شماره امروز: ۵۴۷

| | |

علیرضا ناصرپور، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا با بیان اینکه مطابق دستورالعمل معاملات املاک و مستغلات در بورس کالای ایران، قابلیت عرضه املاک اشخاص حقیقی وجود دارد،

امکان عرضه املاک

اشخاص حقیقی در بورس کالا

علیرضا ناصرپور، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا با بیان اینکه مطابق دستورالعمل معاملات املاک و مستغلات در بورس کالای ایران، قابلیت عرضه املاک اشخاص حقیقی وجود دارد، افزود: در صورت تقاضای افراد حقیقی برای عرضه املاک خود در بورس کالا نه تنها بسترهای مقرراتی از گذشته فراهم شده بلکه بسترهای فنی آن نیز موجود است. وی افزود: امکان عرضه املاک حقیقی همانند اشخاص حقوقی در بورس کالای ایران فراهم است که در این راستا در اواخر سال گذشته یک ملک متعلق به بخش خصوصی مورد پذیرش قرار گرفت. ناصرپور اظهار داشت: بسته به تقاضایی که برای پذیرش و عرضه املاک اشخاص حقیقی ارایه شود، این امکان در بورس کالا وجود دارد که فرآیند مربوطه را انجام دهیم. معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا درخصوص مزایای عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا گفت: از آنجا که معاملات در بورس کالا در قالب حراج انجام می‌شود از این رو از جمله مزیت عرضه املاک در وهله اول این است که مناسب‌ترین شیوه برای کشف قیمت رقم می‌خورد، از سوی دیگر دسترسی مطلوبی به اطلاعات املاک عرضه شده در بورس کالا در سطح ملی وجود دارد و خریداران در صورت تمایل می‌توانند پیشنهاد خرید خود را ارسال کنند.

وی تصریح کرد: بنابراین مهم‌ترین مزیت‌های عرضه املاک در بورس کالا را می‌توان کشف قیمت مناسب برای طرفین معامله و بازاریابی مطلوب به واسطه اطلاع‌رسانی گسترده از طریق کانال‌های رسمی بورس به فعالان بازار املاک عنوان کرد. ناصرپور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به امکان حضور انبوه‌سازان برای عرضه املاک در بورس کالا نیز اشاره کرد و گفت: انبوه‌سازان از دو طریق قادرند از ابزارهای بورس کالا استفاده کنند اول تامین مواد اولیه و مصالح ساختمانی مورد نیاز خود از طریق بورس کالا و دوم از طریق فروش املاک؛ در حقیقت در حال حاضر شرایط خرید مصالح شامل میلگرد و تیرآهن و تامین مالی انبوه‌سازان در این بخش از طریق بورس کالا فراهم است که در صورت عرضه سیمان نیز قادر به تامین این کالا از طریق بورس خواهند بود.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا خاطرنشان کرد: بورس کالا به دنبال قابلیت‌های دیگری مانند اوراق خرید دین و ابزارهایی از این دست نیز است تا به نوعی در تامین مالی خریداران این نوع محصولات گام برداشته و کمک نماید. این مورد در دست بررسی است و با توجه به اینکه مقررات آن موجود است در صورت تقاضا امکان انتشار این اوراق هم وجود دارد. وی اظهار داشت: اوراق خرید دین در بخش مسکن می‌تواند بسیار کارآمد باشد و از دیگر سو اوراق سلف مسکن و صندوق‌های املاک و مستغلات و زمین و ساختمان از دیگر ابزارهایی هستند که می‌تواند به توسعه بخش مسکن کمک کنند. در خرداد ماه سال گذشته حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالا اعلام کرد: در پی مذاکراتی که با وزارت راه و شهرسازی انجام شده، طرح‌هایی همچون فروش املاک و مستغلات، بازار تهاتری مصالح و املاک، طرح فروش متری مسکن و همچنین راه‌اندازی صندوق‌های املاک و مستغلات در بازار سرمایه در حال پیگری است که هم‌اکنون امکان اجرای طرح پیش فروش متری مسکن در قالب انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالای ایران مهیاست.

تحرک بازار با تزریق نقدینگی

امین دامچه، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری کاریزمادرگفت‌وگو با سنا تزریق نقدینگی به بازار را اقدامی مثبت در جهت بهبود وضعیت بازار عنوان کرد و گفت: از این طریق به شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها اجازه داده شده است تا به انتشار اوراق با نرخ ۱۸ درصد پرداخته و از این محل تامین نقدینگی کرده و به خرید سهام بپردازند.

امین دامچه افزود: در این خصوص، عدد ۲۴ هزار میلیارد تومان برای تزریق مطرح شده است، هرچند که برآوردها بسیار فراتر از این رقم است. تزریق نقدینگی به حرکت بازار منجر می‌شود و نمی‌توان به راحتی از این طرح گذشت، ولی نکته اینجاست که بازار ما هنوز از نظر روانی به تعادل نرسیده است، زیرا اگر اینطور بود بازار به این حد فشار فروش نداشت و حجم معاملات در شرایط بهتری رقم می‌خورد. 

وی از نظر بنیادی بسیاری از سهم‌ها را در شرایط مطلوب و ارزندگی دانست و در توضیح دلیل نرفتن بازار به سمت آنها گفت: بالا بودن نرخ سود بانکی یکی از این عوامل است و به نظر می‌رسد کنترل نقدینگی و تورم ۲۲ درصدی عاملی برای این نرخ است. این کارشناس بازار سرمایه افزود: در نیمه اول ۱۳۹۸ و نیمه دوم ۱۳۹۹، حجم زیادی از مردم به بازار وارد شدند که در این میان، افراد ناآگاه به دانش بورسی وجود داشتند که مسیر معاملات را دچار اختلالاتی کردند؛ عوامل یاد شده سبب شد تا بازار به شرایط تعادلی دست پیدا نکند.

دامچه گفت: البته رسیدن نقدینگی به هلدینگ‌ها، از زمان انجام این طرح حدود دو هفته زمان میبرد، بنابراین از این هفته احتمال تاثیر این مصوبه بر بازار وجود خواهد داشت. بنابر شنیده‌ها قرار است صندوق‌های با درآمد ثابت بخش بزرگی از این اوراق را خریداری کنند و از این طریق پول به دست هلدینگ‌ها برای سرمایه‌گذاری برسد. اگر هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری به این سمت پیش روند، برایشان مطلوبیت دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران