شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حسین قشمی، مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت‌ سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در خصوص اینکه چه زمانی سود مرحله دوم سهام عدالت پرداخت می‌شود، گفت:

واریز سود ۱۳۷ شرکت به واسطه سجام

حسین قشمی، مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت‌ سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در خصوص اینکه چه زمانی سود مرحله دوم سهام عدالت پرداخت می‌شود، گفت: هنوز واریزی سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر به صورت کامل انجام نشده و به محض اینکه واریز سود شرکت‌ها تمام شود، سود مرحله دوم سهام عدالت نیز از طریق سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام واریز می‌شود. قشمی همچنین در مورد واریز سود شرکت‌های بورسی از طریق سجام گفت: شرکت‌هایی که تا پارسال مجامع خود را برگزار کرده بودند طبق قانون تجارت هشت ماه فرصت داشتند سود خود را برای سهامداران واریز کنند، در سال گذشته ۱۳۰ شرکت سود سهام خود را به صورت متمرکز و از طریق سامانه سجام واریز کردند. وی افزود: امسال هم حدود ۶ تا ۷ شرکت از طریق سجام واریز سود انجام دادند و تعداد شرکت‌هایی که مایل به واریز سود مجامع خود از طریق سجام هستند، مرتب در حال افزایش است. مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت‌ سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: ‌سال گذشته از مجموع حدود ۷۰۰ شرکت بورسی حدود ۴۰۰ شرکت سودده بودند که از این تعداد ۱۳۰ شرکت سود مجامع خود را به صورت متمرکز و از طریق سجام واریز کردند و امسال هم ۲۰ شرکت درخواست واریز سود مجامع خود به صورت متمرکز از طریق سجام داده‌اند. به گفته قشمی؛ واریز سود از طریق سجام و به صورت متمرکز دارای اهمیت است و به ویژه اینکه حدود ۹۵ درصد از سهامداران به سود خود می‌رسند و این رقم بسیار قابل قبولی برای شرکت‌ها به شمار می‌رود.  وی افزود: شرکت‌های بورسی از طریق درگاه یکپارچه اطلاعات ذینفعان، درگاه دانا در سامانه سجام ثبت‌نام می‌کنند و از طریق درگاه ذی‌نفعان با وارد کردن شناسه واریزی شرکت در سجام ثبت می‌شوند و به راحتی می‌توانند سود مجامع خود را به صورت متمرکز برای سهامداران حقیقی واریز کنند. مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت‌ سپرده‌گذاری مرکزی در مورد اینکه شرکت‌های بورسی از کجا متوجه شوند، سود پرداخت شده آنها به حساب ذی‌نفعان یا سهامداران رسیده است، گفت: در شرکت‌های بورسی که سجامی شده‌اند، از طریق درگاه ذی‌نفعان برای سهامداران پیامک زده می‌شود که شرکتی که درآن سهام دارید، وارد سجام شده و از این پس سود از این روش واریز می‌شود. وی گفت: برخی شرکتهای بورسی برای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی مشخص می‌کنند که سود مجامع آنها به عنوان مثال در یک روز یا در یک بازه زمانی یک ماهه برای ذی‌نفعان یعنی سهامداران واریز شود و بعد از اینکه سود به حساب سهامداران واریز کردیم ۲-۳ روز صبر می‌کنیم تا برگشتی‌های بانک به دلیل مسدود بودن حساب‌ها و مشکلات دیگر رفع شود و باقیمانده سود به حساب شرکت یا ناشر بورسی برگشت داده می‌شود. قشمی در مورد کارمزد پرداخت سود به صورت متمرکز از طریق سامانه سجام گفت: براساس نرخ تعرفه ۱۱ سال پیش به ازای هر پرداخت ۲۵۰۰ ریال هزینه گرفته می‌شود که از کارمزد بانکی هم کمتر است، بنابراین اگر شرکتی ۱۰۰ هزار سهامدار داشته باشد و ما بخواهیم سود تقسیمی آنها را بین ۱۰۰ هزار نفر به صورت متمرکز انجام دهیم کل کارمزد این کار ۲۵ میلیون تومان خواهد بود. وی افزود: در حال حاضر برخی شرکت‌های بورسی مانند نماد شوینده اعلام کرده است از اول شهریور سود سهامداران خود را از طریق سجام واریز می‌کندیا شرکت سرمایه‌گذاری صنعت بیمه در نماد وبیمه اعلام کرده از ۴ اردیبهشت‌ماه سود خود را از طریق سجام واریز می‌کند.

تعادل عرضه و تقاضای خودرو  با ورود به بورس کالا

حجت‌الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع با اشاره به جلسه بعدازظهر روز یکشنبه ۲۹ فروردین ماه کمیسیون صنایع که برای بررسی و تصمیم‌گیری درباره ماده ۴ طرح ساماندهی بازار خودرو ارجاعی از شورای نگهبان برگزار شده بود، گفت: این جلسه با حضور نمایندگان دولت و مرکز پژوهش‌های مجلس تشکیل و پس از تبادل نظر، ایراد شورای نگهبان که در جلسه قبل مرتفع شده بود، مورد تاکید قرار گرفت و در ذیل این ماده، با عنایت به پیشنهادهای دریافتی از تعدادی از نمایندگان مجلس متنی به عنوان مصوبه کمیسیون مورد تصویب قرار گرفت. وی افزود: براساس پیشنهاد کمیسیون مقرر شد در شرایطی که بازار خودرو با عدم تعادل مواجه و تقاضا برای انواع خودرو بنا به تشخیص شورای رقابت بیشتر از عرضه آنها باشد، خودروسازان باید خودروهای تعیین شده توسط شورای رقابت را فقط از طریق بورس کالا عرضه کنند. قیمت پایه عرضه خودرو در بورس در این پیشنهاد توسط شورای رقابت تعیین می‌شود؛ شورای رقابت مکلف است قیمت مبنا مورد استفاده در قیمت‌گذاری نهایی خودروهای مشمول این ماده را مستقیما بر مبنای محاسبه قیمت تمام شده در همان سال، با لحاظ هزینه‌های تحقیق و توسعه، هزینه‌های مالی موضوع تبصره ۲ ماده (۹ مکرر) و هزینه‌های مالی تولید با تایید حسابرس رسمی در قیمت تمام شده اعمال و تصویب کند. نماینده مردم فسا در مجلس همچنین گفت: مابه التفاوت حاصله از قیمت مصوب شورای رقابت و فروش خودروها در بورس کالا، به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز و در اختیار ستاد نهضت قطعه‌سازی متشکل از یک عضو نماینده وزارت صمت، یک عضو نماینده معاونت علمی ریاست‌جمهوری، یک عضو نماینده شورای رقابت، یک عضو نماینده شورای عالی عتف و یک عضو انجمن قطعه‌سازان قرار می‌گیرد. سخنگوی کمیسیون صنایع اضافه کرد: ۳۰ درصد از منابع مذکور برای توسعه حمل و نقل عمومی با اولویت خرید داخل و جایگزینی خودروهای فرسوده و ۷۰ درصد باقی مانده به‌صورت تسهیلات قرض‌الحسنه با ترتیب اولویت طرح‌های افزایش شمارگان تولید خودروهای مشمول این ماده، اعطای مشوق‌های صادراتی، طرح‌های اعلامی خودروسازان به منظور کاهش وابستگی به واردات قطعات خودرو صرف می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران