سهم بمانند حداقل ۲۵ درصد تضمین‌شده سود دریافت می‌کنند. به گفته این مقام مسوول درگذشته نیز از اوراق تبعی سهام استفاده می‌شده و از شنبه روی چند نماد متعدد طرح انتشار اوراق تبعی استفاده می‌شود؛ بر این اساس سرمایه‌گذار اطمینان پیدا می‌کند که با خرید اوراق تبعی سرمایه‌گذاری از افزایش سرمایه یا سهام جایزه برخوردار می‌شود. مدیرعامل بورس تهران در رابطه باعرضه شرکت‌های دیگر در بورس تهران تا آخر سال اظهار کرد: با توجه به شرایط بازار، عرضه‌ اولیه‌های متعددی در بورس تهران خواهیم داشت. همچنین ۹ شرکت آماده عرضه هستند، ولی شرایط بازار سرمایه و همچنین میزان نقدینگی موجود در بازار راحتماً در نظر می‌گیریم. این مولفه‌ها ازجمله فاکتور‌هایی هستند که ورود یک شرکت به بورس را به تعویق می‌اندازدیا سبب عرضه سهام آن شرکت در بورس می‌شود.

صحرایی بیان کرد: در حال حاضر ۹ شرکت آماده عرضه در بورس هستند و عرضه ۲۰ شرکت تا آخر سال در برنامه ما قرار دارد. همچنین برنامه‌ها و قوانین اتخاذشده برای عرضه اولیه‌ها مسیر زندگی مردم را تغییر خواهد داد؛ البته مردم باید حتماً دانش لازم برای حضور در بورس را داشته باشند یا برای معامله کردن حتماً مشاوره بگیرند.

وضعیت نابسامان بورس‌های جهانی

باوجود افزایش سطح فعالیت‌های اقتصادی، میزان فروش خانه‌های جدید امریکا در ماه آوریل به ۸۶۳ هزار واحد رسید که این رقم نسبت به ماه قبل آن ۵.۹ درصد کاهش‌یافته است. این رقم که ۱۲۷ هزار واحد کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی است، بیش از همه متأثر از کاهش ۱۳.۷ درصدی فروش خانه در مناطق شمال شرقی رقم خورده است. نواحی غرب میانه با کاهش ۸.۳ درصدی و جنوبی با کاهش ۷.۹ درصدی در رده‌های بعدی قرار دارند. میانگین قیمت مسکن هم ۳۷۴ هزار دلار بود. بسیاری از اقتصادهای بزرگ هنوز فاصله زیادی تا بازگشت به سطوح قبل از کرونا دارند: همان‌گونه که پیش‌تر نیز انتظار می‌رفت، روند رو به رشد اقتصاد ژاپن متوقف شد و پس از دو رشد فصلی متوالی مثبت، در سه‌ماهه نخست امسال به منفی ۵.۱ درصد رسید.این رشد فصلی که ۷.۴ درصد کمتر از رشد دوره مشابه قبل است، بیش از همه به دلیل رشد منفی ۶.۹ درصدی مخارج دولتی رقم خورد. رشد مخارج مصرف‌کنندگان ۵.۶ درصد کاهش‌یافته و مخارج سرمایه‌ای نیز ۰.۷ درصد کمتر شده است. جوزف اشتلوتسفوتز کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه اوپنهایمر اینوستمنتز گفت: کم‌کم در حال بازگشت به سطح اقتصادی قبل از آغاز کرونا هستیم و این‌یک پیشرفت بزرگ و نشانه‌ای دلگرم‌کننده در غلبه بر یکی از جدی‌ترین بحران‌های مالی معاصر است. در نیمه دوم امسال مطمینا اخبار بهتر بیشتری خواهیم داشت اما قطعاً روزهای پرنوسان بازارهای مالی تکرار خواهد شد چراکه هنوز هیچ‌کس نسبت به اینکه بحران به‌طور کامل پشت سر گذاشته‌شده است اطمینان ندارد. دروال‌استریت همه شاخص‌ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۰۱ درصد صعود نسبت به‌روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۳۹۹.۵۶ واحد بسته شد. شاخص «اس‌اند پی ۵۰۰» با ۰.۰۱ درصد افزایش تا سطح ۴۱۹۷.۹۹ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکایعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۳۱ درصد صعود در سطح ۱۳ هزار و ۶۶۷.۵۰ واحدی بسته شد. در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۱۲ درصد کاهش نسبت به‌روز قبل و در سطح ۷۰۲۹.۷۹ واحد بسته شد.شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۱۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۴۶۵.۰۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با عقبگرد ۰.۲۸ درصدی در سطح ۶۳۹۰.۲۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰.۰۳ درصد بالا رفت و به ۹۲۰۸.۷۰ واحد رسید. در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۶۷ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۵۵۳.۹۸ واحدی بالا رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۱.۷۵ درصد بالا رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۹۱۰.۸۶ واحد بسته شد. در چین شاخص«شانگهای کامپوزیت» افزایش ۳.۱۶ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۵۳۱۸.۴۸ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس‌اند پی اس‌اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۹۸ درصد صعود و ایستادن در سطح ۷۱۱۵.۹۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن صعودی بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران