شماره امروز: ۵۴۷

| | |

محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با تاکید بر دلیل این افزایش قیمت‌ها اظهار داشت:

محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با تاکید بر دلیل این افزایش قیمت‌ها اظهار داشت: بسیاری از واحدهای مسکونی خالی از سکنه داشتیم که مالکان آنها را در بازار عرضه نمی‌کردند، این افراد مسکن در کشور را تبدیل به یک کالای مصرفی کرده‌اند. همین موضوع سبب شکل‌گیری سوداگری عظیمی در این بازار شد و این امر باعث تحت تاثیر قرار گرفتن بازارهای موازی از این موضوع شد.

     راه‌اندازی تابلوی مسکن در بورس کالا

وی در ادامه به عرضه مسکن در بورس کالا اشاره کرد و افزود: به دنبال چنین مسائلی اقدام به راه‌اندازی تابلوی مسکن در بورس کالا کردیم تا مسکن با ساز و کار قوی در این بورس به صورت متری یا واحدی عرضه شود و در آنجا با قیمت‌های شفاف مورد معامله قرار گیرد.

علیزاده با بیان اینکه مجلس ۱۰۰ درصد موافق عرضه مسکن در بورس کالا است، گفت: در بورس کالا متقاضیان می‌توانند به صورت خیلی شفاف قیمت‌ها را مشاهده و در نهایت اقدام به معامله کنند و براساس ساز و کارهای موجود در این بورس، دیگر امکان سوداگری عجیب برای هیچ فردی و کشف قیمت‌های کاذب وجود ندارد.

     مجلس موافق بورسی شدن 

املاک  اشخاص  حقیقی

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با اشاره به گفته‌های اخیر معاون وزیر راه تاکید کرد: ما موافق ورود اشخاص حقیقی در بورس کالا برای معاملات مسکن هستیم چراکه با این اقدام یک روند منطقی و شفاف قیمت در کشور ایجاد می‌شود.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اشخاص حقیقی می‌توانند املاک خود را به منظور شکل‌گیری ساز و کار قانونی و شفاف در بورس کالا به فروش برسانند، اظهار داشت: بله، امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است و رونق این معاملات باعث می‌شود تا قیمت‌های متناسب با هر منطقه به صورت شفاف اعلام شود و از این طریق، میانگین قیمتی در هر منطقه از تهران یا کشور به صورت شفاف مشخص شده و متناسب با آن خرید انجام می‌شود. وی به مزایای شفافیت معاملات املاک برای اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: از طریق ابزارهای مالی بورس کالا، می‌توان نقدینگی بیش از اندازه کشور را به سمت بخش تولید مسکن هدایت و بخش عرضه را تقویت کرد.

     رهایی دولت از تشریفات زمانبر

علیزاده در ادامه به مزایای ورود املاک مازاد دولت به بورس کالا و حذف تشریفات مزایده‌های غیرشفاف و زمانبر اشاره کرد و گفت: تشریفات مزایده املاک دولتی سدی بر سر راه شفافیت و عدالت در این حوزه است که تابلوی بورس کالا ظرفیت مناسبی برای ایجاد شفافیت و سرعت در این حوزه را دارد. عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس وجود اطمینان در فعالیت‌های اقتصادی و تولید را لازمه پویایی اقتصاد کشور دانست و اظهار داشت: یکی از راه‌های ایجاد اطمینان، تمرکز معاملات کالایی به شیوه‌ای شفاف و به دور از دخالت‌های دستوری است که زمین این بازی، بورس کالا است.

     حمایت از مردم با فروش متری مسکن

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا امکان فروش متری مسکن از طریق ابزارهای مالی بورس کالا و کمک به خانه‌دار شدن مردم وجود دارد، گفت: یکی از نقاط قوتی که در بورس کالا برای راه‌اندازی تابلوی مسکن و عرضه املاک دیده شده است، امکان فروش متری با انتشار اوراق سلف مسکن است که در صورت حمایت نهادهای مرتبط با بازار مسکن، فروش متری مسکن کمک زیادی به خانه‌دار شدن مردم، حفظ ارزش پول مردم و تعادل بخشی به قیمت‌های مسکن خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران