شماره امروز: ۵۴۷

| | |

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان تقویت مالی صندوق تثبیت بازار سرمایه برای حمایت از سرمایه‌های خرد و رونق بازار سرمایه و رفع ممنوعیت

تصویب پیشنهادات ویژه برای تقویت بازار سرمایه

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان تقویت مالی صندوق تثبیت بازار سرمایه برای حمایت از سرمایه‌های خرد و رونق بازار سرمایه و رفع ممنوعیت اعطای تسهیلات بانکی برای خرید سهام توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری و کارگزاری‌ها از جمله پیشنهادهای وزارت اقتصاد برای بازگشت رونق به بازار سرمایه بود، گفت: امروز بعد از پیگیری‌های مکرر در مجلس و مجموعه متولیان در حوزه بازار سرمایه، جلسات مستمری تشکیل شد و حدود ۲۲ محور در موضوع ارتباط با بازار سرمایه؛ چند تصمیم ویژه اتخاذ شده است.

1- در ارتباط با تامین منابع مالی برای ۲۰۰ میلیون دلار براساس یک درصد سهم صندوق توسعه ملی است که خوشبختانه با توافق‌های انجام شده در ستاد اقتصادی دولت، قرار است نهایی شود که ان شاء‌الله به زودی تعهد بانک مرکزی هم در جلسه مطرح شد که این منابع را در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه قرار خواهد داد.

2- لغو مصوبات بانک مرکزی در ارتباط با تسهیلاتی است که در قالب اعتبار به کارگزاری‌ها و مشتریان آنها قرار است از طریق سیستم بانکی انجام شود.

3- اختصاص ۸۰ درصد از مالیات نقل و انتقال سهام، که سال گذشته هم منابع قابل توجهی برای دولت ایجاد کرد؛ مقرر شد این ۸۰درصد منابع در قالب صندوق توسعه اختصاص پیدا کند و به عبارتی ۲۰ درصد از مالیات نقل و انتقال برای سهم دولت اختصاص پیدا خواهد کرد.

4- اجازه انتشار ۲۰ هزار میلیارد تومان منابع برای صندوق تثبیت بازار سرمایه و همچنین صندوق توسعه ملی با ضمانت دولت هم یکی از مصوبات امروز بود.

5- موضوع بحث امکان ورود بانک‌ها به سرمایه‌گذاری در حوزه سهام شرکت‌ها بدون در اختیار گرفتن مالکیت و مدیریت آن شرکت‌ها هم یکی از موضوعات مهمی بود که بحث شد البته چارچوب آن مشخص شد که به عبارتی خدشه‌ای به حوزه قانونی که در ارتباط با قانون بنگاه داری بانک‌ها هست با رعایت آنها و رعایت سقف آنها عملیاتی شود.

6- موضوع قیمت‌های دستوری است که در جلسه مطرح شد که بیش از ۴۰ درصد از سهم بازار را شرکت‌های ما در ارتباط با شرکت‌هایی است که قیمت‌گذاری فولاد و پتروشیمی ها؛ شرایط خیلی خاصی را برای آنها ایجاد کرده است. البته در جلسه سران قوا و اعضای جلسه با پیشنهاد مجلس و کمیسیون اقتصادی با کلیات این موضوع موافقت کردند و مقرر شد در جلسه آینده این موضوعات مورد بررسی قرار گیرد.

7- در خصوص نرخ تسعیر ارز هم توافق شود که براساس این بتواند عملیاتی شود و در عملیات با نرخ تسعیر هم این اقدام به شکلی مدنظر قرار گرفته است.

با تغییر نرخ سود بین بانکی بازار سهام ریزش کرد

اخیرا بانک مرکزی اقدام به انتشار نرخ سود بین بانکی نموده است. این نرخ در ماه‌های اخیر ازحدود ۲۰ درصد به محدوده ۱۹.۵ درصد کاهش یافته است.

در همین رابطه سید شمس الدین حسینی، عضوکمیسیون تلفیق بودجه مجلس و همچنین رییس کمیسیون جهش تولید معتقد است، خرداد سال گذشته شاخص کل بورس حدود ۲ میلیون واحد بود، در اثر سیاست‌گذاری دولت، سود بین بانکی از زیر ۱۰ درصد تا ۱۷ درصد افزایش پیدا کرد، معلوم است که این تصمیم موجب ریزش بازار سرمایه می‌شود شیوه سیاست‌گذاری در بازار خودرو، آهن، فولاد، سیمان و نظایر آن، موجب ایجاد شکاف عمیق در قیمت درب کارخانه تا بازار شده است! همه اینها ناشی از سیاست‌گذاری دولت است و ربطی به تحریم‌ها ندارد!

موضوع کاهش و افزایش نرخ سود بین بانکی این روزها به صورت گسترده در بین اهالی بازار سرمایه مطرح می‌شود. نکته جالب توجه اینکه در ابتدای سال گذشته بسیاری از تحلیل گران وابسته به دولت موضوع کرونا را یگانه عامل کاهش نرخ سود بین بانکی عنوان کرده بودند. به عبارت ساده‌تر با کاهش تقاضای پول نرخ در بازار بین بانکی کاهش یافت اما مدتی بعد این نرخ با افزایش تقاضا رشد کرد. نوسان ۱۰ درصدی نرخ سود در بازار بین بانکی یک موضوع بی‌سابقه قلمداد می‌شود. این درحالی است که برخی تاکید دارند این نوسان ۱۰ درصدی برای هدایت نقدینگی به بازار سرمایه و فروش اوراق دولتی انجام شده است.

در همین رابطه برخی کارشناسان مانند بوستانی گفته بودند، به دو دلیل می‌توان مطرح کرد که افزایش نرخ سود بازار بین‌بانکی نمی‌تواند عامل سقوط بازار سهام باشد. دلیل اول اینکه نوسانات نرخ سود بازار بین‌بانکی در نتیجه شوک برون‌زا بود ضمن انکه نرخ سود بازار بین‌بانکی از سال ۱۳۹۷ تا فروردین ۱۳۹۹ در دامنه ۱۸ تا ۲۰ درصد قرار داشت و در این دوره نیز شاخص بازار سهام همواره صعودی بود. کاهش نرخ بازار بین‌بانکی از ۲۰ به ۸ درصد ناگهانی بود و از ابتدا مشخص بود که این افت موقتی و گذرا است. یعنی نرخ بازار بین‌بانکی نمی‌تواند همواره پایین بماند و بعد از این کاهش ناگهانی است که نرخ سود در بازار به تدریج افزایش می‌یابد. از طرف دیگر نمی‌توان قبول کرد که علی‌رغم ثبات نرخ‌های سود شبکه بانکی، نوسان کوتاه‌مدت نرخ بازار بین‌بانکی منجر به تغییر رفتار سهامداران و در نهایت سقوط شاخص بورس شده باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران