شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نگار نظری مدیریت ابزار‌های نوین مالی اعلام کرد: با توجه به آخرین تغییراتی که در «دستورالعمل معاملات اوراق اختیار فروش تبعی» درنظر گرفته شده،

تغییر در نحوه بررسی روزانه معاملات اوراق تبعی

نگار نظری مدیریت ابزار‌های نوین مالی اعلام کرد: با توجه به آخرین تغییراتی که در «دستورالعمل معاملات اوراق اختیار فروش تبعی» درنظر گرفته شده، نحوه بررسی روزانه معاملات اوراق تبعی با هدف حمایت از سهام و سهام پایه آن بدین شکل انجام خواهد شد؛ در شرایطی که اوراق اختیار فروش تبعی به منظور حمایت از سهام منتشر ‌شود، در صورتی که در انتهای روز معاملاتی خرید اوراق تبعی، خریدار اوراق اختیار فروش تبعی، دارایی پایه را تحت مالکیت نداشته باشد یا بیش از تعداد دارایی پایه در اختیار، اوراق اختیار فروش تبعی خریداری کرده باشد یا مجموع خرید روز و مانده دارایی شخص در نماد تبعی مذکور از سقف خرید اعلامی در اطلاعیه عرضه برای هر کد بیشتر باشد، اوراق اختیار فروش تبعی مازاد فاقد اعتبار بوده و وجه پرداختی جهت خرید پس از کسر هزینه‌های احتمالی در صورت وجود، به خریدار اوراق اختیار فروش تبعی بازگردانده خواهد شد. مدیر ابزارهای نوین مالی ادامه داد: پس از روز خرید اوراق تبعی و در سایر روزهای معاملاتی، در صورتی که سرمایه‌گذار سهام پایه خود را به فروش برساند اوراق تبعی آن نیز از درجه اعتبار ساقط و وجه خرید آن نیز به عرضه‌کننده تعلق خواهد یافت.

درگاه اطلاع‌رسانی تجمیعی اسناد خزانه راه‌اندازی شد

ندا بشیری، مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران با اشاره به اینکه تماس‌های مکرری از سوی دارندگان اسناد خزانه برای اطلاع از کد پیگیری، وضعیت کلی اسناد خزانه صادرشده و مشکلاتشان در اخذ اصل برگه اسناد خزانه اسلامی دریافت کرده‌ایم، اظهار کرد: در راستای حل این مشکلات و بهبود کیفیت اطلاع‌رسانی به ذینفعان اسناد خزانه اسلامی، فرابورس «درگاه اطلاع‌رسانی تجمیعی اسناد خزانه» را در اواخر سال ۱۳۹۹ راه‌اندازی کرد.  بشیری درخصوص خدمات این سامانه، گفت: از طریق درگاه اطلاع‌رسانی تجمیعی اسناد خزانه اسلامی، ذینفعان قادر خواهند بود تمامی اطلاعات اسناد خزانه اسلامی صادرشده را که به فرابورس ایران ارسال شده است مشاهده کنند.بشیری با بیان اینکه اطلاع‌رسانی این درگاه از طریق واردکردن کد یا شناسه ملی و همچنین شماره تلفن همراه معرفی‌شده از سوی دستگاه‌های صادرکننده اوراق امکان‌پذیر است، افزود: پس از وارد کردن این اطلاعات، کد تایید به تلفن همراه کاربر فرستاده می‌شود که با وارد کردن آن، تمامی اطلاعات اسناد خزانه اسلامی دریافت شده توسط فرابورس ایران مشاهده می‌شود. مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس تاکید کرد که جهت استفاده از درگاه اطلاع‌رسانی تجمیعی اسناد خزانه، لازم است شماره تلفن همراه ذینفعان اسناد خزانه اسلامی در فهرست‌های هفتگی بانک‌های عامل به فرابورس ایران ارسال شود.وی در نهایت با اشاره به اینکه فرابورس ایران مسوولیتی در قبال صحت شماره‌های تلفن همراه ندارد، افزود: از این رو ضروری است دستگاه‌های واگذارکننده اوراق نسبت به اعلام شماره تلفن صحیح ذینفعان اسناد خزانه اسلامی به بانک‌های صادرکننده اهتمام ورزند. شایان ذکر است امکان قبلی رهگیری اسناد خزانه به صورت تکی و با وارد کردن شناسه ملی و کد رهگیری کماکان در سایت فرابورس پابرجاست.

بورس قدرت جذب سپرده‌های بانکی را دارد

جواد عشقی‌نژاد، نایب‌رییس هیات‌مدیره شرکت بورس تهران گفت: سرمایه‌گذاران اکنون نه از بازار سرمایه که از تمامی بخش‌های اقتصادی این انتظار را دارند که قابلیت پیش‌بینی برای آن بخش‌ها وجود داشته باشد تا سرمایه‌گذار بتواند با بررسی پارامترهای اقتصادی برای سرمایه‌گذاری و فعالیت برنامه‌ریزی کند. این مقام مسوول اظهار کرد: وضعیت کنونی بورس در کشور هم معلول رفتارهای هیجانی و هم نتیجه رفتارها یا تصمیم‌ها در سایر بازارها است و نمی‌توان آنچه زمینه‌ساز افت در پی شاخص بورس شده است تنها به ماهیت بورس ربط داد. در نگاهی کلان عدم یکپارچگی بخش‌های مختلف اقتصادی اعم از پولی، مالی و بازار سرمایه زمینه‌ساز وضعیت کنونی در این بازار شده است. عشقی‌نژاد با بیان اینکه بورس دماسنج اقتصادی در کشور است، تصریح کرد: بخش‌های مختلف اقتصادی از نوعی بی‌برنامگی و ناهماهنگی رو به رو هستند و نباید از بررسی روش‌هایی که موجب شد تا بازار پول و سرمایه متلاطم شود، غفلت کرد. نایب‌رییس هیات‌مدیره شرکت بورس تهران خاطرنشان کرد: ممکن است بخشی از نقدینگی به سمت بازار رمزارزها هدایت شود و شاهد رکود در بخش مسکن یا طلا باشیم و در نهایت منابع پولی در اختیار شبکه بانکی نیز نتواند مسیر تسهیلات دهی خود را به درستی انجام دهد اما اگر بتوان یکپارچگی و هماهنگی را بین بخش‌های مختلف بازارهای پولی و مالی ایجاد کرد مشکلات موجود کاهش خواهد یافت. وی در پاسخ به این پرسش که کاهش نرخ سود بانکی مدافعانی دارد که معتقدند سرمایه‌ها با کاهش نرخ سود به سمت بازار سرمایه می‌رود اما این امکان نیز وجود دارد که به سمت بازارهای دیگر هدایت شود و هدف سیاست‌گذار را تامین نکند، خاطرنشان کرد: برای بسیاری از تصمیم‌های اقتصادی نمی‌توان منتظر تضمین‌ها ماند و باید به تئوری‌های کلان بازار پولی که تجربه‌هایی نیز از آنها در دست هست، پیاده‌سازی کرد و اشکالات اجرایی می‌تواند به معیوب بودن بخش‌های دیگر مرتبط باشد. نائب رییس هیات‌مدیره شرکت بورس تهران عنوان کرد: اگر هماهنگی بین بخش‌های مختلف اقتصادی وجود داشته باشد بسیاری از نابسامانی‌های موجود از بین خواهد رفت. بسیاری از بازارهای کالایی اکنون از مرحله تورم عبور کرده و حباب را نیز پشت سر گذاشته‌اند و دچار مگاحباب‌هایی شده‌اند که ممکن است در آینده نزدیک ما را دچار چالش و آسیب در آن صنعت کنند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران