شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سنا| احمد اتحادپور، کارشناس بازارسرمایه در خصوص روش‌های جذب سرمایه به سمت بازارسرمایه گفت:

ایجاد ابزارهای تازه راهی برای افزایش جذابیت بازار

سنا| احمد اتحادپور، کارشناس بازارسرمایه در خصوص روش‌های جذب سرمایه به سمت بازارسرمایه گفت: برای این منظور باید از ابزارهایی که توان پوشش ریسک دارند، بیشتر بهره گرفت و در این مسیر سرمایه‌گذاران را با این ابزارها بیشتر آشنا کرد. روش فروش تعهدی سهام و همچنین انتشار اوراق تبعی از جمله این روش‌هاست که به نظر من باید استفاده بیشتری از آن کرد. با کمک این ابزارها، سرمایه‌گذاران دیگر از ریزش قیمت‌ها نگرانی ندارند.

اتحادپور اضافه کرد: به نظر من اگر ابزارهای جدیدی را به بازار معرفی کنیم، اقبال به بازار سرمایه باز می‌گردد. در عین حال، شرکت‌ها این روزها گزارش‌های مناسبی را بر روی سایت کدال منتشر می‌کنند که حتی در شرایط فعلی هم می‌تواند اعتماد را به بازار برگرداند. به‌طور مثال زمانی که نسبت قیمت به عایدی یک سهم( P/E) به ۳ یا ۴ برسد، دیگر کسی در بازار فروشنده نخواهد بود، در چنین شرایطی به این دلیل که نرخ برگشت ۲۵ تا ۳۰ درصد است، احتمال باقی ماندن سرمایه‌گذار در بازار قدرت بیشتری می‌گیرد.

این کارشناس بازارسرمایه افزود: با توجه به مبالغ زیادی که از بازار خارج شده است، تزریق منابع محدود از طریق صندوق تثبیت شاید در طولانی مدت تاثیر زیادی بر بازار نداشته باشد، اما از آن جهت که چنین اقداماتی نشان از توجه خاص مسوولان و دولت به بازارسرمایه دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است. 

مدیرعامل شرکت سبدگردانی آرمان اقتصاد با اشاره به راه‌اندازی طرح اتحاد بورس و صنعت بیمه گفت: از این طریق افراد می‌توانند از میزان رشد در بازارسرمایه بهره ببرند، اما هنگام ریزش، خطری متوجه کل بیمه نامه شان نباشد. در این طرح، حدود ۶۰ درصد از منابع به‌طور مستقیم وارد بازارسرمایه می‌شود تا با آن سرمایه‌گذاری داشته باشیم و مابقی منابع را هم می‌توان در طرح‌های مشارکتی و اوراق مشارکت وارد کرد. در واقع، این طرح امکان تضمین اصل سرمایه و سود سهامداران را فراهم کرده است.

اتحاد پور در پیش بینی از بازار تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ به بازار خوش‌بین هستم و پیش بینی می‌کنم روند بازار صعودی باشد، به این معنی که به احتمال زیاد حداقل بازدهی حدود ۳۰ درصد را در این بازار شاهد باشیم. وی به سهامداران توصیه کرد: به نظر من سهم‌های بنیادی را حتما نگهداری کنید و در بلندمدت (حدود یکی دو سال آینده) از سهم خود، سود مناسب برداشت کنید. شاید بتوان گفت خرید و فروش روزانه و نوسان‌گیری، بزرگ‌ترین آسیب را به سرمایه‌گذاران و سپس بازارسرمایه وارد می‌کند. در نظر داشته باشید که باید بر روی آینده صنعت خاص و شرکتی که می‌خواهیم سهم آن را خریداری کنیم تمرکز داشته و در شناخت آن تلاش کنیم و خرید و نگهداشت سهم خود را بر این مبنا قرار دهیم.

فولاد در بورس پایین‌تر از نرخ جهانی

رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت که همین چند ماه قبل بر سر موضوع قیمت‌گذاری دستوری فولاد مورد انتقاد فعالان صنعت و سهامداران فولاد قرار گرفت و البته بر عدم موافقت خود با قیمت‌گذاری دستوری تاکید کرد، امروز در دفاعی منطقی و اقتصادی بر علیه قیمت‌گذاری دستوری فولاد در صحن علنی مجلس سخن گفت.

عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: روز گذشته قیمت شمش فولاد ۲۴ درصد پایین‌تر از قیمت جهانی در بورس عرضه شده که در مجموع به منظور تکمیل زنجیره فولاد و اصلاح قیمت‌گذاری در بازار طرحی در این وزارتخانه در دست اقدام است و از نمایندگان می‌خواهیم که در این مسیر به وزارت صمت کمک کنند.

رزم حسینی افزود: در بخش میلگرد هم نرخ‌ها ۱۷ درصد پایین‌تر بوده ضمن اینکه در مورد ورق با کمبود مواجه هستیم بنابراین به شرکت‌های بزرگ تولیدی اجازه داده شد که واردکننده باشند و به این روش بازار را تنظیم کنند.

وی تصریح کرد: بخشی از دلیل افزایش نرخ فولاد به قیمت جهانی آن و بخشی نیز به قیمت‌گذاری که در دوره فعالیت وزیر گذشته صورت گرفته برمی‌گردد بنابراین ما در حال آماده کردن طرحی هستیم تا زنجیره فولاد را از سنگ تا محصول نهایی کامل کنیم و در این مسیر نیاز داریم که هم آقای کریمی قدوسی و هم کمیسیون‌های اقتصادی و صنایع به ما کمک کنند ضمن اینکه باید وضعیت بورس را هم رعایت کنیم به‌طوری که سهامداران خرد که مردم هستند آسیب نبینند و قیمت این محصول در بازار نیز منطقی و متعادل شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ما در کنار این افزایش قیمت‌ها با مشکلاتی اعم از افزایش ۴۰ درصدی دستمزدها و افزایش سه برابری قیمت گاز مصرفی و افزایش نرخ حمل و نقل نیز مواجه بودیم ضمن اینکه بازرسی‌هایی نیز در حد مقدور انجام دادیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: مجلس باید برای انفالی که مطرح کردند قانون وضع کند و به دولت اجازه دهد براساس قانون قیمت بیت المال و اموال دولت و حکومت را به درستی دریافت کند. طبق قانون سال گذشته دو برابر هم حقوق دولتی و هم حق انتفاعی که بدان اشاره شد را پرداخت کردیم ضمن آنکه عددی که مجلس برای این بخش تعیین کرد امسال اجرا می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران