شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدرس خیابانی، سرپرست سابق وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگوی اخیر خود گفت: ضرایب ۱۶، ۲۳ و ۵۰ درصدی کنسانتره،

مدرس خیابانی، سرپرست سابق وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگوی اخیر خود گفت: ضرایب ۱۶، ۲۳ و ۵۰ درصدی کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی نسبت به نرخ شمش فولاد خوزستان، همواره مورد اعتراض بخش‌های مختلف قرار دارد. در این زمینه، منتقدان معتقدند که اکثر سود و درآمد حاصل از تولید به حلقه‌های پایین دست زنجیره تولید فولاد تعلق گرفته و اکثر تولیدکنندگان حلقه‌های بالادست یعنی سنگ آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی از این سود محروم هستند. مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: در مجلس و همچنین وزارت صمت بارها بحث بازنگری در ارزش‌گذاری حلقه‌های مختلف فولاد مطرح بود که این موضوع را بنده هم در زمانی که مسوولیت وزارتخانه را برعهده داشتم مورد بررسی قرار دادم اما نشست‌های برگزار شده و پیگیری‌های صورت گرفته با نتیجه مثبت همراه نبود اما به نظر می‌رسد که این رویه امروز به جریان افتاده است. این مقام و مسوول گفت: در آن زمانی که قرار بود توسعه فولاد در بخش فولادسازی اضافه شود طبیعی بود که بیشترین درآمد را در آن حلقه‌ها مدنظر قرار دهند تا از این طریق بتواند در حلقه انتهایی سرمایه‌گذاری شود، اکنون هم در بخش‌های انتهایی مانند فولاد آلیاژی خاص یا ورق‌های عریض با کمبود مواجه هستیم و طبیعی است که نباید اجازه دهیم بخش سرمایه‌گذاری انتهای حلقه مخدوش شود.

    اثر ورود کل زنجیره به بورس کالا

وی در ادامه به اتفاقات رخ داده در زمینه عرضه محصولات معدنی و زنجیره فولاد در بورس کالا اشاره کرد و گفت: بنده معتقدم که ورود کل زنجیره فولاد به بورس کالا می‌تواند به عمده مشکلات ارزش‌گذاری و قیمت کالاها در حلقه‌های مختلف زنجیره فولاد پایان دهد و با توزیع متوازن سود به توسعه مطلوب کل زنجیره کمک کرد. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری امید در ادامه گفت: گاهی به دلیل تغییر قیمت‌های جهانی و نیز شوک‌های قیمتی ایجاد شده در داخل کشور، برای تولیدکنندگان فولاد به صرفه بود تا مواد اولیه را بالاتر از این ضرایب و از طریق حلقه‌های بالادست تامین کنند؛ بنابراین اصرار بر ادامه فروش محصولات معدنی با اعداد پایین‌تر که به ترویج واسطه‌گری منجر می‌شود، سود حاصل از تولید را به جیب عده‌ای واسطه انتقال می‌دهد و به نظر می‌رسد واقعی‌سازی قیمت‌ها از طریق مکانیسم بورس کالا بهترین راه‌حل در این حوزه باشد.

    اصلاح ارزش‌گذاری

سرپرست سابق وزارت صنعت، معدت و تجارت تاکید می‌کند که با عرضه مواد اولیه بالادستی صنعت فولاد در بورس کالا اتفاقی مثبت در جریان است. به گفته او، در حال حاضر تقریبا همه محصولات حلقه‌های زنجیره فولاد در بورس عرضه می‌شود و از این طریق ضمن از بین رفتن اختلاف قیمت و رانت‌ها، قیمت‌ها واقعی خواهند شد و شفاف‌سازی صورت می‌گیرد. وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که در این میان دیگر بحث ارزش‌گذاری براساس نرخ شمش فولاد خوزستان، بازنگری و تا حد زیادی اعتراضاتی که به‌طور معمول در بخش فولاد وجود داشت با این اتفاق مرتفع خواهد شد. مدرس خیابانی در ادامه افزود: بارها اعلام کرده‌ام که راه نجات عمده صنایع مختلف و بهبود اوضاع آنها، استفاده از ظرفیت بورس کالا است و اکنون هم معتقدم که در مورد سیمان باید این اتفاق رخ دهد. در صورت ورود و عرضه سیمان در بورس کالا اجازه داده می‌شود تا علاوه بر ارایه مجوز به کارخانه‌ها برای نوسازی و توسعه، زمینه افزایش ظرفیت‌های کارخانه و بهبود فعالیت در حوزه صادرات فراهم شود؛ بنابراین در مجموع شواهد نشان می‌دهد که ورود و معامله محصولات از طریق بورس به نفع کل صنعت خواهد بود. مدرس خیابانی تصریح کرد: باید توجه کرد که هدف از عرضه محصولات در بورس کالا و انتقال سود به مجموعه کارخانه و بنگاه‌های اقتصادی این است که کارخانجات و بنگاه‌ها از محل این انتفاع و واقعی شدن قیمت فروش، اقدام به توسعه کمی و کیفی و زیرساخت‌ها کنند و در این زمینه همه بخش‌ها باید برای تحقق رشد تولید کمک کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران