شماره امروز: ۵۴۷

| | |

میثم مهرپور کارشناس اقتصاد مسکن در گفت‌وگو با کالا خبر گفت: اگر نهادهای مرتبط از رونق عرضه املاک افراد حقیقی و حقوقی و همچنین شرکت‌های تولید‌کننده

کاهش حبابی قیمت مسکن  با عرضه در بورس کالا

میثم مهرپور کارشناس اقتصاد مسکن در گفت‌وگو با کالا خبر گفت: اگر نهادهای مرتبط از رونق عرضه املاک افراد حقیقی و حقوقی و همچنین شرکت‌های تولید‌کننده مسکن به همراهی معرفی ابزارهای مالی این حوزه در بورس کالا حمایت کنند، با تامین نقدینگی و رشد سرمایه‌گذاری در بخش مسکن، تحولی بزرگ و نادر در تولید و عرضه مسکن ایجاد کنند که می‌تواند بخشی از مشکلات فعلی این حوزه را درمان کند. مهرپور ادامه داد: پیش فروش مسکن متری در قالب انتشار اوراق سلف موازی در بورس کالا اتفاق خوبی است که در این طرح، همه افراد جامعه می‌توانند به اندازه سرمایه خود اقدام به خرید متراژهایی از یک پروژه کنند و در هر شرایطی سرمایه خود را براساس تورم مسکن حفظ کنند؛ اما ورود به این معاملات لزوما به معنای خرید مسکن نیست و افراد باید برای تحویل ملک تا زمان سررسید پروژه، میزان اوراق خود را به اندازه یک واحد مسکونی برسانند. این کارشناس اقتصاد مسکن در ادامه با اشاره به حضور افراد حقیقی و حقوقی و عرضه املاک سازمان‌ها و نهادها در بورس کالا گفت: این روش نیز علاوه بر شفاف‌سازی معاملات می‌تواند حباب قیمتی را کاهش دهد و تلویحا به معنای حذف دلالان املاک است و راهکاری است تا همه عرضه‌کنندگان و متقاضیان از طریق بورس کالا یکدیگر را پیدا کنند. وی با بیان اینکه البته نمی‌توان انتظار حل کل مشکلات بازار مسکن کشور را از طریق عرضه مسکن در بورس کالا داشت، ادامه داد: برای حل مشکلات مسکن کشور نیاز به اقدامات ساختاری است بنابراین طرح‌های ارایه شده در بورس کالا برای رشد تولید، سرمایه‌گذاری و تسهیل تامین مسکن راه‌حل‌های کارآمدی است و می‌تواند در راستای معضلات کلان این بخش کارساز باشد. مهرپور در پایان با اشاره به اینکه در کشور با کمبود عرضه مسکن مواجه هستیم بیان کرد: در حال حاضر به ۸۰۰ هزار مسکن نیازمندیم و با توجه به انباشت تقاضا ممکن است با کاهش عرضه مواجه باشیم، از سوی دیگر با کاهش قدرت خرید مسکن از سوی مردم رو به رو هستیم که توانایی خرید خانه را ندارند به این ترتیب طرح‌هایی که در بورس کالا در دستور کار است می‌تواند تاثیرات مثبتی را در افزایش قدرت خرید و رشد عرضه‌ها داشته باشد. محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی به تازگی اعلام کرد که افراد حقیقی هم در کنار نهادهای مختلف می‌توانند املاک خود را در بستر شفاف و رقابتی بورس کالا به فروش برسانند. به گفته محمودزاده همچنین در طرح انتشار اوراق سلف مسکن که به فروش متری شهرت یافته، افرادی که قادر به خرید مسکن در یک مرحله نیستند طی چند مرحله می‌توانند اقدام به خرید متراژهای یک واحد مسکونی کنند و سرمایه‌های خود را به ارزش روز نگه دارند.

احتمال ادامه افزایش قیمت سنگ آهن در کوتاه‌مدت

احتمالا قیمت سنگ آهن است در کوتاه‌مدت در پی حاشیه سود بالای فولاد بیشتر تقویت شود، درحالی که عرضه‌کنندگان برای تامین تقاضای قوی چین تلاش می‌کنند.براساس اعلام پلتس، حاشیه سود نورد گرم داخلی چینHRC تا پایان آوریل به رکورد ۱۷۷.۸ دلار در هر تن رسید که باعث شد قیمت نورد گرم به سطح بالای ۵۷۵۰ یوان معادل ۸۸۸.۷۲ دلار در هر تن برسد. در همین حال حمل دریایی سنگ آهن استرالیا به چین هنوز هم به سطوح ثبت شده در ۲ تا ۴ سال پیش نرسیده درحالی که صادرات واله نیز هنوز به‌طور کامل پس از حادثه شکست سد باطله بهبود نیافته است. بنابراین پلتس پیش بینی کرده که به دلیل افت موجودی فولاد و ثبت سفارشات بالا، قیمت فولاد در ماه می‌به رشد خود ادامه دهد. با این حال ممکن است قیمت‌های سنگ آهن و فولاد در نیمه دوم سال در پی کند شدن روند تقاضای صنایع پایین دستی و شرایط اعتباری محدودتر، تعدیل شود.

افزایش ۱۳ درصدی صادرات محصولات پتروشیمی

احمد مهدوی ابهری، دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۱ واحد پتروشیمی به بهره‌برداری رسید، افزود: این موضوع رشد ۱۰ درصدی تولید محصولات پتروشیمی را در پی داشت. با این حال توانستیم در صادرات بهتر عمل کنیم و صادرات محصولات پتروشیمی در سال ۹۹ در مقایسه با سال قبل از آن افزایشی ۱۳ درصدی را تجربه کرده است. به گفته مهدوی، امسال نیز با توجه به اینکه حجم بالایی از افزایش تولید طرح‌های بهره‌برداری شده در جهش دوم صنعت پتروشیمی طی سال ۹۹ در سال جاری محقق شده است، افزایش تولید اتفاق افتاده که صادرات را نیز به همان نسبت بالا برده است.  وی با تاکید بر اینکه با وجود موانعی که تحریم‌ها ایجاد کرده اما مشکلی برای صادرات نداریم، گفت: طبق روال تعریف شده، انتقال پول صادرات پتروشیمی به کشور در حال انجام است. دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی درباره مجوز واردات واکسن به بخش خصوصی نیز تاکید کرد: پتروشیمی‌ها در این زمینه ورود نکرده‌اند و ارز حاصل از صادرات پتروشیمی برای واردات سایر تجهیزات مورد نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.  وی با اشاره به اینکه تنوع در تولید محصولات پتروشیمی باید افزایش‌یابد، ادامه‌داد: با بهره‌برداری از طرح‌های پتروشیمی در جهش دوم و سوم پتروشیمی، برای تنوع محصولات برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است.  مهدوی با بیان اینکه تنوع محصولات بیشتر در طرح‌های جهش سوم پتروشیمی که تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد مورد توجه قرار گرفته، افزود: البته ایجاد تنوع در صنعت پتروشیمی بیشتر مربوط به صنایع پایین‌دستی است که متولی آن وزارت صنعت است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران