شماره امروز: ۵۴۷

| | |

میثم فدایی، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت: زمانی که پروفایل اولیه بعضی از داوطلب‌ها را بررسی می‌کنیم،

داوطلبان شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به گوش باشند

میثم فدایی، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت: زمانی که پروفایل اولیه بعضی از داوطلب‌ها را بررسی می‌کنیم، متوجه می‌شویم که مواردی از مدارک آنها نقص دارد و به آنها اعلام نقص مدرک می‌کنیم. همچنین پس از آنکه پروفایل خود را تکمیل کردند، دسترسی به شرکت سرمایه‌گذاری استانی خود می‌دهند که می‌خواهند کاندید عضو هیات‌مدیره باشند و زمانی که به این شرکت‌ها دسترسی داده می‌شود، شرکت‌های استانی نیز دسترسی آنها را تایید می‌کنند و نزد ما ارسال می‌شود.وی در ادامه بیان کرد: ابتدا پروفایل افراد را بررسی می‌کنیم تا داده‌های آن کامل باشد. سپس مدارک تحصیلی آنها بررسی می‌شود. اگر مدارک تحصیلی داوطلبان بارگذاری و مطابق با دستورالعمل تایید صلاحیت حرفه‌ای مدیران باشد، نمره این مرحله محاسبه می‌شود. همچنین نمره دیگر مربوط به نمره تجربی است که اقدام به بررسی سوابق کاندید کرده و نمره آن را محاسبه می‌کنیم. فدایی افزود: پس از اتمام این مراحل؛ کاندیداها به سه گروه تقسیم می‌شوند. بعضی‌ها حداقل نمره تحصیلی و تجربی را کسب می‌کنند و به عنوان کاندید می‌توانند در مجمع باشند که چند روز قبل مجمع به آنها اعلام می‌کنیم. برخی نیز ممکن است نمره کافی را کسب نکنند، این افراد باید دعوت به مصاحبه شوند. همچنین برای این مصاحبه به افراد، شرکت‌های استانی و اداره امور استان‌های اقتصاد دارایی؛ نامه و پیامک ارسال می‌شود و از این افراد با توجه به شرایط کرونا، دعوت به مصاحبه می‌کنیم. لازم به ذکر است این مصاحبه‌ها نیز به صورت مجازی انجام خواهد شد و اگر در مصاحبه نمره کسب کردند؛ به عنوان داوطلب تایید شده هستند و اگر نمره کسب نکردند، رد خواهند شد. در خصوص پاسخگویی نیز شماره تماس ۰۲۱-۹۱۰۷۰۴۴۴ 

همه روزه پاسخگوی افراد است.مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در خصوص ابهامات موجود عنوان کرد: در این مورد پیامک‌ها متفاوت نبوده و در سه بخش این پیامک‌ها ارسال شده است.در زمان ارسال فرآیند به سازمان بورس برای داوطلب، پیامک ارسال می‌شود؛ مبنی بر اینکه درخواست تایید صلاحیت شما با کد رهگیری ... در تاریخ ... به سازمان ارسال شده است.در همان زمان به متقاضی پیامک دوم ارسال‌ می‌شود؛ مبنی بر اینکه متقاضی محترم عضویت در هیات‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری استانی (سهام عدالت)؛ ضروری است، جهت بررسی صلاحیت عمومی به حراست اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان مربوطه مراجعه فرمایید.در زمان اعلام نقص توسط سازمان به داوطلب پیام داده می‌شود؛ مبنی بر اینکه جناب آقای/ سرکار خانم... درخواست تایید صلاحیت حرفه‌ای شما با کد رهگیری.... در تاریخ.... در سامانه ستان بررسی شده و درخواست دارای نواقص است؛ لطفا جهت تکمیل اطلاعات به کارتابل خود مراجعه و نسبت به اصلاح و تکمیل پروفایل خود اقدام کنید.

راهکارهای تحقق شعار سال ۱۴۰۰

علی صالح‌آبادی، رییس اسبق سازمان بورس درگفت‌وگو با ایرنا به راه‌های تحقق شعار سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه می‌تواند نقش بسیار مهمی در تحقق شعار سال داشته باشد، حمایت از تولید دارای جوانب و زوایای مختلفی است که یکی از این زوایا وابسته به تامین مالی بخش تولید است.در بخش تامین مالی تولید، بازار پول و بازار سرمایه نقش مهمی را بر عهده دارند تا بتوانند از این طریق مساله تامین مالی را به خوبی انجام دهند.

صالح‌آبادی با تاکید بر اینکه ابزار مالی مختلفی در بازار سرمایه وجود دارد و در کنار آن باید نوآوری در بخش مالی مورد تقویت قرار گیرد، افزود: سرمایه‌گذارانی که به دنبال خرید اوراق هستند، به دلیل سلایق و درجه‌های ریسک‌پذیری مختلفی که دارند باید قادر به انتخاب ابزار مورد نظر خود باشند و همچنین شرکت‌ها بتوانند برای نیازهایی که متناسب با بخش تولید هستند ابزار متناسب را منتشر و بتوانند از بازار سرمایه تامین مالی کنند.این موضوع به عنوان مساله بسیار مهمی تلقی می‌شود، بازار سرمایه باید نقش خود را در تامین مالی تولید بیش از گذشته تقویت کند که این موضوع نیازمند ابزارسازی است.وی خاطرنشان کرد: اکنون ابزارهای موجود در بازار سرمایه دارای صلاحیت هستند و کمک زیادی را در تامین مالی‌ها داشته است اما همچنان در بازار سرمایه نیازمند ابزارسازی هستیم. اوراق گام به عنوان نکته مثبتی تلقی می‌شود که نیاز است تا از طریق آن مشکلات موجود مرتفع شود و در بازار سرمایه  با همکاری بازار پول توسعه پیدا کند.رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اوراق گام می‌تواند کمک‌کننده در تحقق شعار سال باشد اما متاسفانه با رواج چندانی همراه نبوده است، گفت: فعالیت این اوراق بدین شکل است که شرکتی مواد اولیه مورد نیاز خود را خریداری می‌کند اما فروشنده مواد اولیه اطمینان ندارد که آیا تا دو ماه آینده به پول خود خواهد رسیدیا خیر، با توجه به چنین مساله‌ای آنها می‌توانند به بانک مراجعه کنند و بانک براساس شناختی که از خریدار مواد اولیه دارد، خریدار را مقابل فروشنده مواد اولیه تضمین می‌کند و اوراقی را در اختیار فروشنده قرار می‌دهد.فروشنده آن محصول می‌تواند اوراق را در بازار سرمایه تنزیل کند و پولی را که قرار بود سه ماه آینده از خریدار دریافت کند به صورت نقد از طریق بازار سرمایه دریافت خواهد کرد.رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: نقش بازار سرمایه در تامین مالی، بلندمدت بوده است اما در صورت ورود هر چه زودتر اوراق گام به بازار سرمایه، می‌توان تامین مالی کوتاه‌مدت یا تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی را در بازار سرمایه در دستور کار قرار داد.وی با بیان اینکه نقش بازار سرمایه در تامین مالی با این ابزار تقویت خواهد شد، افزود: ایرادات وارد شده به این ابزار باید از طریق تعاملاتی که بین سازمان بورس و بانک مرکزی صورت می‌گیرد برطرف شود تا بتوان هر چه زودتر شاهد راه‌اندازی این ابزار در بازار سرمایه باشیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران