شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حمید حسن‌آبادی؛ مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادارگفت: در راستای ارتقا و حفظ شفافیت اطلاعاتی و معاملاتی در بازار سرمایه و به منظور پیشگیری و کشف تخلفات،

راه‌اندازی سامانه‌ پیشگیری و کشف تخلفات در بورس 

حمید حسن‌آبادی؛ مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادارگفت: در راستای ارتقا و حفظ شفافیت اطلاعاتی و معاملاتی در بازار سرمایه و به منظور پیشگیری و کشف تخلفات، سازمان بورس و اوراق بهادار توسعه و پیاده‌سازی سامانه دیده بان سلامت بازار سرمایه (سوت‌زن) را در دستور کار قرارداده و هم‌اکنون به آدرس dideban.seo.ir قابل بهره‌برداری است. 

حمید حسن‌آبادی افزود: با هدف پیشگیری و جلوگیری از تخلف، یکی از شیوه‌های نوین و راهبردی، افشاگری تخلفات توسط شهروندان و بهره مندی از نظارت مردمی با سازوکارهای قانونی و حقوقی در قالب سوت‌زنی بوده، که این موضوع یک اصل مهم و اساسی در سیاست‌های کلان سازمان بورس و اوراق بهادار است. 

وی خاطرنشان کرد: از اهداف اصلی سامانه دیده بان سلامت بازار سرمایه دریافت گزارش‌های مبتنی بر تخلف در بازار سرمایه، شناسایی خلأ‌های قانونی، پیگیری، بررسی و رفع آنهاست که در نهایت پس از دریافت گزارش صحت و سقم گزارش‌های ارسالی بررسی شده و اقدامات لازم از سوی سازمان صورت خواهد گرفت. 

مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: شهروندان می‌توانند به دو صورت شناس و ناشناس در سامانه اقدام به ثبت گزارش تخلف کنند. 

در صورت ثبت گزارش تخلف به‌صورت شناس مشخصات اصلی شهروند گزارشگر، از وی دریافت شده و در صورت تایید گزارش مبتنی بر تخلف، تعاملات آتی با وی صورت خواهد گرفت. در صورتی که شهروند یا فعال بازارسرمایه تمایلی به احراز هویت خویش نداشته باشد می‌تواند به صورت ناشناس اقدام به ثبت گزارش تخلف کند.

 به گفته حسن‌آبادی، در هردو حالت شهروندان می‌توانند از طریق کارتابلی که در اختیار ایشان قرار داده می‌شود از آخرین وضعیت گزارش تخلف مطلع شوند شایان ذکر است سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه کشور با نگرش حمایت از حقوق و منافع سرمایه‌گذاران و با ایجاد فضای قانونمند و افزایش اعتماد فعالان بازار سرمایه، همواره تلاش دارد تا فرهنگ سهامداری و سرمایه‌گذاری را در کشور توسعه دهد.

تلاش برای واگذاری سرخابی‌ها تا پایان  عمر دولت

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و امور دارایی در حاشیه نشست روز گذشته خود با اعضای کمیسیون اقتصادی گفت: برای پاسخ به سوالات تعدادی از نمایندگان در حوزه‌های مالیات، گمرک، اموال تملیکی، بازار سرمایه، مناطق آزاد و ... در این جلسه حضور یافتم. 

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: پرسش‌ها و ارایه پاسخ‌ها در این جلسه در یک روند منطقی مطرح، و نمایندگان نسبت به پاسخ برخی سوالات قانع شدند و درباره دیگر سوالات هم با توجه به محدودیت زمانی مقرر شد، اطلاعات تکمیلی بعدا ارایه و جلسات برگزار شود. سوالات مطرح شده توسط نمایندگان مجلس در حقیقت بیان مواضع مردم از زبان وکلایشان است و ما هم توضیحات لازم را ارایه کردیم. 

دژپسند با اشاره به بررسی بازار سرمایه در این نشست اظهار کرد: بعد از بررسی موضوع بازار سرمایه مقرر شد، نماینده سوال‌کننده جلسه‌ای را با رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در محل این سازمان برگزار تا تحولات بازار سرمایه را به صورت میدانی بررسی کنند. 

وزیر اقتصاد و امور دارایی تاکید کرد: درباره تمامی جوانب بازار سرمایه باید به صورت تشریحی و مفصل بحث شود؛ زیرا طی سال گذشته اتفاقات مختلفی در این بازار اتفاق افتاده و باید علل بروز رویدادها در هر یک از مقاطع زمانی بررسی و راهکارهای سازمان بورس، وزارت اقتصاد و دولت درباره آن مورد توجه قرار بگیرد. زیرساخت‌های بازار بورس امروز تحول اساسی پیدا کرده و قابلیت‌های آن گسترده شده است. 

دژپسند در ادامه و در پاسخ به سوالی درباره بررسی موضوع واگذاری پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی در کمیسیون اصل 90 مجلس نیز گفت: واگذاری این دو باشگاه ملازماتی دارد و باید برای ارایه در بازار بورس استانداردهای مورد نظر بورس را به دست بیاورد و یک فرآیند طولانی برای تطبیق شرایط آن با نیازمندی‌های بازار سرمایه وجود دارد و اکنون این موضوع مراحل پایانی خود را طی می‌کند.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر باید درباره واگذاری باشگاه‌های بزرگ ورزشی مانند استقلال و پرسپولیس تمام جوانب سنجیده شود و این موضوع مراحل آخر خود را طی می‌کند و اگر هیات واگذاری دو نکته اعلامی سازمان بورس و اوراق بهادار را رفع کند، این دو باشگاه آماده واگذاری خواهد بود. البته اکنون نمی‌توان زمان این واگذاری را اعلام کرد اما تلاش داریم تا واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در این دولت انجام شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران